Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity

Fot: Africa Studio / fotolia.com

Trądzik na plecach i dekolcie najczęściej jest problemem okresu dojrzewania, ale może występować też u osób dorosłych. Przyczyny trądziku na plecach to m.in. niewłaściwa pielęgnacja skóry, niewystarczające jej oczyszczanie oraz zmiany hormonalne.

Trądzik na plecach przyczyny ma takie same jak trądzik na twarzy. Najczęściej to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (trądzik hormonalny). Skóra w tym czasie produkuje duże ilości łoju (sebum). Skutkiem tego jest blokowanie ujścia gruczołów łojowych i namnażanie w tych miejscach bakterii. Powstałe w sten sposób stany zapalne to pryszcze.

Przyczyny trądziku na plecach i sposoby zapobiegania

Nie tylko zmiany hormonalne są przyczyną trądziku na plecach. Za powstawanie trądziku na plecach i dekolcie odpowiedzialne mogą być błędy dietetyczne, niewłaściwa higiena osobista lub niektóre kosmetyki.

Trądzik na plecach i ogólny kiepski stan skóry to problem osób spożywających duże ilości słodyczy, napojów gazowanych i tłuszczów (zwłaszcza) zwierzęcych oraz ostrych potraw. Wynika to z negatywnego oddziaływania tego typu produktów na organizm, czego wyrazem są m.in. zmiany skórne. Uważa się, że trądzik zaostrza zwłaszcza czekolada, dlatego należy jej unikać, chcąc wyleczyć trądzik na plecach, dekolcie czy twarzy.

Niewystarczająca higiena osobista także może być przyczyną trądziku na plecach. Łój, zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia powinny być usunięte ze skóry podczas codziennego prysznica albo kąpieli. Nagromadzenie sebum, złuszczonego naskórka i brudu sprzyja występowaniu pryszczy, ponieważ ułatwia namnażanie bakteriom. Warto stosować gąbki do mycia, które wspomagają oczyszczanie skóry, jednak należy je często zmieniać, ponieważ mogą się w nich rozwijać bakterie i powodować zaostrzenie stanów zapalnych.

Trądzik na plecach u mężczyzn częściej niż u kobiet wynika też z nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Plecy, dekolt i ramiona należy regularnie peelingować, czyli złuszczać naskórek w tych miejscach. Zapobiega to powstawaniu zmian skórnych, ponieważ dobrze oczyszcza powierzchnię skóry. Drażniących środków i kosmetyków z drobinkami nie powinno się jednak stosować na liczne zmiany trądzikowe, ponieważ sprzyja to roznoszeniu bakterii i powstawaniu kolejnych pryszczy.

Domowe sposoby na trądzik na plecach

Na trądzik na plecach domowe sposoby działać mogą wtedy, gdy pielęgnacja i higiena ciała są prawidłowe, a także gdy z diety wykluczono czynniki potencjalnie sprzyjające powstawaniu pryszczy i przetłuszczaniu skóry.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Stosując naturalne olejki i zioła. W formie naparów dodawanych do kąpieli lub używanych do przemywania skóry najlepiej sprawdzą się:

  • rumianek,
  • szałwia,
  • fiołek trójbarwny,
  • nagietek,
  • kwiat czarnego bzu,
  • korzeń łopianu,
  • skrzyp,
  • aloes,
  • lawenda,
  • kora brzozy.

Domowe sposoby na trądzik na plecach to także stosowanie olejków np. z drzewa herbacianego, który na silne właściwości odkażające, przeciwzapalne i ściągające, a także noszenie przewiewnej odzieży i unikanie gorących kąpieli (na rzecz ciepłych).

Warto też upewnić się, że używane kosmetyki i środki piorące nie podrażniają skóry. Należy zwrócić uwagę szczególnie na szampon do włosów.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Leczenie trądziku u dermatologa

Jak leczyć trądzik na plecach, gdy domowe sposoby zawodzą? U dermatologa. Lekarz od chorób skóry może przepisać leki do stosowania miejscowo lub doustnie. Miejscowo zaleca się zwykle stosowanie retinoidów i antybiotyków, by zlikwidować bakterie i wspomóc odbudowę skóry oraz odblokować pory. Oprócz tego można na chore miejsca nakładać pastę cynkową, która osusza ropne zmiany i działa antybakteryjnie.

Doustnie w leczeniu trądziku na plecach stosuje się antybiotyki, w tym tetracyklinę, doksycyklinę, minocyklinę i erytromycynę. U kobiet z trądzikiem na plecach można zastosować jako formę terapii doustną antykoncepcję hormonalną.

Skórę z trądzikiem należy pielęgnować kosmetykami do tego przeznaczonymi. Powinna być ona nie tylko odkażona, ale też nawilżona. Odblokowywaniu porów i tym samym ograniczeniu powstawania nowych pryszczy sprzyja nadtlenek benzoilu. Zmiany ropne osusza natomiast kwas salicylowy.

Blizny i przebarwienia po trądziku na plecach – metody usuwania

Leczenie trądziku na plecach nie zawsze przebiega bezproblemowo. Niekiedy po wyleczeniu zmian skórnych zostają blizny i przebarwienia. Można się ich pozbyć, stosując zabiegi kosmetyczne i preparaty dedykowane tym problemom.

Na niewielkie przebarwienia i blizny mogą pomóc mikrodermabrazja, peelingi kwasami lub inne chemiczne. Zwykle potrzebna jest seria zabiegów, by spłycić blizny i zmniejszyć ich widoczność. Zlikwidować przebarwienia i blizny pomogą także zabiegi laserowe, które najlepiej wykonać w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Kremy na przebarwienia sprawdzają się tylko w przypadku niewielkich depigmentacji skóry. Przeważnie zawierają one ekstrakty ziołowe, retinol lub witaminę C. Na blizny po trądziku dobrym domowym sposobem jest wcieranie soku z cebuli w skórę, w aptece można też kupić krem na blizny z wyciągiem z cebuli.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jola 31.05.2018r.

Sandra proszę podaj namiary na tego lekarza od tradzika

Sandra 05.02.2018r.

Trądzik niezależnie od płci jest czymś niepożądanym, osoby które się z nim zmagają często myślą o tym, że wszyscy zwracają na to uwagę, krępują ich wyjścia na basen czy plażę. Sama zmagałam się z tym problemem aż w końcu trafiłam na sprawdzonego dermatologa. Wyszukałam w internecie informacje na jego temat, dowiedziałam się że bierze udział w różnych kursach organizowanych m.in przez gsusg. Fakt, że lekarz chętnie poznaje nowe techniki leczenia sprawił że zaufałam mu i oddałam się w jego ręce. To posunięcie było strzałem w dziesiątkę, lekarz zlecił mi wykonanie różnych badań w tym hormonalnych by poznać przyczynę moich problemów. Nie traktował mnie jak królika doświadczalnego. Różnice dało się odczuć już po kilku wizytach, gdzie dla porównania u innego lekarza leczyłam się ponad rok bez żadnych efektów. Szukajcie lekarzy którzy potraktują was poważnie.

Łukasz 13.10.2017r.

Trądzik u mężczyzn jest zmorą. Żona kazała mi się go pozbyć, bo "nieestetycznie wygląda". No to próbowałem wszelkich domowych metod... Nic nie pomogło. Udałem się do dermatologa w art clinic i dopiero tam mi pomogli. dodatkowo dowiedziałem się, że swoimi domowymi metodami doprowadziłem skórę jedynie do gorszego stanu niż wcześniej...

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej