Twarzoczaszka – budowa anatomiczna i funkcja

Fot: JohnnyGreig / gettyimages.com

Twarzoczaszka to część struktury kostnej głowy, która stanowi podporę twarzy. Najbardziej widocznymi elementami są kości nosa, kości jarzmowe, a także żuchwa i szczęki, dzięki którym może odbywać się proces gryzienia i żucia.

Twarzoczaszka (zwana również, według starszego mianownictwa, trzewioczaszką) tworzy wraz z mózgoczaszką kostny szkielet głowy. Podział ten, choć ścisły, nie jest jednak intuicyjny – np. do części mózgowej zalicza się elementy tworzące górną część twarzy, m.in. większość kości oczodołów.

Twarzoczaszka – budowa i funkcja podstawowych elementów

Twarzoczaszka jest częścią układu kostnego, która tworzy podbudowę twarzy – przednio-dolnej części głowy. Wchodzące w jej skład kości są zwykle mniejsze od należących do mózgoczaszki i mają bardziej skomplikowany kształt, co jest związane z ich funkcjami.

Widocznymi z zewnątrz elementami twarzoczaszki są kości jarzmowe (zwane potocznie policzkowymi) oraz żuchwa i szczęki (prawa i lewa). Pozostałe elementy kształtują struktury wewnętrzne twarzy:

  • sklepienie jamy ustnej (kości podniebienne),
  • ograniczenia boczne jamy nosowej (kości nosowe oraz małżowiny nosowe dolne) i jej górnej części (kości klinowe),
  • przyśrodkowe – bliższe nosa – elementy oczodołu (kości łzowe).

Specyficznym, niepołączonym bezpośrednio z innymi kośćmi elementem twarzoczaszki, jest kość gnykowa, na której znajdują się przyczepy mięśni formujących dno jamy ustnej i przednią część szyi.

Twarzoczaszka – szczęki i żuchwa

Choć potocznie mówi się o szczęce jako pojedynczym elemencie strukturalnym, w istocie są to dwie kości (prawa i lewa) połączone ze sobą w linii pośrodkowej ciała. Wraz z innymi elementami tworzą one (swoją górną częścią) podstawę jamy nosowej.

W szczękach znajdują się górne zęby, natomiast dolne – w żuchwie. Ta nieparzysta kość nazywana jest niepoprawnie „dolną szczęką”. Składa się z trzonu (nadającego kształt podbródkowi) oraz wyrostków, które zakrzywiają się ku górze. W końcowej ich części znajdują się wyrostki kłykciowe, które wchodzą w skład stawu skroniowo-żuchwowego. Zapewnia on zdolność do otwierania i zamykania ust. Dzięki temu możliwe jest gryzienie i przeżuwanie pokarmów.

W żuchwie i szczękach osadzone są zęby – u dorosłego człowieka jest ich 32, a u dziecka z uzębieniem mlecznym – 20.

Dzięki sile mięśni żwaczy możliwe jest gryzienie, przytrzymywanie, rozrywanie, rozdrabnianie i miażdżenie pokarmów stałych. Zapewnia to dobry dostęp do spożytego jedzenia α-amylazy – enzymu znajdującego się w ślinie, który zapoczątkowuje proces trawienia.

Inne ważne kości twarzoczaszki

Innym ważnym elementem twarzoczaszki są kości jarzmowe. To one nadają bocznym częściom twarzy (policzkom) charakterystyczny dla danej osoby kształt. Stanowią wzmocnienie struktury czaszki i jednocześnie, dzięki swej budowie, ochronę przed urazem. Każda z kości jarzmowych opiera się wyrostkami o kość szczękową, skroniową i czołową.

Kości nosowa, łzowa i sitowa współtworzą podstawę oczodołu – bezpiecznego miejsca dla delikatnej i bardzo ważnej struktury ludzkiego ciała, jaką jest oko. Niektóre powierzchnie wyżej wymienionych kości są również elementami nosa i ścian jamy nosowej.

Najczęstsze choroby i ich diagnostyka

Twarzoczaszka i wypełniające ją narządy/tkanki spełniają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. W przeciwieństwie do innych okolic ciała są cały czas odkryte, co zwiększa ich wrażliwość na np. urazy. Jednocześnie tworzą spójną całość z mózgoczaszką, co sprawia, że w przypadku większej siły urazu istnieje niebezpieczeństwo np. pęknięcia podstawy czaszki.

Niezmiernie częstą przypadłością w obrębie twarzoczaszki są choroby zębów i przyzębia (otaczających je tkanek miękkich). Większość ludzi ma wrodzoną skłonność do rozwoju próchnicy. Częstość zachorowań na tę chorobę zwiększa również wysoka zawartość cukru w diecie. W efekcie w uzębieniu pojawiają się ubytki, stany zapalne, co niekiedy pociąga za sobą konieczność usunięcia zęba. Przewlekający się okołokorzeniowy stan zapalny może być przyczyną rozsiewu zakażeń do innych narządów albo ogólnoustrojowej infekcji – posocznicy.

Dolegliwością związaną ze starszym wiekiem jest u ludzi zwyrodnienie stawów skroniowo-żuchwowych. Powoduje ono nawracające stany zapalne w ich obrębie (z zaczerwienieniem, obrzękiem, zwiększonym uciepleniem) oraz przykre dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości, które redukują możliwość prawidłowego żucia pokarmów. Wśród schorzeń twarzoczaszki należy też wymienić nowotwory pierwotne wywodzące się z różnych tkanek – zarówno kostnej i łącznotkankowej, jak i np. ze skóry czy ślinianek.

Układ kostny - jak jest zbudowany? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Cennymi elementami diagnostyki twarzoczaszki są takie metody, jak:

  • klasyczna radiofotografia (RTG),
  • tomografia komputerowa (CT),

W diagnostyce tkanek miękkich twarzoczaszki dobrze sprawdza się również ultrasonografia (USG).

Ostateczne badania i leczenie schorzeń wywodzących się z obrębu twarzoczaszki prowadzą lekarze wielu specjalności. Są nimi m.in. chirurgowie, laryngolodzy, stomatolodzy, neurolodzy, interniści czy pediatrzy.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej