Tetracyklina – zasady terapii trądziku pospolitego, skutki uboczne

Fot.:Paper Boat Creative / Getty Images

Tetracyklina jest lekiem stosowanym w terapii miejscowej lub podawanym doustnie. Nie wolno stosować jej u dzieci poniżej 12. roku życia i kobiet w ciąży. Może wywołać liczne skutki uboczne, nasila również toksyczne działanie innych leków.

Tetracyklina jest antybiotykiem wytwarzanym przez szczepy Streptomyces. Ma działanie bakteriostatyczne polegające na zahamowaniu procesu biosyntezy białek bakteryjnych i procesów fosforylacji w komórkach bakterii. Tetracyklina blokuje enzymy bakteryjne – lipazy, powodując spadek ilości wolnych kwasów tłuszczowych w skórze. Bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika przez łożysko i do mleka matki. Mleko i inne przetwory mleczne mogą znacząco zaburzyć wchłanianie i czas działania tetracykliny. Lek wykorzystywany jest w dermatologii w leczeniu trądziku, ponieważ z łatwością przenika do skóry i gruczołów łojowych, gdzie oddziałuje na bakterie typu Propionibacterium acnes.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania tetracykliny

Głównym wskazaniem do stosowania tetracykliny jest trądzik pospolity, szczególnie w postaci grudkowo-krostkowej. Czasami lek wykorzystywany jest w terapii łączonej z kwasem retinowym. Może być stosowany w terapii miejscowej, w ropnych zakażeniach skóry wywołanych przez bakterie na nią wrażliwe. Drobnoustroje wrażliwe na tetracyklinę to Propionibacterium acnes, bakterie z rodziny Chlamydia i Rickettsia, mikoplazmy, krętki i niektóre pierwotniaki. Wiele bakterii jest opornych na działanie tetracykliny.

Przeciwwskazania do stosowania tetracykliny są następujące:

Zasady terapii tetracykliną

Podczas stosowania leku bezwzględnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nie wolno się więc opalać czy korzystać z solariów. Nie jest to lek pierwszego rzutu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. U nich należy zawsze rozpatrzyć inne możliwości leczenia. Czynność wątroby powinna być kontrolowana u wszystkich, nawet zdrowych osób (bez pierwotnych zaburzeń funkcji wątroby i prawidłowych badaniach poziomu wskaźników wątrobowych) podczas terapii tetracykliną. Zalecana jest również kontrola czynności nerek i morfologia krwi. Osoby z zespołem złego wchłaniania i nietolerancją laktozy nie powinny przyjmować tabletek z tetracykliną ze względu na zawartość laktozy i sacharozy.

Tetracyklina wchodzi w interakcję z niektórymi związkami i lekami. Przede wszystkim nie należy spożywać dużej ilości produktów mlecznych, produktów bogatych w żelazo, wapń, glin, cynk i magnez, ponieważ pierwiastki te znacznie zmniejszają wchłanianie tetracykliny z przewodu pokarmowego. W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej grupy antybiotyków nie należy tetracyklin łączyć z antybiotykami bakteriobójczymi, np. penicylinami, ze względu na to, że niwelują one ich efekt.

Tetracykliny mogą wpływać na skuteczność leków antykoncepcyjnych, obniżając ich skuteczność. Nasilają toksyczne działanie niektórych silnych leków, jak np. metotreksatu. Potęgują nefrotoksyczne i hepatotoksyczne działanie innych leków.

Podczas stosowania tetracyklin nie przeprowadza się badania moczu na obecność glukozy, urobilinogenu, białka czy katecholamin, ponieważ tetracykliny mogą fałszować te wyniki.

Skutki uboczne tetracykliny

Stosowanie tetracyklin może wywołać wiele skutków ubocznych. Między innymi mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego po doustnym podaniu tego antybiotyku. Należą tu: nudności, wymioty, zapalenia błony śluzowej różnych odcinków przewodu pokarmowego, problemy z przełykaniem. Do innych objawów ubocznych zalicza się wysypkę, świąd, złuszczające zapalenie skóry, rzekomo błoniaste zapalenie jelit, żółtaczka, zapalenie trzustki i wiele innych rzadkich powikłań.

Podczas stosowania tetracyklin częstym skutkiem ubocznym jest wzrost poziomu enzymów wątrobowych, jednak jest on przemijający. Po długotrwałej terapii tetracykliną może dojść do brązowo-czarnego przebarwienia tarczycy, jednak nie dochodzi do zaburzeń jej funkcji. U dzieci tetracyklina kumuluje się w szkliwie zębów i w kościach, może powodować przebarwienia i trwałe uszkodzenia w tych tkankach, aż po niedorozwój i zahamowanie wzrostu kości.

Tetracyklina a ciąża

Tetracyklina przenika przez barierę łożyskową i do mleka karmiącej matki. Stosowanie jej w ciąży jest uzasadnione tylko w przypadkach bezsprzecznej konieczności, kiedy nie można zastosować żadnego innego leczenia alternatywnego lub inne leczenie związane by było z większym ryzykiem. Nie wolno stosować tetracykliny w okresie karmienia piersią.

Tetracyklina – dawkowanie

Dawkowanie doustne u dorosłych to 0,75–1,5 g/dobę. Tę ilość należy podzielić najlepiej na 3–4 dawki i przyjmować je w regularnych odstępach. Tetracykliny spożywa się na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Jak większość leków należy popić je wodą. Nie wolno popijać leku mlekiem! Związki jak teina czy kofeina również nie są wskazane jako płyn do popijania leków. Stosowanie miejscowe polega na trzykrotnym nałożeniu cieniutkiej warstwy leku na zmienioną skórę.

Czas leczenia np. trądziku trwa nawet 4 tygodnie, a w niektórych przypadkach konieczne jest wydłużenie terapii miejscowej do 12 tygodni.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 20.02.2018,
Opublikowano: 21.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej