Transfuzja krwi – kiedy jest konieczna? Czy może pomóc w leczeniu anemii?

Fot: Tyler Olson / stock.adobe.com

Transfuzja krwi jest zabiegiem przeprowadzanym tylko w uzasadnionych przypadkach. Przetoczenie krwi lub pewnej ilości jej składników może uratować życie. Należy pamiętać, że, jak każdy zabieg medyczny, niesie za sobą pewne ryzyko i mogą po niej wystąpić skutki uboczne.

Transfuzję krwi przeprowadza się nie tylko u ofiar wypadków, ale także w przebiegu wielu chorób, np. zaawansowanej anemii. Zabieg polega na przetoczeniu krwi lub pewnej ilości preparatów krwiopochodnych, aby uzupełnić ich niedobory. Musi być on każdorazowo poprzedzony pisemną zgodą biorcy lub jego prawnych opiekunów.

Co to jest transfuzja krwi?

Jeżeli krew przetaczana jest w celu ratowania życia poszkodowanego, z którym nie ma kontaktu, wówczas po zabiegu lekarz zawsze musi poinformować tę osobę o powodach podjęcia decyzji o transfuzji.

W ciele dorosłego człowieka znajduje się 5 do 5,5 l krwi. Ludzki organizm potrafi poradzić sobie z utratą jej niewielkiej ilości, ale regeneracja, polegająca na wytwarzaniu czerwonych krwinek, trwa nawet do kilku tygodni. Jeżeli jednak dojdzie do większej utraty krwi, niezbędna może być jej transfuzja w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów w stanach zagrażających zdrowiu i życiu. Ponieważ zabieg może prowadzić do wielu powikłań, przeprowadzany jest tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy nie ma innych sposobów leczenia.

Bardzo rzadko dochodzi do pełnej transfuzji krwi, ponieważ w jej wyniku często pojawiają się odczyny zapalne, w związku z wprowadzeniem do organizmu elementów, które są dla niego zbędne. Uzasadniona jest w sytuacji, gdy dochodzi do nagłej utraty krwi (od 30 do 60%), w wyniku niektórych zabiegów chirurgicznych czy przy dializie i krążeniu pozaustrojowym.

Jeżeli chodzi o transfuzję poszczególnych składników, to najczęściej przetacza się: czerwone lub białe krwinki oraz koncentraty płytkowe, preparaty osocza.

Transfuzja krwi a anemia

Bardzo głęboka anemia jest wskazaniem do transfuzji krwi. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jeżeli poziom hemoglobiny spadnie poniżej 6,5 g/dl, niedokrwistość prowadzi do stanu zagrożenia życia. W takich przypadkach nie wystarczy leczenie domowymi sposobami ani podawanie preparatów zawierających żelazo. Jeżeli anemia jest spowodowana silnym krwotokiem, jest leczona przede wszystkim przez przetoczenie krwi.

Transfuzja krwi po porodzie

Organizm matki zmienia się po narodzinach dziecka i jest to okres, w którym może pojawić się krwotok poporodowy. Umiarkowane krwawienia są zjawiskiem fizjologicznym i doświadcza ich każda kobieta, ponieważ macica pozbywa się w ten sposób resztek śluzu i tkanki łożyska. Trwają od 2 do 4 tygodni, po czym ustępują.

Jeżeli macica nie kurczy się prawidłowo lub zupełnie nie dochodzi do jej zmniejszania, może pojawić się tzw. krwawienie wtórne, czyli krwotok już w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka. Silne krwawienia w okresie połogowym mogą prowadzić do anemii, w której leczeniu niezbędna może okazać się transfuzja krwi po porodzie. Aby ograniczyć to ryzyko, kobieta powinna w trakcie ciąży poddawać się niezbędnym badaniom, a dodatkowo po porodzie powinna otrzymać oksytocynę wspomagającą obkurczanie macicy.

Są przypadki, kiedy transfuzja krwi jest konieczna u noworodka, np. przy konflikcie serologicznym, który może się pojawić, jeżeli matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Jest to sytuacja, w której organizm kobiety zaczyna traktować dziecko jako ciało obce i atakuje je przeciwciałami. Jeżeli dojdzie do konfliktu, u dziecka rozwija się anemia, w przypadku której może wystąpić potrzeba przetoczenia krwi.

Transfuzja krwi – możliwe powikłania

Ryzyko związane z transfuzją polega przede wszystkim na podaniu biorcy krwi niezgodnej grupowo. Aby je zminimalizować, zaraz przed zabiegiem przeprowadza się tzw. krzyżówkę krwi, na podstawie której określone zostają jej grupa i czynnik Rh.

Powikłania po transfuzji krwi wiążą się także z chorobami, które mogą być przez nią przenoszone, ale należy pamiętać, że również do tych sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ pobrana krew zawsze jest bardzo dokładnie badana.

Wczesne powikłania po transfuzji krwi to m.in.:

  • ostry odczyn hemolityczny,
  • pokrzywka jako reakcja alergiczna na obcą krew,
  • wstrząs anafilaktyczny,
  • sepsa,
  • przeciążenie krążenia.

Zobacz film: Transfuzja krwi a religia. Źródło: Bez recepty

Rozróżnia się również późne objawy, wśród których wymieniane są: odczyn hemolityczny z towarzyszącą gorączką, tzw. skaza krwotoczna (małopłytkowość poprzetoczeniowa) i choroba określana jako przeszczep przeciwko gospodarzowi (jest reakcją organizmu biorcy na kontakt z obcymi antygenowo limfocytami dawcy).

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej