Trądzik skupiony – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Trądzik skupiony to postać trądziku pospolitego o ciężkim przebiegu. Charakterystyczne są dla niej liczne zaskórniki, torbiele ropne z tendencją do zlewania się i głębokie nacieki. Występuje głównie u mężczyzn.

Nieskazitelna cera to rzadkość. Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych jest trądzik pospolity. Dość powszechnie występującą postacią jest trądzik skupiony. Jego zapis w ICD-10 prezentuje się następująco: L70.1. Z powodu lokalizacji zmian skórnych choroba ta bywa poważnym problemem psychospołecznym.

Czym jest trądzik skupiony?

Trądzik pospolity (z ang. acne vulgaris) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry. Może występować w różnym nasileniu, a jedną z cięższych postaci jest trądzik skupiony (z ang. acne conglobata). Ta odmiana występuje głównie w populacji mężczyzn.

Gdzie lokalizują się zmiany skórne w trądziku skupionym?

Zmiany skórne w trądziku skupionym lokalizują się zwłaszcza w obrębie twarzy, ale trafiają się również na plecach, pośladkach, klatce piersiowej, brzuchu i ramionach. Zmiany występujące w okolicy pleców, klatki piersiowej i twarzy stanowią część składową tzw. tetrady trądziku, do której zalicza się dodatkowo przewlekłe wykwity zapalne zlokalizowane w pachwinach i dołach pachowych oraz okołomieszkowe ropowicze zapalenie skóry głowy owłosionej.

Jakie są objawy trądziku skupionego?

W przebiegu trądziku skupionego pojawiają się rozmaite zmiany skórne. Pierwszymi (licznymi i bardzo dużymi) są: czop mieszka włosowego, mikrozaskórnik oraz zaskórnik zamknięty i otwarty. Następnie dochodzi do powstania krostek (powierzchowny stan zapalny) i grudek (stan zapalny głęboko umiejscowiony). Długo trwający odczyn zapalny odpowiada za rozwój torbieli ropnych wykazujących tendencję do zlewania się w większe skupiska oraz bardzo głębokich nacieków. Dojść może do pęknięcia torbieli, z których wydostaje się wówczas cuchnąca, surowiczo-ropna wydzielina. W konsekwencji powstają utrzymujące się długo, bolesne, sączące się, pokryte strupem zmiany. Oprócz tych wymienionych w przebiegu trądziku skupionego obserwuje się także przetoki (lokalizujące się zwłaszcza w okolicy nosowo-wargowej lub żuchwy, szyi, grzbietu nosa) oraz zaskórniki z przetokami.

Konsekwencją trądziku skupionego są blizny. W procesach gojenia powstają blizny zanikowe (kilkumilimetrowe lub punktowe), przymieszkowe (wypukłe, przypominające zamknięte zaskórniki lub prosaki), przerosłe blizny guzkowe i duże keloidy, czyli bliznowce – przerośnięte, stwardniałe lub guzowate zmiany skórne (zlokalizowane przeważnie na plecach i klatce piersiowej).

Przyczyny powstania trądziku skupionego

W większości przypadków początek choroby przypada na okres dojrzewania, choć zdarza się, że choroba daje o sobie znać dopiero w życiu dorosłym. Powstanie trądziku skupionego uwarunkowane jest wieloczynnikowo. Zasadniczą rolę odgrywa tendencja do nadmiernego wytwarzania łoju oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych, których zaczopowanie utrudnia wypływ łoju.

Zobaczcie, jakie są przyczyny występowania trądziku u osób dorosłych:

Zobacz film: Przyczyny trądziku u osób dorosłych. Źródło: Klinika urody

Za pobudzenie gruczołów łojowych do wytwarzania zwiększonych ilości łoju odpowiadają zmiany hormonalne. Mikrośrodowisko mieszka sprzyja wzrostowi Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, których enzymy zaburzają dodatkowo proces rogowacenia. Czynnikami powodującymi nasilenie objawów są niektóre leki (np. hydantoina, glikokortykosteroidy, izoniazyd, androgeny) oraz stres emocjonalny. Specjaliści dodają też, że współwystępować może z zespołem policystycznych jajników oraz u osób z genotypem XYY.

Trądzik skupiony w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) trądzik skupiony figuruje pod oznaczeniem L70.1, którego poszczególne składowe oznaczają:

  • L – Choroby skóry i tkanki podskórnej,
  • 70 – Trądzik [acne],
  • 1 – Trądzik skupiony [acne conglobata].

Na czym polega leczenie trądziku skupionego?

Najlepsze efekty w leczeniu trądziku skupionego przynosi tzw. skojarzona terapia – jednoczesne stosowanie preparatów miejscowych (bezpośrednio na zmiany skórne w postaci żelu, kremu, maści czy płynów do przemywania) oraz środków doustnych. Ich wzajemne działanie ma na celu ograniczenie wytwarzania łoju, złagodzenie stanów zapalnych, normalizację zachodzących w skórze procesów. Substancjami czynnymi powszechnie stosowanymi w terapii są:

  • tretinoina – wykazuje działanie złuszczające, komedolityczne (redukuje ilość i wielkość zaskórników), normalizujące rogowacenie ujść mieszków włosowych;
  • nadtlenek benzoilu – wykazuje działanie wysuszające, przeciwbakteryjne, keratolityczne, ma silne właściwości utleniające, pobudza syntezę kolagenu i procesy ziarninowania;
  • kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwzaskórnikowe, lekko złuszczające, rozjaśnia przebarwienia, reguluje procesy keratynizacji;
  • antybiotyki, jak erytromycyna czy klindamycyna – wykazują działanie przeciwbakteryjne, redukują ilość wolnych kwasów tłuszczowych, ograniczają stan zapalny.

Bardzo ważna jest też umiejętna pielęgnacja skóry.

Bibliografia:

1. F. Wąsik, E. Baran, J. Szepietowski, Atlas chorób skóry, Volumed, Warszawa 1993.

2. J. Zaczyńska-Janeczko, Trądzik pospolity, [w:] „EKSPERT Anti Aging”, 2007, 7, s. 5–7.

3. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, [w:] „Annales. Academiae Medicae Stetinensis”, 2014, 60(20), s.13–18.

4. M. Serafin, H. Dąbrowska, Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie, [w:] „Nowa Pediatria”, 2003, 2, s. 128–132.

Data aktualizacji: 09.07.2019,
Opublikowano: 10.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej