Tłuszczak w piersiach - jak się objawia oraz jakie są metody leczenia?

Staras/getty images

Tłuszczak w piersi to niezłośliwy, zazwyczaj mały nowotwór, który zawiera komórki tkanki tłuszczowej. Jest miękki w dotyku i nie powoduje dolegliwości bólowych, ma jednak tendencję do wzrastania. Tłuszczak na piersi zazwyczaj wykrywany jest podczas badania palpacyjnego lub USG piersi.

Tłuszczak piersiowy, który nie powoduje dyskomfortu, może być pozostawiony pod obserwacją lekarską. Dużych rozmiarów tłuszczaki usuwane są najczęściej metodami operacyjnymi lub poprzez liposukcję.

Co to jest tłuszczak w piersi?

Tłuszczakiem (łac. lipoma) nazywamy łagodny (niezłośliwy) nowotwór, który zbudowany jest z dojrzałej tkanki tłuszczowej, otoczonej torebką łącznotkankową. Wyglądem przypomina guzek i jest skromnie unaczyniony. Tłuszczaki są niebolesne, miękkie i spoiste w dotyku, a skóra nad nimi pozostaje niezmieniona. Najczęściej powstają jako pojedyncze zmiany izolowane, zdarzają się jednak przypadki występowania tłuszczaków mnogich. Ich wzrost jest bardzo powolny i w przeważającej większości pozostają niewielkie, rzadko osiągają rozmiar powyżej 3 cm. Tłuszczaki nie przekształcają się w nowotwory złośliwe. Występują u około 1% populacji, najczęściej u osób po 40. roku życia.

Przyczyna powstawania tłuszczaków nie została do końca zbadana, najprawdopodobniej wpływ na ich rozwój mają predyspozycje genetyczne. Zmiany powstają wszędzie tam, gdzie występuje tkanka tłuszczowa – osoby z jej nadmiarem są bardziej narażone na ich rozwój. Zwykle pojawiają się w skórze i tkance podskórnej. Najczęściej lokalizują się na tułowiu, kończynach oraz w okolicy twarzy. Tłuszczaki mogą tworzyć się nawet w narządach wewnętrznych jamy brzusznej (np. w wątrobie) oraz klatki piersiowej (np. w sercu), gdyż tkanka tłuszczowa jest również tam obecna. Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej oraz ciała tłuszczowego. Z tego względu tłuszczaki, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lokalizować się mogą w tkance tłuszczowej gruczołu sutkowego.

Jakie objawy może dawać tłuszczak znajdujący się w piersi?

Tłuszczaki pojawiające się w piersiach zwykle nie dają żadnych objawów. Znajdowane są zazwyczaj przypadkowo podczas samokontroli lub badania palpacyjnego piersi wykonywanego przez lekarza. Tłuszczak na piersi w dotyku jest bardzo miękkim guzkiem, który daje się łatwo ucisnąć i jest przesuwalny względem otaczającej skóry. Nie powoduje dolegliwości bólowych. Skóra sutka w okolicy zmiany pozostaje niezmieniona. W bardzo rzadkich przypadkach tłuszczaki, które osiągają kilka centymetrów, dają objawy uciskowe oraz zniekształcają pierś. Małe zmiany guzkowe mogą być wykryte podczas mammografii lub badania ultrasonograficznego (USG) piersi, wykonywanego profilaktycznie. W klasyfikacji radiologicznej zmian w piersiach widocznych w badaniach obrazowych tłuszczaki opisywane są jako stopień BIRADS II. Należy pamiętać, że każda zmiana w piersi powinna być dokładnie zdiagnozowana. W wątpliwych przypadkach należy wykonać biopsję gruboigłową, gdyż zmiany złośliwe, takie jak tłuszczakomięsak czy rak piersi, niekiedy w badaniach obrazowych przypominają niegroźne zmiany łagodne.

Na czym polega leczenie tłuszczaków piersiowych?

Tłuszczaki, które są małych rozmiarów oraz nie powodują żadnych objawów, mogą pozostawać jedynie pod kontrolą i obserwacją lekarską. Należy w takim przypadku wykonywać okresowe badania palpacyjne oraz USG piersi, gdyż zmiany mają tendencję do wzrostu. Duże tłuszczaki, które powodują dyskomfort, ograniczają ruchy oraz stanowią istotny defekt kosmetyczny, mogą zostać wycięte. Najczęściej przeprowadza się chirurgiczne usunięcie tłuszczaka – nacinana jest skóra i tkanka podskórna piersi, a tłuszczak wraz z torebką zostaje odseparowany i wyciągnięty w całości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Usunięty materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu, co daje możliwość ostatecznego potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany.

Do innych metod usuwania tłuszczaków z piersi należy liposukcja – małą sondą zostaje odessana treść tłuszczowa, znajdująca się wewnątrz zmiany, a torebka łącznotkankowa wyciągana jest specjalnymi szczypcami. Istnieje także możliwość bezpośredniego ostrzykiwania tłuszczaków preparatami zawierającymi sterydy. Substancje te powodują jednak tylko inwolucję, czyli zmniejszenie rozmiarów tłuszczaka. Metoda ta nie daje także możliwości pobrania materiału do badania histopatologicznego. Nawroty po całkowitym usunięciu tłuszczaka są bardzo rzadkie.

Zobacz film: Profilaktyka raka piersi

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Breast lipoma. https://radiopaedia.org/articles/breast-lipoma

2. Lipoma of the breast: An uncommon occurrence http://www.njssjournal.org/article.asp?issn=1116-5898;year=2016;volume=26;issue=1;spage=12;epage=14;aulast=Nwashilli

Data aktualizacji: 24.10.2020,
Opublikowano: 25.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej