Torakotomia – przebieg i wskazania do zabiegu

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Torakotomia to otwarcie klatki piersiowej w celu wykonania zabiegu leczniczego na narządach, które się w niej znajdują. Operacji najczęściej poddaje się serce i duże naczynia, a także płuca i przełyk.

Torakotomia, ze względu na swoją złożoność, jest stosowana rutynowo w medycynie zabiegowej od stosunkowo niedawna. Operacje tego typu wykonuje się głównie w klinikach kardiochirurgicznych i w oddziałach torakochirurgii w celu leczenia poważnych schorzeń, zagrażających zdrowiu i życiu chorego.

Torakotomia - podstawowe informacje na temat zabiegu

Klasyczna torakotomia to zabieg operacyjny polegający na przecięciu powłok ściany klatki piersiowej w celu uzyskania dostępu do narządów wewnętrznych. W przypadku potrzeby wykonania operacji na otwartym sercu stosuje się zwykle cięcie w linii pośrodkowej ciała, połączone z wykonaniem przecięcia mostka wzdłuż jego długiej osi (czyli tak zwanej sternotomii). Po rozszerzeniu powstałej w ten sposób szczeliny można dotrzeć bezpośrednio do osierdzia i mięśnia sercowego oraz pni dużych naczyń (aorty, tętnic płucnych i żył głównych). Po wykonaniu głównego zabiegu zbliża się do siebie brzegi przeciętego mostka i łączy je obejmami ze specjalnego drutu. Powłoki zamyka się warstwowo.

W przypadku potrzeby dotarcia do płuc lub narządów śródpiersia tylnego (np. przełyku) cięcie wykonuje się w międzyżebrzu po stronie prawej lub lewej, na wysokości zależnej od miejsca, w którym przeprowadzony będzie główny zabieg. Chory jest w takim przypadku układany na boku, z dodatkowym podparciem tułowia – tak by szczeliny międzyżebrowe były jak najbardziej rozszerzone po stronie operowanej. W sytuacji gdy dostęp do miejsca zabiegu jest utrudniony, dokonuje się niekiedy resekcji (wycięcia) jednego żebra.

Zabiegi przebiegające z otwarciem opłucnej wiążą się najczęściej z powstaniem wtórnej odmy po tej samej stronie: miąższ płucny zapada się, ponieważ w jamie opłucnej znoszone jest podciśnienie, które w warunkach fizjologicznych utrzymuje płuco w stanie rozprężenia. Z faktu powstania odmy wynikają trzy bardzo ważne dla powodzenia operacji aspekty:

  • przy operacji na zapadniętym płucu sprawność drugiego musi być na tyle duża, by zapewniło ono dostateczną wentylację i niezbędną dla organizmu wymianę gazową,
  • w przypadku konieczności wykonania zabiegu na rozprężonym płucu parametry pracy respiratora muszą być odpowiednio zmodyfikowane, by zapewnić „nadmuchanie” płuca od środka – powietrzem oddechowym,
  • po zamknięciu klatki piersiowej należy wykonać drenaż ssący jamy opłucnej, by stworzyć w niej podciśnienie umożliwiające płucu rozprężenie się i podjęcie czynności oddechowej.

Drenaż odmy opłucnej

Drenaż odmy pojawiającej się w trakcie torakotomii polega na założeniu w ostatniej fazie zabiegu drenu, który po zamknięciu powłok podłącza się do urządzenia ssącego, wytwarzającego niewielkie podciśnienie. Pozwala to na możliwie szybkie rozprężenie płuca, co przywraca mu zdolność do podjęcia normalnej pracy. Zabezpiecza też przed powstawaniem w jego miąższu (czy w obrębie blaszki opłucnej pokrywającej płaty płuca) zlepów przekształcających się w zrosty. Pociągając tkankę płucną, mogą one uniemożliwić jej powrót do normalnego kształtu.

Wskazania do torakotomii

Wskazania do torakotomii obejmują kilka grup schorzeń. Pierwszą z nich są nowotwory – głównie płuc lub przełyku. Konieczne może być w takich przypadkach usunięcie płuca w całości, w zakresie jednego płata lub jeszcze mniejszej części – segmentu. Założeniem jest usuwanie guza w całości, z marginesem tkanek zdrowych, ale przy maksymalnym oszczędzaniu prawidłowego miąższu płucnego. Usunięcia mogą też wymagać guzy przełyku, wnęki płuc lub śródpiersia tylnego. Niekiedy niezbędne jest też wycięcie zajętych węzłów chłonnych (choć obecność dużej ilości przerzutów do węzłów może być czynnikiem dyskwalifikującym chorego w zakresie leczenia operacyjnego).

Zobacz film i dowiedz się jak jest zbudowany układ pokarmowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Operacyjnie leczy się wiele schorzeń kardiologicznych, przeprowadzając zabiegi takie, jak na przykład:

  • wykonanie pomostów tętniczo-żylnych (tzw. by-passów),
  • protezowanie zwężonych odcinków aorty,
  • zamknięcie otworu międzyprzedsionkowego lub międzykomorowego,
  • przełożenie wielkich naczyń w przypadku złożonych wad wrodzonych.

W trakcie torakotomii wykonuje się też transplantacje serca, płuc lub obu tych narządów łącznie.

Innymi zabiegami połączonymi z torakotomią są m.in.:

  • pourazowe zabiegi rekonstrukcyjne,
  • usuwanie zrostów opłucnowo-płucnych,
  • plastyka przełyku (np. w przypadku zwężenia),
  • usuwanie ropni i ognisk zapalnych tkanek miękkich.

Torakotomia laparoskopowa

Współczesna technologia i rozwój techniki operacyjnej pozwala na wykonywanie niektórych zabiegów w obrębie klatki piersiowej metodą laparoskopową – podobną do operacji przeprowadzanych w obrębie jamy brzusznej. Technika ta nazywana jest również wideotorakoskopią. Zamiast rozległego otwierania ściany klatki piersiowej przez niewielkie otwory wprowadza się cienkie głowice robocze zapewniające oświetlenie, tor wizyjny (umożliwiający obserwowanie pola operacyjnego na monitorze), możliwość wprowadzenia narzędzi, odsysanie treści z pola operacyjnego albo podanie gazu lub płynu w celu uzyskania lepszej widoczności. Metody tej nie da się wykorzystać do bardzo rozległych zabiegów, ale można nią np. wyciąć chorobowo zmieniony płat płuca. Dzięki zastosowaniu laparoskopii chory poddawany jest mniejszemu urazowi okołooperacyjnemu i znacząco skraca się okres rekonwalescencji. Zdecydowanie mniejsza jest także ilość pooperacyjnych powikłań.

Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej