Tłuszczakomięsak – gdzie się lokalizuje i jakie daje objawy? Jak przedstawiają się rokowania?

Fot. TimoninaIryna / Getty Images

Tłuszczakomięsak jest złośliwym guzem nowotworowym, który powstaje wskutek transformacji komórek tłuszczowych – adipocytów. Pojawia się w różnych formach, od których właściwości zależy złośliwość, zdolność do dawania przerzutów czy skłonność do wznowy miejscowej.

Tłuszczakomięsak (w mianownictwie medycznym – liposarcoma) zalicza się do złośliwych guzów – mięsaków. W przeciwieństwie do raków nie wywodzą się one z nabłonków, ale np. z tkanki mięśniowej, naczyniowej, kostnej, innych postaci tkanki łącznej. Tłuszczakomięsak może rozwinąć się w dowolnym miejscu, w którym występują komórki tłuszczowe, jednak przeważnie powstaje na udzie, plecach oraz brzuchu. Często rozwija się w jamie otrzewnej i przestrzeni zaotrzewnowej.

Tłuszczakomięsak a tłuszczak

Tłuszczakomięsak jest formą rozrostu nowotworowego, w której dochodzi do zaburzenia struktury chromosomów i niekontrolowanego namnażania się komórek. Ich budowa znacznie odbiega od normalnych adipocytów i może dodatkowo ulegać zmianie w kolejnych komórkach potomnych. Czasem zatracają one nawet cechy charakterystyczne dla danej linii tkankowej. Mówi się wtedy o nowotworze złośliwym niskozróżnicowanym (niezróżnicowanym, odróżnicowanym).

W odróżnieniu od tłuszczakomięsaka tłuszczak jest nowotworem łagodnym tkanki tłuszczowej. Rozwija się powoli, budowa jego komórek nie różni się od normalnej lub nieznacznie od niej odbiega. Tłuszczak nie ma on zdolności do naciekania okolicznych tkanek albo dawania przerzutów. Może mieć jednak skłonność do wznowy po usunięciu.

Polecamy: Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie

Zobacz film i sprawdź jak wyglądają tłuszczaki i czy warto je usuwać: 

Zobacz film: Tłuszczak - co to za nowotwór? Skąd się biorą tłuszczaki? Źródło: 36,6

Tłuszczakomięsak – objawy

Tłuszczakomięsak jest guzem, który początkowo rozwija się skrycie, nie dając żadnych objawów. Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa jest mało spoista, łatwo ulega przemieszczeniu, a powiększająca się masa guza nie powoduje objawów uciskowych. Guz (szczególnie u osób otyłych) może rozrastać się w jamie brzusznej do wielkości piłki nożnej i osiągać masę kilkunastu kilogramów. O ile nie dochodzi do znacznego rozciągania lub ucisku innych tkanek, przebieg choroby we wczesnych fazach nie powoduje dolegliwości bólowych.

Łatwiejszy do rozpoznania jest tłuszczakomięsak rozrastający się w powłokach ciała i wywodzący się z tkanki podskórnej. Można wtedy relatywnie wcześnie wyczuć obecność dobrze ograniczonego, zazwyczaj przesuwającego się guza o nieregularnej powierzchni. Najczęściej zlokalizowany jest on na udzie, w okolicach miednicy lub na tylnej części brzucha. Mniej typowymi miejscami rozwoju są: wnętrze klatki piersiowej, oczodół lub inne powierzchnie, gdzie występują większe skupienia tkanki tłuszczowej.

W niektórych postaciach tłuszczakomięsaka dochodzi do powstawania wielu guzów – mogą one być rozwijającymi się równolegle ogniskami pierwotnymi albo wcześnie powstającymi przerzutami.

Tłuszczakomięsaki o znacznej złośliwości mogą dawać przerzuty odległe. Lokalizują się one zwykle w tkankach miękkich. Znacznie rzadziej występują w kościach i płucach.

Polecamy: Zmiany skórne: włókniaki, kaszaki i tłuszczaki - czy trzeba je usuwać?

Rodzaje tłuszczakomięsaków

Tłuszczakomięsaki występują w różnych postaciach. Mają odrębne cechy histologiczne, lokalizację i stopień złośliwości. Najważniejsze odmiany tłuszczakomięsaka to:

  • dobrze zróżnicowany – występujący głównie na udzie i tułowiu, o niewielkiej inwazyjności,
  • odróżnicowany – o niskozróżnicowanych komórkach; powstaje z transformacji (przy której wzrasta jego złośliwość) guza dobrze zróżnicowanego, zwykle zlokalizowanego na udzie,
  • śluzowaty – o średnim stopniu złośliwości, z tendencją do rozwijania się w wielu ogniskach równocześnie,
  • wielopostaciowy (polimorficzny) – o dużym stopniu złośliwości, często naciekający okoliczne tkanki i dający przerzuty do płuc,
  • nieokreślony – rzadko występujący, mozaikowo łączący w sobie fragmenty wyżej opisanych postaci.

Rozpoznawanie tłuszczakomięsaka

Rozpoznanie określa się wstępnie na podstawie badania fizykalnego – guzy mogą być widoczne i wyczuwalne przy obmacywaniu. Szczegółową diagnostykę przeprowadza się przy pomocy ultrasonografii (USG), tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Ostatecznym potwierdzeniem rozpoznania jest badanie histologiczne próbek pobranych drogą biopsji gruboigłowej lub uzyskanych śródoperacyjnie wycinków tkanek.

Leczenie tłuszczakomięsaków

Podstawową metodą leczenia tłuszczakomięsaków jest ich usunięcie chirurgiczne z dużym marginesem tkanek zdrowych (ze względu na możliwość wznowy). Leczenie uzupełnia się chemio- lub radioterapią, o ile typ histologiczny tłuszczakomięsaka uzasadnia stosowanie danej metody. Wrażliwość poszczególnych guzów na te czynniki jest bardzo różna.

Rokowanie w przypadku tłuszczakomięsaka

Tłuszczakomięsak w wielu przypadkach jest schorzeniem rozwijającym się miejscowo. Zawsze niezbędna jest obserwacja, czy w miejscu usuniętej zmiany nie dochodzi do wznowy – takich przypadków jest bardzo dużo. W postaciach o większej złośliwości duże znaczenie w określaniu rokowania ma:

  • wielkość guza pierwotnego w momencie usunięcia,
  • typ nowotworu,
  • lokalizacja i zdolność do naciekania,
  • obecność innych ognisk pierwotnych lub przerzutowych,
  • wrażliwość na chemioterapeutyki lub energię promienistą.

Kluczowy jest także moment, w którym chory zgłasza się do lekarza. Im wcześniejsza faza choroby, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie.

Data aktualizacji: 25.03.2019,
Opublikowano: 25.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej