Torbiel kieszonki Rathkego. Jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

SHUBHANGI GANESHRAO KENE/getty images

Torbiel kieszonki Rathkego to zmiana rozwijająca się w okolicy przysadki mózgowej. Ze względu na lokalizację może stać się przyczyną zaburzeń hormonalnych – potęguje ryzyko niedoczynności przysadki – i neurologicznych. Możliwe jest leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Torbiel kieszonki Rathkego objawia się głównie bólami głowy i problemami ze wzrokiem. Wówczas wskazane jest leczenie neurochirurgiczne. Literatura przedmiotu donosi o dość częstych przypadkach bezobjawowego przebiegu, który wymaga zazwyczaj tylko obserwacji. Torbiel kieszonki Rathkego może predysponować do rozwoju czaszkogardlaka.

Zobacz także:

Torbiel kieszonki Rathkego – wiadomości ogólne

Torbiel kieszonki Rathkego uważana jest za jedną z częściej przypadkowo obrazowanych zmian torbielowatych w obrębie okolicy siodłowo-nadsiodłowej. Jej rozpowszechnienie w populacji szacowane jest na podstawie badań autopsyjnych, czyli pośmiertnych, i wynosi około 20%. Najczęściej zmiana stwierdzana jest w grupie osób w wieku 40–60 lat, przy czym 3 razy częściej rozwija się u kobiet.

Torbiel kieszonki Rathkego – co to za struktura?

Kieszonka Rathkego (z ang. Rathke's pouch), zwana też kieszonką przysadki, wywodzi się z przewodu czaszkowo-gardłowego. Na etapie embriogenezy, czyli rozwoju zarodkowego, ma formę uchyłku gardzieli zlokalizowanego na wprost błony policzkowo-gardłowej. Z czasem z komórek tylnej i przedniej ściany kieszonki rozwijają się odpowiednio pośrednia i przednia część przysadki mózgowej. Jeżeli nie dojdzie do zamknięcia światła kieszonki, powstaje wypełniona płynem przestrzeń, zwana szczeliną Rathkego (z ang. Rathke's cleft). Najczęściej właśnie w tym miejscu – między przednim a tylnym płatem przysadki – powstają torbiele. Punktem wyjścia do ich rozwoju jest przeważnie stan zapalny. W 9–39% przypadków w badaniach autopsyjnych w ścianie torbieli stwierdza się obecność metaplazji (stanu polegającego na powstawaniu komórek morfologicznie i czynnościowo odmiennych od swojej macierzy).

Torbiel kieszonki Rathkego – objawy

Torbiel kieszonki Rathkego objawia się przede wszystkim niepulsującymi bólami głowy o niespecyficznej lokalizacji. Duże zmiany mogą uciskać na skrzyżowanie nerwów wzrokowych, w konsekwencji czego rozwijają się zaburzenia widzenia, jak pogorszenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia. Dodatkowo występować mogą nudności, wymioty, problemy z pamięcią, zaburzenia zachowania. Dolegliwości te spowodowane są podniesionym poziomem ciśnienia w okolicy okołosiodłowej. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się hiperprolaktynemię (nadmiar hormonu prolaktyny w surowicy krwi), niedoczynność w zakresie osi nadnerczowej, gonadalnej oraz rzadziej tarczycowej. Zaburzenia hormonalne występują u nawet 80% chorych o objawowej postaci choroby i najczęściej stanowią przyczynę impotencji, obniżenia libido, wtórnego braku miesiączki. Kiedy torbiel penetruje do przestrzeni nadsiodłowej, może wystąpić moczówka prosta, która objawia się niezdolnością do zagęszczania moczu, poliurią (tzw. wielomoczem; jest to stan nadmiernego wydalania moczu w ilości powyżej 3 l na dobę) oraz polidypsją (patologicznie wzmożonym pragnieniem).

Torbiel kieszonki Rathkego a choroba nowotworowa

Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, iż sama torbiel kieszonki Rathkego to nie zmiana o charakterze nowotworowym. Przestrzegają jednak przed możliwością powstania z niej wolno rosnącego, histopatologicznie łagodnego guza o nazwie czaszkogardlak (z łac. craniopharyngioma). Obserwuje się 2 szczyty zachorowań – pomiędzy 1. a 2. oraz 5. a 7. dekadą życia.

Torbiel kieszonki Rathkego – rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie torbieli kieszonki Rathkego wymaga dokładnie przeprowadzonego badania podmiotowego, czyli wywiadu lekarskiego, analizy obrazu klinicznego i oceny ogólnego stanu chorego. Szczególne znaczenie mają badania obrazowe, a jednym z najczęściej wykonywanych jest rezonans magnetyczny (MR). Stwierdzana w nim zmiana nie przekracza przeważnie 20 mm w najszerszym wymiarze i miewa różną intensywność względem płynu mózgowo-rdzeniowego. W obrazach T1-zależnych jest przeważnie hipointensywna, w T2-zależnych zaś – hiperintensywna.

Leczenie torbieli kieszonki Rathkego determinowane jest wieloma czynnikami, przy czym pod uwagę bierze się zwłaszcza wielkości i umiejscowienie zmiany oraz obraz kliniczny. W przypadku objawowego przebiegu choroby wskazane jest postępowanie operacyjne. Niestety ze względu na dość częste przywieranie torbieli do lejka przysadki istnieje spore ryzyko powikłań w postaci moczówki prostej. Po zakończonym leczeniu neurochirurgicznym chory powinien podlegać trwającej co najmniej 5 lat obserwacji specjalistycznej. Wynika to ze sporego, gdyż sięgającego około 50%, prawdopodobieństwa nawrotu choroby. Trwają badania nad możliwością poddania wówczas chorych radioterapii. Przebiegające bezobjawowo torbiele kieszonki Rathkego wymagają wyłącznie obserwacji, przy czym brak jest jednoznacznych wskazań co do czasu jej trwania. Według jednego z bardziej znanych algorytmów postępowania w przypadku podejrzenia torbieli kieszonki Rathkego autorstwa zespołu badaczy pod kierownictwem Raluca Trifanescu wskazane są przez 5 lat coroczne badania kliniczne z oceną pola widzenia oraz MR po roku, 3 i 5 latach.

Zobacz film: Budowa mózgu

źródło:x-news

Bibliografia:

1. E. Andrysiak-Mamos, K. Sagan, L. Sagan i wsp., Zmiany torbielowate okolicy siodłowo-nadsiodłowej – diagnostyka i leczenie, „Endokrynologia Polska”, 2018, 69(2), s. 221–228.

2. M. Prokop, E. Moszczyńska, A. Bogusz i wsp., Torbiele kieszonki Rathke'go u dzieci – objawy kliniczne, leczenie neurochirurgiczne oraz ocena pooperacyjna – analiza 38 przypadków, „Endokrynologia Pediatryczna”, 2017, 16(1), s. 80–81.

3. H. Bartel, Embriologia. Podręcznik dla studentów, PZWL, Warszawa 2004.

4. J. Jagannathan, A.S. Kanter, J.P. Sheehan i wsp., Łagodne guzy mózgu: guzy siodła tureckiego i okolicy okołosiodłowej, „Neurologia po Dyplomie”, 2011, 6(1), s. 7–19.


Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 26.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej