Twardzina układowa i ograniczona – czy jest śmiertelna?

Fot: gpointstudio / stock.adobe.com

Twardzina układowa to choroba, na którą nie ma odpowiedniego leczenia przyczynowego. Stosuje się leczenie zapobiegające powikłaniom narządowym. Długość życia i rokowanie jest zależne od postaci choroby i zakresu zmian.

Twardzina układowa należy do grupy układowych chorób tkanki łącznej. Charakteryzuje się postępującym włóknieniem skóry i narządów, co stopniowo prowadzi do ich niewydolności. Dołączają się do tego również zaburzenia w obrębie naczyń krwionośnych i nieprawidłowości układu immunologicznego. Obecnie twardzinę układową i miejscową traktuje się jako 2 osobne jednostki chorobowe. Szczyt zachorowań przypada na lata 30–50. Zdecydowanie częściej chorują kobiety.

Jakie są przyczyny rozwoju twardziny układowej?

Nie ma konkretnej przyczyny powstawania twardziny układowej, choć istnieją czynniki mające wpływ na jej rozwój:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • płeć żeńska, być może ze względu na inne proporcje hormonalne,
  • ekspozycje na czynniki szkodliwe – silikon, rozpuszczalniki, krzemionka, benzen,
  • włóknienie skóry i narządów wewnętrznych, a tym samym uogólniona, zwiększona produkcja kolagenu,
  • nieprawidłowości w układzie immunologicznym.

Objawy twardziny układowej

Wyróżnia się kilka postaci twardziny. Pierwsza z nich to postać ograniczona. Dawniej określana była jako zespół CREST. Skrót ten pochodził od pierwszych liter objawów wchodzących w skład postaci ograniczonej:

  • calcinosis – zwapnienia w tkankach miękkich,
  • objaw Raynauda – objaw wynikający z nagłego obkurczenia naczyń krwionośnych dystalnych części rąk pod wpływem zimna lub emocji. Charakteryzuje się trójfazowością zmian – zblednięcie, zasinienie, a następnie przekrwienie paliczków,
  • esophageal dysfunction – zaburzenia czynności przełyku,
  • sclerodactylia – stwardnienie skóry na palcach rąk,
  • teleangiektazje – poszerzenia naczyń żylnych w skórze.

Ponadto do innych objawów postaci ograniczonej zalicza się:

  • zmęczenie,
  • zmiany skórne obejmujące najczęściej palce rąk, twarz, przedramiona, podudzia. Charakteryzują się trójfazowością. Najpierw pojawia się obrzęk, potem stwardnienie, a na końcu dochodzi do zaników. Często powstają owrzodzenia, które trudno się goją. Mogą przejść w zanik opuszek, paznokci czy całych paliczków dalszych.

Postać ograniczona przebiega zwykle przewlekle, przez długi czas może zostać niezauważona. Najczęściej objaw Raynauda poprzedza nawet o kilka lat wystąpienie pozostałych symptomów. Stwardnienie skóry pozostaje zazwyczaj przez długi czas na umiarkowanym poziomie. Po zmianach skórnych, po kilku latach często zaczyna rozwijać się choroba śródmiąższowa płuc, polegająca na ich zwapnieniach. Rzadko dochodzi do zajęcia mięśnia sercowego, jednak często rozwija się nadciśnienie płucne i marskość żółciowa wątroby.

Postać uogólniona dawniej była określana postępującym stwardnieniem układowym. Zmiany skórne są rozlane, symetryczne, bardzo szybko postępują. Dużo większa w tej postaci jest dynamika zmian.

Do najczęstszych objawów towarzyszących twardzinie uogólnionej zalicza się:

  • zmęczenie,
  • objaw Raynauda,
  • zmiany skórne obejmujące najczęściej bliższe części kończyn oraz klatkę piersiową i brzuch,
  • teleangiektazje szczególnie w obrębie twarzy,
  • zwapnienia na skórze,
  • objawy stawowe – ból stawów, sztywność poranna, ograniczenie ruchomości,
  • osłabienie mięśni.

Postać uogólniona rozwija się szybko. Szczyt osiąga nawet w ciągu 3–6 lat. Większość objawów pojawia się jednocześnie, zdecydowanie gwałtowniej postępując niż w postaci ograniczonej.

Twarz w obu postaciach nabiera maskowaty wygląd. Oznacza to, że wszelkie bruzdy czy zmarszczki ulegają wygładzeniu. Pojawiają się natomiast charakterystyczne zmarszczki promieniście ułożone w stosunku do ust lub oczodołów. Mimika jest ograniczona. Usta zwężają się, co uniemożliwia ich normalne, szerokie otwarcie. Pojawiają się również liczne przebarwienia na skórze całego ciała. Najbardziej są one widoczne w obszarze mieszków włosowych, otoczonych polami o zmniejszonej pigmentacji. Jest to objaw tzw. soli z pieprzem.

Choroba zajmuje układ pokarmowy (zanik brodawek smakowych i upośledzenie smaku, zaniki dziąseł i utrata zębów, objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, dysfagia, wzdęcia brzucha, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, krwawienia w górnym odcinku przewodu pokarmowego), układ oddechowy (kaszel, duszność wysiłkowa lub spoczynkowa), nerki, układ krążenia (zaburzenia rytmu i przewodzenia, nadciśnienie płucne, dysfunkcja lewej komory, objawy niewydolności serca, objawy zapalenia mięśnia sercowego).

Ponadto wyróżnia się twardzinę układową bez zmian skórnych, kiedy objawy dotyczą narządów wewnętrznych, a nie obejmują skóry. Zdarza się, że poza objawami twardziny układowej pojawiają się objawy innej choroby z grupy układowych chorób tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie skórno-mięśniowe). Mówi się wtedy o tzw. zespole nakładania.

Jeśli chory prezentuje objaw Raynauda, zmiany w kapilaroskopii charakterystyczne dla twardziny, a także specyficzne dla twardziny przeciwciała przeciwjądrowe (ACA, Scl-70 lub przeciwciała przeciwjąderkowe), klasyfikuje się go jako osobę z wysoki ryzykiem rozwoju twardziny układowej. U takich osób w ciągu 5 lat może rozwinąć się twardzina układowa.

Czy twardzina układowa jest chorobą śmiertelną?

Twardzina układowa może okazać się chorobą śmiertelną ze względu na powikłania narządowe. Rokowanie zależy od stopnia zajęcia narządów i rozległości zmian. Chorzy, u których doszło do zajęcia mięśnia sercowego, przeżywają najczęściej niecałe 10 lat. Jeśli uda się zapobiec nadciśnieniu płucnemu, rokowanie jest lepsze.

Czy istnieje skuteczne leczenie twardziny układowej?

Nie ma skurcznego leczenia przyczynowego i leków pozwalających na znaczne przyhamowanie rozwoju zmian. Jednak stosuje się leczenie narządowo swoiste mające na celu zmniejszenie skutków ubocznych choroby, czyli uszkodzenia narządów.

Zobacz film: Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej