Tularemia – objawy, leczenie i diagnostyka

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Tularemia, inaczej choroba zajęcza lub królicza gorączka, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Francisella tularensis. Nadal nie opracowano szczepionki, która będzie stanowiła przed nią swoistą ochronę. Do zakażenia dochodzi m.in. poprzez ukąszenie owada, dotykanie tkanek zarażonych zwierząt bądź zanieczyszczoną wodę.

Tularemia nie występuje u ludzi często. Od 1949 roku w Polsce zanotowano ponad 600 przypadków zachorowań. Najczęstszym źródłem zakażenia jest kontakt ze zwierzętami, np. zające, króliki, dzikie ptactwo, gryzonie polne i leśne. Bakterie Francisella tularensis obejmuje dwa podgatunki: typ A – F. tularensis tularensis i typ B – F. tularensis holarctica i F. tularensis mediaasiatica. Jednak tylko F. tularensis tularensis stanowi zagrożenie dla życia człowieka.

Jakie są przyczyny tularemii?

Przyczyny tularemii mogą być różne. Najczęściej do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z chorym zwierzęciem, np. podczas oprawiania go. Oprócz bezpośredniego kontaktu przyczyną tularemii może być także zakażenie wziewne, tzn. wdychanie pyłu zanieczyszczonego odchodami gryzoni (słoma, siano, sierść). Do zakażenia pałeczkami bakterii Francisella tularensis może dojść również drogą pokarmową, poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub pokarmu. Inną możliwością jest zakażenie poprzez ukąszenie owada (np. kleszcza) lub poprzez dostanie się bakterii do oka (np. tarcie oka).

Tularemia – objawy

Objawy tularemii pojawiają się najczęściej po ok. 3-4 dniach od zakażenia, jednak niekiedy choroba rozwija się nawet po 21 dniach. Niezależnie od postaci choroby objawy, które występują na początku to: gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze, nudności, wymioty, brak apetytu i zmęczenie. W miejscu, w którym doszło do zakażenia może pojawić się owrzodzenie. Tularemia może także przebiegać bezobjawowo. Ponadto może mieć także różne stopnie nasilenia. Nierzadko również przebieg tularemii jest gwałtowny i bez wdrożonego leczenia w krótkim czasie prowadzi do śmierci.

Zależnie od umiejscowienia się bakterii wyróżnia się kilka postaci tularemii:

  • Wrzodziejąco-węzłowa – powstaje w wyniku kontaktu z zakażonym zwierzęciem lub ukąszenie owada. Na skutek zakażenia powstają rumieniowate grudki, które do 48 godzin przekształcają się w krosty, a później wrzody. Po wniknięciu do organizmu bakterie przemieszczają się do różnych organów (nerki, jelita, płuca, wątroba). Ta postać tularemii dotyczy 45-85 proc. wszystkich przypadków zachorowań.
  • Anginowa – powstaje w wyniku spożycia skażonej wody, pokarmu lub rzadziej z powodu aspiracji aerozolu bakterii. Na skutek zakażenia występuje zapalenie jamy ustnej i gardła, a także owrzodzenie błony śluzowej i powiększenie węzłów chłonnych. Ta postać tularemii jest rzadka i występuje w 5 proc. przypadków.
  • Żołądkowo-jelitowa – powstaje w wyniku spożycia zakażonej wody lub pokarmu. Na skutek zakażenia występują łagodne biegunki i owrzodzenie jelit.
  • Płucna – powstaje w wyniku przedostania się bakterii do organizmu drogą oddechową bądź w wyniku powikłań innej postaci tularemii. Na skutek zakażenia występują objawy grypopodobne: suchy kaszel, zapalenie gardła, ból w klatce piersiowej. Występuje rzadko i stanowi 5 proc. wszystkich przypadków.
  • Oczno-węzłowa – powstaje w wyniku dostania się bakterii do oka (zatarcie oka). Na skutek zakażenia występuje owrzodzenie spojówek, łzawienie oraz guzki i powiększenie węzłów chłonnych. Ta postać także jest rzadka i stanowi 5 proc. wszystkich przypadków.
  • Durowa – na skutek zakażenia pojawia się biegunka, ogólne osłabienie, suchy kaszel i ból w klatce piersiowej. Występuje rzadko i stanowi 5 proc. wszystkich przypadków – śmiertelność wynosi ok. 50 proc.

Tularemia: diagnostyka, czyli jak ją rozpoznać?

Diagnostyka tularemii jest trudna. Aby rozpoznać chorobę, należy pobrać: próbki krwi, moczu, plwociny, wymazy z gardła i ran, zeskrobiny ze zmian skórnych, a także materiały z węzłów chłonnych i przewodu pokarmowego.

Leczenie tularemii

Tularemia to choroba zakaźna, jednak podczas leczenia nie wymaga izolacji – bakteria nie przechodzi z człowieka na człowieka. W leczeniu tularemii wymagane jest zastosowanie antybiotyków. Stosowane są leki, takie jak: streptomacyna, gentamycyna i netylmycyna. Rzadko stosuje się także fluorochinole oraz doksycyklinę.

Jak uchronić się przed tularemią?

Do tej pory nie opracowano jeszcze skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciw tularemii. Czasami, w sytuacjach kryzysowych i u osób z grupy wysokiego ryzyka stosowana jest szczepionka LVS (ang. live vaccine strain), która nie chroni całkowicie przed chorobą, a jedynie łagodzi przebieg tularemii w postaci wrzodziejąco-węzłowej, nieznacznie w postaci żołądkowo-jelitowej, a w ogóle nie jest skuteczna w postaci płucnej. Dlatego też, aby uchronić się przed tularemią, warto stosować środki odstraszające owady, w tym kleszcze. Zaleca się stosowanie repelentów (20-30 proc. DEET) i noszenie odpowiedniej odzieży (długie rękawy i nogawki, np. podczas wędrówki po lesie). Ponadto warto pamiętać o niespożywaniu wody, która mogła ulec zanieczyszczeniu, prawidłowej obróbce mięsa, a także unikaniu kontaktu z martwymi zwierzętami. Istotne jest także unikanie wdychania powietrza, w którym mogły przebywać gryzonie.

Bakterie i superbakterie - w jaki sposób stały się odporne na leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Bakterie i superbakterie - w jaki sposób stały się odporne na leki Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2013-4-11.pdf

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-0afc55ef-eae1-4a02-8607-c825d1940e2e/c/fulltext815_56.pdf

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-3d8944d6-585f-4675-a192-14cf77d6e75d/c/fulltext-43.pdf

Data aktualizacji: 22.02.2022,
Opublikowano: 22.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej