Trisomia 22, czyli mutacja genetyczna. Przyczyny, objawy i diagnostyka

Fot. vchal / Getty Images

Zdrowe komórki somatyczne powinny zawierać 23 pary chromosomów. W przypadku wystąpienia mutacji genetycznych może dochodzić do zmiany liczby lub struktury chromosomów. Trisomia 22 polega na występowaniu 3 chromosomów w parze 22 lub częściowego potrojenia fragmentu 1 chromosomu z danej pary.

Zmiana genotypu w wyniku zwiększenia liczby chromosomów bądź zmiany ich struktury powoduje często samoistne poronienia. Dzieci urodzone z trisomią obarczone są licznymi wadami. Trisomia 22 i zespół kociego oka to połączone wady, gdyż przyczyną zespołu kociego oka jest nieprawidłowa budowa chromosomu 22.

Trisomia 22 – przyczyny

Trisomia 22 chromosomu jest aberracją liczbową. W tym typie mutacji najczęściej występują trisomie (3 chromosomy) lub monosomie (1 chromosom) zamiast 2. W przypadku trisomii może występować 1 dodatkowy chromosom autosomalny lub płciowy. Przyczyną takich mutacji jest nondysjunkcja, która ma miejsce już w trakcie mejozy, czyli na początku rozwoju zarodka. Większość płodów z trisomią autosomalną umiera we wczesnym okresie ciąży i dochodzi do samoistnego poronienia. Czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia takiej wady jak trisomia chromosomu 22 jest wiek rodziców, przy czym wiek ojca nie ma tak dużego znaczenia jak wiek matki. Im starsza jest kobieta, tym większe prawdopodobieństwo samoistnego poronienia w wyniku trisomii autosomalnej. Poza tym narażenie kobiety w ciąży na czynniki teratogenne również przyczynia się do powstawania mutacji genetycznych.

Obecnie znanych jest wiele substancji teratogennych, które powodują wady wrodzone u dzieci. Trudno jest stworzyć klasyfikację czynników teratogennych ze względu na ich różnorodność, ale naukowcy dzielą je zazwyczaj na 3 główne grupy: czynniki środowiskowe, choroby lub wady matki (zaburzenia metaboliczne) oraz leki. Przy czym grupę czynników środowiskowych można podzielić na:

  • promieniowanie radioaktywne,
  • hipertermię,
  • związki chemiczne (m.in. alkohol),
  • czynniki infekcyjne (wirusy).

Alkohol jest jednym z najpowszechniejszych teratogenów. Już w starożytności wiedziano, że alkohol pity w ciąży jest szkodliwy dla nienarodzonych dzieci. Arystoteles wygłosił następujące zdanie: „Kobiety pozbawione rozumu i pijane ryzykują urodzeniem dzieci, które będą je przypominały, ich potomstwo będzie zasępione, ponure i słabe”. Ze względu na fakt, że alkoholizm jest dość powszechnym zjawiskiem również u kobiet w wieku rozrodczym, częsty jest też płodowy zespół alkoholowy (FAS), będący wynikiem licznych uszkodzeń w rozwoju prenatalnym.

Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Jakie wady wykryją? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badania prenatalne - wczesna diagnostyka. Źródło: 36,6

Trisomia chromosomu 22 – diagnostyka

Mutacje genetyczne lub inne wady w genomie dziecka mogą zostać zdiagnozowane jeszcze w czasie prenatalnym, czyli przed porodem. Do identyfikacji zaburzeń genetycznych służą techniki diagnostyczne. Przykładem takiej techniki jest analiza cytogenetyczna używana do oceny liczby chromosomów i ich struktury, przy jej użyciu można wykryć trisomię 22. Inną techniką jest FISH, czyli fluorescencyjna hybrydyzacja in situ. Jest to technika molekularna pozwalająca na zidentyfikowanie liczby wybranych chromosomów i wykrywanie mikrodelecji (wad budowy chromosomów). Natomiast technika mikromacierzy pozwala wykryć polimorfizm pojedynczych nukleotydów, mutacje lub zmiany w poziomie ekspresji. Aby wykonać wyżej wymienione badania, konieczne jest wykonanie amniopunkcji lub biopsji kosmówki w celu pobrania materiału do badań. Ogólnie wymienione techniki dostępne są komercyjnie i używane też w innych celach niż badania prenatalne.

Trisomia 22 – zespół kociego oka i inne wady wrodzone

Trisomia, mikrodelecje i inne nieprawidłowości w budowie chromosomów 22 pary powodują znaczące wady wrodzone. Przykładem jest zespół DiGeorge’a, nazywany także zespołem podniebienno-sercowo-twarzowym. Dotyka 1 na 9700 żywo urodzonych i w 90% przypadków spowodowany jest mikrodelecją chromosomu 22 pary. Występowanie rodzinne stwierdzane jest w przedziale od 10% do 25% przypadków. Dziecko z zespołem DiGeorge’a obarczone jest wadami wrodzonymi serca, dysmorfią (zniekształceniem) twarzy, niedorozwojem grasicy, rozszczepem podniebienia, hipokalcemią oraz opóźnieniem rozwoju mowy, trudnościami z uczeniem się i zaburzeniami schizofrenicznymi.

Zespół kociego oka powstaje natomiast w wyniku trisomii, rzadziej tetrasomii, krótkiego ramienia i części długiego ramienia chromosomu 22, w wyniku czego tworzy się dodatkowy mały chromosom. Osoby urodzone z tą wadą genetyczną mogą mieć różne objawy. U większości z nich występują skośnie ustawione szpary powiekowe, małe wady uszu (wyrośla lub dołki przeduszne), wady serca i układu moczowego oraz malformacje, takie jak koloboma tęczówki (rozszczep struktur anatomicznych) i atrezja (zrośnięcie) odbytu z przetoką. Pomimo to zdecydowana większość dzieci urodzonych z tą mutacją jest prawidłowo rozwinięta umysłowo.

Bibliografia:

  1. Youngson R., Collins; Słownik Encyklopedyczny; Medycyna, RTW, 1997.
Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej