Tętnica udowa – anatomia, zakres unaczynienia, objawy zatoru

Fot. Jcomp / Getty Images

Tętnica udowa to wielkie naczynie, które przez swoje gałęzie zapewnia ukrwienie niemal całej kończyny dolnej. Zator w jej obrębie może być nie tylko przyczyną amputacji, ale też ciężkich powikłań, stanowiących zagrożenie życia chorego. 

Tętnica udowa jest przedłużeniem tętnicy biodrowej zewnętrznej. Kończy się przy wejściu do dołu podkolanowego, stając się tętnicą podkolanową. Zaopatruje nie tylko struktury uda, ale też część podbrzusza i narządów płciowych.

Tętnica udowa – anatomia i położenie

Za początek tętnicy udowej człowieka uważa się w anatomii miejsce przejścia tętnicy biodrowej zewnętrznej pod więzadłem pachwinowym. Obok niej przebiega żyła udowa i nerw udowy. Tętnica jest w tym miejscu bardzo zakrzywiona, co sprawia, że często osadza się tam materiał zatorowy. Jej przebieg jest w okolicy pachwinowej bardzo powierzchowny (tuż pod skórą i łącznotkankową powięzią), więc narażona jest na niebezpieczeństwo urazu, mogącego spowodować gwałtowny, nawet śmiertelny krwotok.

Górny odcinek tętnicy udowej kieruje się przyśrodkowo i przebiega przez tzw. trójkąt udowy – obszar znajdujący się na przednioprzyśrodkowej powierzchni uda. Początek środkowego odcinka tętnicy to miejsce jej wniknięcia do tzw. kanału przywodzicieli – ograniczonej przez mięśnie przywodzące i ich powięzie przestrzeni w przyśrodkowej części uda.

Dolny odcinek tętnicy udowej to najniższa część, znajdująca się bezpośrednio przed wejściem naczynia do dołu podkolanowego.

Tętnica udowa przechodzi więc z powierzchni przedniej uda na przyśrodkową i następnie tylną, owijając się wokół trzonu kości udowej.

Zakres unaczynienia

Tętnica udowa poprzez odgałęzienia zaopatruje praktycznie wszystkie struktury uda: mięśnie, kości, nerwy, powłoki. Łączny przepływ krwi przez te gałęzie jest bardzo duży ze względu na znaczną masę mięśniową (mięśnia czworogłowego, prostowników i przywodzicieli). Intensywne krążenie obejmuje także obszar jam szpikowych kości udowych, w których przebiega proces tworzenia elementów morfotycznych (komórkowych) krwi. Gałązki początkowego odcinka tętnicy zaopatrują powłoki dolnej części brzucha (np. tętnica nadbrzuszna dolna) oraz zewnętrzne narządy płciowe (tętnice łonowe zewnętrzne).

Tętnica udowa – główne odgałęzienia

Początkowy odcinek tętnicy udowej jest często nazywany tętnicą udową wspólną – aż do miejsca odejścia od niej dużej tętnicy uda głębokiej. Jej gałęziami są m.in.:

  • tętnice okalające udo (boczna i przyśrodkowa), które unaczyniają np. panewkę stawu biodrowego i pośrednio głowę kości udowej,
  • gałąź wstępująca,
  • gałąź zstępująca z tętnicami przeszywającymi, które zaopatrują mięśnie tylnej części goleni.

Tętnica udowa w środkowym i dolnym odcinku tworzy wiele kolejnych gałęzi, m.in. bardzo krótką i dzielącą się na kilka mniejszych naczyń tętnicę zstępującą (najwyższą) kolana.

Ból tętnicy udowej

Chorzy zgłaszają się czasami do lekarza, skarżąc się na ból tętnicy udowej. Najczęściej takie rozpoznanie jest błędne. Prawdziwą przyczyną są np. naciągnięcie lub naderwanie mięśni okolicy pachwinowej, zapalenie węzłów chłonnych, dolegliwości związane z przepukliną brzuszną lub (w odcinku bliższym kolana) z rwą kulszową.

Ból związany bezpośrednio z chorobą tętnicy udowej może być spowodowany zapaleniem ściany naczynia, jej rozwarstwieniem albo pochodzić z okolicznych, niedokrwionych tkanek miękkich.

Przyczyny zatoru tętnicy udowej

W zdecydowanej większości (według niektórych źródeł – nawet w 80% przypadków) przyczyną zatoru tętnicy udowej jest materiał zatorowy przyniesiony przez krew z serca. Powodem może być wykrzepianie krwi przy migotaniu przedsionków, zawał serca w ostrej lub późnej fazie, zapalenie wsierdzia albo zaburzenia przepływu krwi w okolicy sztucznej zastawki.

Jakie są objawy zawału serca u kobiet? Mogą się znacznie różnić od tych u mężczyzn:

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Materiał blokujący światło tętnicy udowej mogą też stanowić:

  • tkanka tłuszczowa po zabiegach liposukcji lub urazach,
  • fragmenty szpiku kostnego przy rozległych złamaniach kości długich,
  • oderwane blaszki miażdżycowe,
  • części rozpadających się guzów nowotworowych.

Objawy zatoru tętnicy udowej

Najczęstszym miejscem powstawania zatoru tętnicy udowej jest jej górny odcinek. Pierwszymi objawami niedokrwienia są ból, parestezje (zaburzenia czucia skórnego), drętwienie kończyny i uczucie wychłodzenia. Zmiany początkowo obserwuje się w obrębie palców, stopy. Stopniowo obejmują one coraz wyższe części kończyny. Z czasem ból bardzo się nasila, pojawiają się objawy niedowładu mięśni, zanik czucia. Skóra przyjmuje najczęściej białawe, marmurkowe zabarwienie, jest zimna, płytki paznokciowe są blade. Badaniem fizykalnym nie stwierdza się tętna na tętnicy podkolanowej, piszczelowej tylnej, grzbietowej stopy, a czasem (jeśli zator jest masywny i zlokalizowany wysoko) również w dole pachwinowym.

Niedokrwienie trwające kilka, kilkanaście godzin powoduje zwykle nieodwracalne uszkodzenie mięśni i nerwów. Po około 24 godzinach często widać już na powłokach ślady martwicy.

Przebieg choroby może być spowolniony lub łagodniejszy, jeśli zator lokalizuje się w niższym odcinku tętnicy udowej oraz gdy krążenie oboczne (pochodzące z innych, drożnych gałęzi naczyniowych) jest dobrze wykształcone.

Zator tętnicy udowej jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji specjalistycznej ze względu na niebezpieczeństwo utraty kończyny, ale również ze względu na możliwe powikłania ogólne i zagrożenie życia chorego. 

Przekonajcie się, jak można pomóc choremu z tętniakiem mózgu. Co robić?

Zobacz film: Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia tętniak mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

julia 213 25.12.2022r.

Po przeczytaniu artykułu już nie wiem co mi dolega.Boli mnie noga a właściwie cały lewy pośladek przy poruszaniu się w pozycji stojącej.Poruszam się w pozycji Łuku i wtedy mnie nie boli.BIORE Zastrzyki ketonalu ip,bólowe pyralgina.Nie Wiem co robić bo wegetować w pozycji schylonej jest coraz trudniej.dodam jeszcze ,ze ruchowo jestem zdolna i ćwiczę na leżąco.Tylko kiedy będę mogła śię wyprostować?Może ktoś miał podobne schorzenie to proszę o poradę.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej