Tężyczka utajona – objawy i leczenie. Jak ją prawidłowo zdiagnozować?

Fot: chombosan / fotolia.com

Tężyczka utajona nie ma charakterystycznych pojedynczych symptomów, ale zespół objawowy, na podstawie którego można rozpocząć proces diagnostyczny. Powstaje na skutek niedoborów wapnia i często występują przy niej niedobory magnezu, a także hiperwentylacja.

Forma utajona tężyczki jest ciężka do zdiagnozowania i najczęściej wykrywa się ją przypadkowo u osób, które nie cierpią na żadne intensywne dolegliwości, ale uskarżają się na zespół nietypowych symptomów.

Tężyczka utajona – objawy

Tężyczka utajona, czyli spazmofilia, nie ma objawów charakterystycznych i zazwyczaj rozwija się w ukryciu. Mogą jej towarzyszyć bóle głowy połączone z zawrotami, bezsenność, drażliwość, drżenia i skurcze mięśni, a także powtarzające się mrowienia kończyn. Dodatkowo mogą występować osłabienie, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, pamięci i stany lękowe. Objawy spazmofilii utajonej można podzielić na:

  • centralne: wzmożone napięcie mięśniowe, napadowe zasłabnięcia i zmęczenie, bezsenność, zachwiania nastrojów, szybkie męczenie się;
  • obwodowe: parestezje (nietypowe wrażenia odczuwane na całym ciele bądź w niektórych jego częściach, w przypadku tężyczki utajonej najczęściej dotykają kończyn górnych i dolnych), skurcze mięśni lub mrowienia;
  • wegetatywne: kołatanie serca, bóle w okolicy przedsercowej, opasujące bóle w klatce piersiowej, jamie brzusznej, którym mogą towarzyszyć kolki, wzdęcia i zaburzenia naczynioruchowe w obrębie kończyn;
  • neurologiczne: objaw Chwostka (jest dodatni, jeżeli po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w okolice pnia nerwu twarzowego występuje skurcz), objaw Ibrahima-Lusta (skurcz mięśni strzałkowych, który pojawia się po uderzeniu przez lekarza w okolicę głowy kości strzałkowej, gdzie przebiega nerw strzałkowy), odruchowe zgięcie stopy, objaw Trousseau (przykurcz palców dłoni i ułożenie jej w charakterystyczny sposób zwany „ręką położnika”) i wygórowane odruchy ścięgniste;
  • elektrofizjologiczne.

Poza objawami narządowymi medycyna wskazuje także na objawy psychiczne, do których można zaliczyć: nadpobudliwość, nerwowość, duszność spoczynkową, stany lękowe, podwyższony niepokój oraz zachwiania nastroju, a zwłaszcza jego obniżenie. Tężyczka utajona może wpływać na bezsenność, ciągłe bądź napadowe uczucie zmęczenia, trudności w utrzymaniu koncentracji, zaburzenia pamięci, a także pojawienie się wad wymowy np. jąkania się.

Zobacz film: Problem z zasypianiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak przebiega diagnostyka, gdy wystąpi tężyczka utajona? Próba tężyczkowa

Spazmofilia często bywa schorzeniem, które nie zostaje wykryte. Tak naprawdę tylko tzw. próba tężyczkowa, czyli bardzo czułe badanie elektromiograficzne (próba ischemiczna), może wykazać nadpobudliwość nerwowo-mięśniową, która może być spowodowana przez tężyczkę utajoną. Elektromiografia to badanie rozpoznające choroby mięśni. Ne jego podstawie dokonuje się oceny funkcjonowania nerwów i mięśni. Pozwala zlokalizować zmiany w mięśniach i przełożyć je na dynamikę procesu chorobowego.

W diagnostyce tężyczki utajonej wykorzystuje się elektrodę igłową wprowadzoną między kciuk a palec wskazujący przy jednoczesnym założeniu na ramię badanej osoby (na około 10 min) opaski elektromagnetycznej, która wstrzymuje przepływ krwi. Może ona spowodować nieprzyjemne mrowienie o dość dużym nasileniu lub brak czucia w ręce. Po zdjęciu opaski lekarz obserwuje widoczne na ekranie zapisy obrazujące rodzaj wyładowań, dzięki czemu może stwierdzić, czy występują objawy charakterystyczne dla tężyczki utajonej. Całość badania trwa około 15 min.

W procesie diagnostyki należy wziąć pod uwagę inne choroby, które zwiększają ryzyko wystąpienia tężyczki. Są to wszelkiego rodzaju alergie (zwłaszcza astma oskrzelowa), cukrzyca lub choroby tarczycy. Dlatego też przy dodatniej próbie ischemicznej konieczne jest jeszcze wykonanie badań biochemicznych.

Leczenie tężyczki utajonej

Leczenie tężyczki utajonej nie oznacza konieczności wdrożenia skomplikowanej terapii. W pierwszej kolejności wymagane jest przyjmowanie przez około miesiąc dwóch preparatów ze zwiększona dawką wapnia i magnezu. Ważna jest odpowiednia dieta, która powinna wykluczać używki typu czarna kawa i alkohol, które wypłukują magnez, a także cukier, ponieważ utrudnia on przyswajanie tego pierwiastka. Można za to spożywać większe ilości gorzkiej czekolady, orzechów lub kakao. Niewskazana jest dieta bogata w białko, ponieważ powoduje ubytki w wapniu w organizmie. Należy je uzupełniać produktami mlecznymi i rybami. Trzeba również pamiętać o przyjmowaniu preparatów witaminy D, która reguluje gospodarkę wapniową organizmu.

Jeżeli przyczyną tężyczki jest przewlekły stres, samo suplementowanie wapnia i magnezu oraz wdrożenie odpowiedniej diety nie wystarczy. Wówczas wymagana jest farmakologiczna kuracja wspomagająca w postaci leków antydepresyjnych połączona z psychoterapią

Data aktualizacji: 09.02.2023,
Opublikowano: 26.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej