Nie lekceważ tętniaka! Zrób badanie i nie daj się chorobie!

Fot: Motortion / gettyimages.com

Szacuje się, że tętniak aorty brzusznej pojawia się u ok. 60 osób na każde 100 tysięcy. Choć może się to wydawać niedużo, to zdaniem lekarzy chorych będzie przybywać. Na szczęście dzięki badaniom przesiewowym chorobę można odpowiednio wcześnie wykryć i skutecznie leczyć. Kto powinien wykonać takie badanie? 

Dzięki postępowi medycyny i dostępowi do lepszych terapii udaje się wyleczyć choroby, które jeszcze do niedawna uchodziły za nieuleczalne. I choć żyjemy coraz dłużej, to wiek sprzyja rozwojowi innych schorzeń, w tym tętniaków aorty brzusznej.

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panowie po 65. roku życia. Badania pokazują, że tętniaki aorty brzusznej aż 8 razy częściej diagnozowane są właśnie u mężczyzn.

Tętniak aorty brzusznej - jak powstaje?

Tętniaki powstają w ścianie naczynia krwionośnego, które z jakiegoś powodu uległo osłabieniu. Przepływająca pod ciśnieniem krew napiera na to miejsce, co stopniowo je poszerza lub uwypukla. Z czasem ściana naczynia staje się słabsza, a tym samym bardziej podatna na pęknięcie. Jeśli tak się stanie może dojść do krwotoku, który zagraża życiu pacjenta. Statystyki pokazują, że w 80 proc. przypadków w takich sytuacjach medycyna jest bezradna.

Zobacz także: Tętniak aorty brzusznej - objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie, co to jest?

Tętniak aorty brzusznej - co może go wywołać?

Tętniaki najczęściej mają podłoże genetyczne. W grupie znajdują się przed wszystkim te osoby, u których w rodzinie, ktoś miał tętniaka. Ale nie tylko. Do rozwoju choroby mogą się przyczynić się także nadciśnienie tętnicze lub podwyższony poziom cholesterolu.

Nadmiar cholesterolu, który odkłada się w tętnicach sprawia, że w naczyniach tworzą się zwężenia, co utrudnia przepływ krwi. Aby zapewnić jej prawidłowy obieg konieczne jest podniesienie ciśnienia. Jeśli ciśnienie i nacisk będą zbyt duże może dojść do pęknięcia naczynia.

Tętniaki aorty brzusznej znacznie częściej diagnozowane są u osób, które palą papierosy, są otyłe lub mają nadwagę, przeszły zawał bądź zmagają się przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Skąd się biorą tętniaki? Jak można je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą tętniaki? Źródło: x-news

Tętniak aorty brzusznej - jakie daje objawy?

Najbardziej charakterystycznym objawem tętniaka jest ból brzucha, który może promieniować do pachwin lub nóg. Czasem u chorych pojawiają się wymioty lub zaparcia. Niektórzy pacjenci skarżą się na silne bóle pleców.

Tętniak aorty brzusznej - jak go rozpoznać?

Tętniaka aorty można rozpoznać wykonując USG jamy brzusznej. Osoby, które skończyły 65 lat i znajdują się w grupie ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 211-18-64. Infolinia pracuje od 8.00 do 16.00. Program badań przesiewowych realizowany jest w kilkunastu ośrodkach w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i w zachodniopomorskim. W woj. lubuskim nie został wybrany ośrodek wykonujący te badania.

Zobacz także: Przełom w leczeniu tętniaków. Lekarze z Wrocławia przeprowadzili nowatorski zabieg

Data aktualizacji: 04.08.2020,
Opublikowano: 04.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej