Tłusty Czwartek, czyli co trzeba wiedzieć o pączku

Getty Images/PhotoAB

Pączki nie są aż tak kaloryczne (mają około 300 kalorii), ale ze względu na swój skład uznawane są za niezdrowe. Co zatem zawierają pączki? Z czego są robione? Czy można pozbawić je tłuszczu i cukru nie zmieniając przy tym ich smaku? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim w Tłusty Czwartek sięgniesz po popularne przysmaki.

Ilość kalorii w pączku zależy od jego wielkości. Według Tabeli wartości odżywczej 100 g tradycyjnego pączka ma:

  • 414 kalorii, 
  • 7.6 g białka, 
  • 15.5 g tłuszczu, 
  • 62.1 g węglowodanów (z czego 23 g to cukier).

Zazwyczaj pączek waży około 70-80 g czyli ma 300 kalorii, 12 g tłuszczu.

Pączki produkuje się z mąki, cukru, mleka, jajek, masła, drożdży oraz tego, co ma się w nich znaleźć, czyli nadzienia. Ciasto smaży się na głębokim tłuszczu. Tak przynajmniej dzieje się z tradycyjnymi pączkami. Pączki, jako przekąski, są niezdrowe - to zmora każdego dietetyka oraz osób dbających o linię i zdrowe odżywianie. Dlaczego? Głównie przez zawartość cukru, który magazynuje się w naszym organizmie. Zajmuje nie tylko wątrobę, brzuch, uda czy pośladki, ale także nerki i serce. Cukier silnie uzależnia i w naszej diecie powinno go być jak najmniej.

Więcej: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Z czym wolisz pączki?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pączka?

Dobry pączek jest zrobiony z dobrej mąki pszennej, a poznać to możemy po jakości ciasta. Powinno być puszyste. W przypadku nadzienia - najlepiej zdecydować się na nadzienie z owoców i dżemów bez dodatku cukru. Masy czekoladowe, budyń, adwokat to zwykle gotowe masy cukiernicze o dużej zawartości cukru i związków chemicznych. Pączki powinny być bez polewy, a jedynie "gołe" lub posypane cukrem pudrem - wtedy zminimalizujemy ilość szkodliwego składnika, jakim jest cukier. Jeśli chodzi o sposób przygotowania pączka - jeśli mamy wybór to zamiast smażonych, wybierzmy te pieczone!

Coraz częściej oferowane są "zdrowe pączki". Bez cukru, bez mleka, ale za to z różnymi dodatkami... Oto przepis na pączki z batatami:

  • 3 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej,
  • 100 ml letniego mleka roślinnego,
  • 7 g drożdży instant,
  • 2 łyżki cukru trzcinowego,
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
  • ½ łyżeczki soli,
  • 1 szklanka purée z batatów,
  • ½ szklanki oleju kokosowego,
  • do faszerowania: marmolada wieloowocowa lub z róży,
  • do ozdoby: cukier puder, woda, skórka pomarańczowa.

Przygotowanie:

Składniki poza puree z batatów i olejem kokosowym włożyć do miski i zagniatać ręcznie przez 2 minuty. Do ugniecionej masy dodajemy puree z batatów i wygniatamy do czasu, aż ciasto nie będzie kleić się do dłoni. Wtedy zaczynamy, ciągle wygniatając, dodawać po łyżce oleju. Po około 5 minutach ciasto przełożyć do oprószonej mąką miski i odstawić do wyrośnięcia. 

Ciasto wyrosło? To teraz czas rozwałkować je na placek i wycinać z niego kółka. Do środka każdego wkładać po łyżeczce wybranego nadzienia i odkładać już na blachę do pieczenie. Gotowe pączki zostawić do wyrośnięcia na około 30 minut.

Pączki pieczemy przez 15-18 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. 

(Puree z batatów robimy tak: batata wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni i pieczemy 30 minut. Obieramy go ze skórki i blendujemy).

Źródło: Jadłonomia, pączki pieczone

A teraz przepis na tradycyjne pączki. Z całą pewnością będą zdrowsze niż te oferowane w sklepach.

  • 25 g świeżych drożdży,
  • 125 ml ciepłego mleka,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 2 żółtka,
  • 1 całe jajko,
  • 4 łyżki cukru wanilinowego,
  • 300 g mąki pszennej,
  • szczypta soli,
  • 35 g masła,
  • olej do smażenia.

Do posypania: cukier puder

Odchudzanie - czy powinno się zapisywać zjedzone posiłki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Odchudzanie - dlaczego warto zapisywać zjedzone posiłki? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Sposób przygotowania: Najpierw należy przygotować drożdże. Skruszyć je, dodać 2 łyżki mąki, 1 łyżeczkę cukru i 1/4 szklanki ciepłego mleka. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut.

W tym czasie jajko i żółtka utrzeć z cukrem wanilinowym, mąkę przesiać do dużej miski i wymieszać z solą. Po upływie wymaganego czasu wymieszać z drożdżami. Ciasto należy wyrabiać około 15 minut, dodać stopione i przestudzone masło i dalej wyrabiać przez około 5 minut. Ciasto po wyrobieniu należy odstawić w ciepłe miejsca do wyrośnięcia - ciasto musi podwoić swoją objętość. 

Gdy ciasto jest już gotowe należy je chwilkę ugniatać, a potem rozwałkować na placek i wyciąć z niego kółka. Wycięte (np. za pomocą szklanki) krążki odkładamy na 45 minut, one też muszą wyrosnąć. Potem przystępujemy do smażenia. Pamiętaj, że olej musi być bardzo dobrze rozgrzany.

Data aktualizacji: 19.02.2020,
Opublikowano: 07.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej