Transseksualizm – na czym polega i jak go leczyć?

Fot: racksuz / stock.adobe.com

Transseksualizm to zaburzenie tożsamości płciowej, które wyraża się w rozbieżności pomiędzy psychicznym poczuciem płci a biologiczną budową ciała. Wiąże się z silnym uczuciem dyskomfortu dotyczącym własnych cech płciowych i pragnieniem posiadania cech anatomicznych płci przeciwnej.

Transseksualizm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem na tle psychicznym. Transseksualizm nie jest również dewiacją seksualną i nie dotyczy życia erotycznego człowieka, a jedynie jego identyfikacji płciowej i związanych z nią ról społecznych. Nie należy zatem mylić tego problemu z kwestią orientacji seksualnej, która pozostaje wobec niego wtórna. Transseksualizmu nie należy też utożsamiać z transwestytyzmem, w którym upodobnianie się do osoby płci przeciwnej jest zachowaniem służącym osiągnięciu chwilowej satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej i nie ma związku z pragnieniem trwałej zmiany płci.

Jak objawia się transseksualizm?

Transseksualista to mężczyzna uwięziony w ciele kobiety i odwrotnie – transseksualistka to kobieta urodzona w męskim ciele. Swojego problemu osoba transseksualna nie upatruje w umyśle, lecz właśnie w ciele. Pragnie ona mieć odmienną płeć i z aprobatą otoczenia pełnić przynależne jej role społeczne.

Przyczyny zaburzenia tożsamości płciowej nie zostały jak dotąd wyjaśnione. Nie udało się potwierdzić żadnej z wielu hipotez dotyczących roli czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych czy psychospołecznych. Wiadomo, że zachowania transseksualne zazwyczaj pojawiają się już w okresie wczesnego dzieciństwa (choć nie zawsze świadczą o problemie z identyfikacją płciową), więc mogą być wrodzone. Dziewczynki z uporem odmawiają noszenia sukienek, stosują męskie końcówki czasowników, próbują siusiać na stojąco, ukrywają rosnące piersi. Chłopcy natomiast najchętniej bawią się lalkami, wymyślają sobie żeńskie imiona, przebierają się w damskie ubrania i brzydzą się nocnych polucji.

W wieku dojrzewania u transseksualistów najczęściej pojawia się popęd seksualny skierowany na osoby o tej samej płci biologicznej, czego jednak nie należy mylić z orientacją homoseksualną (zasadnicza różnica pomiędzy homoseksualistą a transseksualistą polega na tym, że ten pierwszy akceptuje swoją płeć). Punktem odniesienia jest tu bowiem płeć psychiczna. W tym ujęciu większość transseksualistów jest heteroseksualna (wśród transseksualistów zdarzają się też przypadki homoseksualizmu).

Transseksualiści podejmują działania służące upodobnieniu się do pożądanej płci. W tym celu ukrywają widoczne cechy płciowe, ubierają i zachowują się zgodnie z psychicznym poczuciem płci. Często posługują się odpowiednim do niego imieniem, używają stosownych form gramatycznych. Niezależnie od efektu tych zabiegów należy pamiętać, że osoba transseksualna ma ugruntowany sposób myślenia i odczuwania właściwy dla swojej psychicznej płci, pragnie eksponować go otoczeniu i być odbierana zgodnie ze swoją tożsamością płciową.

Przeczytajcie także, dlaczego mężczyźni ukrywają swoją prawdziwą orientację seksualną:

Zobacz film: Dlaczego mężczyźni ukrywają swoją orientację seksualną? Związki "przykrywki". Źródło: Dzień Dobry TVN

Konsekwencje transseksualizmu

Transseksualizm wiąże się ze stałym dyskomfortem psychicznym wynikającym z posiadania określonych cech płciowych. Osoba transseksualna zwykle czuje odrazę do własnego ciała, zwłaszcza do narządów płciowych, co staje się przyczyną depresji, nerwic, samookaleczeń, a nawet prób samobójczych.

Transseksualiści często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji ze strony otoczenia, niekiedy wręcz wykluczeniem ze społeczności, w której funkcjonują. Bywają prześladowani, padają ofiarą uprzedzeń i nadużyć. Stres i trudności społeczne nakładają się więc na przeżycia wewnętrzne, pogłębiając problemy, z którymi zmaga się osoba o zaburzonej tożsamości płciowej.

Leczenie transseksualizmu – zmiana płci

Transseksualizm jest trwałym stanem psychicznym. Stosowane niegdyś sposoby leczenia seksuologicznego i psychiatrycznego, polegające na próbach zmiany tożsamości jednostki i dopasowaniu jej do płci biologicznej, nie dawały efektów. Jedyną skuteczną metodą jest postępowanie odwrotne, czyli dostosowanie ciała do doświadczanej psychicznie płci.

Procedura zmiany płci jest bardzo złożona i długotrwała. Obejmuje diagnostykę (badania psychologiczne, psychiatryczne, seksuologiczne, endokrynologiczne oraz inne, dotyczące ogólnego stanu zdrowia), dwu- lub trzyletni test „realnego życia”, terapię hormonalną i zabiegi chirurgiczne.

Transseksualista musi uzyskać od specjalistów orzeczenie, że jego pragnienie zmiany płci nie jest tymczasowe i nie zostało wywołane np. zaburzeniem psychicznym. Stan zdrowia osoby pragnącej zmienić płeć powinien pozwalać na przeprowadzenie inwazyjnych operacji. Test „realnego życia” służy sprawdzeniu się w pożądanej roli płciowej – transseksualista przez dwa lata funkcjonuje w społeczeństwie zgodnie ze swoją płcią psychiczną, pozostając w tym czasie pod opieką seksuologa i psychiatry. Hormonoterapia modyfikuje trzeciorzędowe cechy płciowe (leki hormonalne przyjmuje się dożywotnio). Chirurgia pozwala na wymodelowanie zewnętrznych narządów płciowych odpowiadających płci psychicznej transseksualisty. Jądra lub jajniki usuwa się. Dodatkowo wykonuje się operacje plastyczne mające na celu np. zmianę rysów twarzy.

Aby transseksualista mógł prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, dokonuje się także sądowej zmiany zapisu o rodzaju płci w akcie urodzenia.

Z badań nad jakością życia transseksualistów, którzy poddali się zmianie płci, wynika, że ulega ona poprawie w znacznej większości przypadków.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.07.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Danilo 25.11.2019r.

1. Transpłciowość nie jest zaburzeniem. To niezgodność płci odczuwanej z płcią przypisaną przy narodzeniu.
2. Transpłciowość jest kwestią biologiczną, dokładniej dotyczy mózgu. Mózg osoby transpłciowej jest zbliżony do mózgu osoby tej płci, którą odczuwa.
3. Osoby transpłciowe nie przechodzą „zmiany płci”. Proces nazywa się korektą płci (zamiennie: tranzycja).
4. Nie wszystkie osoby transpłciowe odczuwają dysforię płciową, którą tutaj nazwano „wstrętem”. A odczuwanie dysforii płciowej jest różne, w zależności od osoby.
5. Zabieg rekonstrukcji genitaliów jest kwestią, którą często pomijają transmężczyźni, gdyż efekty osiągane przez współczesną medycynę są niezadowalające. Inaczej w przypadku transkobiet, gdzie efekty są dobre.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej