Trzepotanie a migotanie przedsionków. Objawy i różnice w zapisie EKG

Fot: baona / gettyimages.com

Trzepotanie przedsionków jest jedną z arytmii, łatwo rozpoznawalną w zapisie EKG. Wśród najczęstszych objawów wyróżnia się duszność i uczucie kołatania w klatce piersiowej. Leczenie polega na wykonaniu kardiowersji bądź na farmakoterapii.

Trzepotanie i migotanie przedsionków są stanami związanymi ze zbyt szybką akcją przedsionków. Trzepotanie jest rytmem wolniejszym od migotania i rzadszym. Różny jest ich obraz w badaniu elektrofizjologicznym serca (EKG), a także inne jest postępowanie w obu stanach.

Trzepotanie a migotanie przedsionków

Trzepotanie przedsionków polega na ich szybkim, uporządkowanym rytmie o częstotliwości 250–350/min. Migotanie przedsionków jest natomiast dużo częstszą, właściwie najczęstszą, arytmią nadkomorową, charakteryzującą się również szybką akcją przedsionków (350–700/min). Taka nieskoordynowana aktywacja przedsionków prowadzi do nieefektywnych skurczy, co przekłada się na niemiarowy rytm komór. Ze względu na to, że komory serca wykazują w takich sytuacjach pewną autonomię, ich akcja może być prawidłowa, również przyspieszona bądź zwolniona.

Migotanie przedsionków, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6.

Trzepotanie przedsionków – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn trzepotania przedsionków należą:

  • choroba niedokrwienna serca,
  • wady zastawkowe na tle chorób reumatycznych,
  • przebyte operacje serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • choroby węzła zatokowego,
  • przewlekła choroba płuc,
  • zawał serca.

Objawy trzepotania przedsionków

Najczęściej trzepotanie przedsionków ma nawrotowy charakter, a z czasem może przejść w formę utrwaloną. Napady trzepotania przedsionków często przebiegają z tzw. tachyarytmią, czyli szybką akcją serca, nie są podatne na działanie leków antyarytmicznych i znacznie pogarszają jakość życia chorych. Jeśli napad trzepotania przedsionków jest związany z jakimś ostrym stanem chorobowym, wtedy zazwyczaj ustaje po jego opanowaniu i nie ma nawrotowego charakteru.

Dolegliwości zależą od stopnia zaawansowania choroby podstawowej. Główne objawy towarzyszące trzepotaniu przedsionków to:

  • kołatanie serca,
  • nadmierna męczliwość i osłabienie,
  • ból w klatce piersiowej.

Na czym polega migotanie komór? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Migotanie komór serca. Źródło: 36,6.

Trzepotanie przedsionków – rozpoznanie

Podstawowym badaniem diagnostycznym pozwalającym szybko rozpoznać arytmię jest elektrokardiogram (EKG). Trzepotanie przedsionków daje charakterystyczny zapis w EKG pod postacią „zębów piły”. Zapis EKG pozwala też od razu na rozróżnienie migotania i trzepotania przedsionków. W przypadku migotania obserwuje się nieskoordynowane, różnokształtne załamki P. Natomiast w przypadku trzepotania załamki P są jednokształtne.

Leczenie trzepotania przedsionków

Często leczeniem z wyboru w przypadku pomocy doraźnej w napadzie trzepotania przedsionków jest kardiowersja elektryczna. Polega na podaniu przez odpowiednie łyżki impulsu o niewielkiej energii. Można zastosować również leczenie farmakologiczne.

Powikłania trzepotania przedsionków

Każdy napad trzepotania przedsionków zwiększa ryzyko zakrzepowo-zatorowe, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań umiarawiania, należy podjąć profilaktykę przeciwzakrzepową.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 10.07.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej