Tych leków może w Polsce zabraknąć. MZ opublikowało listę leków, których nie można wywozić z kraju
Fot: Yulia Reznikov / gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową tzw. listę antywywozową. To spis farmaceutyków, których może w Polsce może zabraknąć i ich wywóz jest zabroniony. Jakie środki trafiły na listę?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności, czyli leków, których nie można wywozić z kraju. Spis farmaceutyków powstaje w oparciu o dane zebrane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Jeśli danego leku brakuje w 5 proc. aptek ma on obowiązek zgłosić to do resortu zdrowia. Na tej podstawie tworzy się listę leków, których nie można wywozić poza granice naszego kraju. Na najnowszej liście znalazło się 298 pozycji. Dla porównania w spisie leków opublikowanym w marcu znalazło się blisko 900 pozycji.
Których leków nie można wywozić z kraju?
Na czerwcowej liście leków zagrożonych niedostępnością znalazły się leki stosowane w leczeniu cukrzycy, chorób tarczycy, leki dla kobiet w ciąży oraz farmaceutyki stosowane przez pacjentów z chorobą Parkinsona. Na liście znalazły się m.in:
Euthyrox N
Fragmin
Gammanorm
Hizentra
Ig Vena
Kiovig
Metformax SR 500
Octagam 10%
Polhumin MIX-2
Symformin XR
Pełną listę leków zagrożonych niedostępnością można znaleźć na stronie dziennikmz.mz.gov.pl. Rozporządzenie wydane przez resort zdrowia wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 2020 roku.
Czym zajmuje się farmaceuta? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Czym zajmuje się farmaceuta? Źródło: X-Bank Gallery
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 15.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.