Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia patologicznych zmian naczyń krwionośnych

Fot: Sved Oliver / stock.adobe.com

Tętniak mózgu powstaje w wyniku poszerzenia naczynia krwionośnego. Stwarza on stan bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, ponieważ jego konsekwencją może być pęknięcie, skutkujące wylewem krwi do mózgu. Wyróżnia się kilka rodzajów tętniaka mózgu, w tym, m.in. tętniaka workowatego i wrzecionowatego. 

W początkowym stadium wzrostu tętniaki nie dają żadnych objawów chorobowych. Z czasem pojawiają się: bóle głowy, wymioty i światłowstręt. Tętniak mózgu tuż obok nadciśnienia tętniczego jest najczęstszą przyczyną krwotoków mózgowych, które są stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. 

Przyczyną powstawania takich patologicznych zmian w obrębie naczyń mózgowych najczęściej jest nieodpowiedni tryb życia, w tym przede wszystkim: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i wysokokaloryczna dieta.

Jak powstaje tętniak mózgu? - przyczyny

Tętniak mózgu jest uwypukleniem na tętnicy, które powstaje pod wpływem poszerzenia naczyń krwionośnych. Jego najczęstszym podłożem są zmiany miażdżycowe, przyczyniające się do osłabienia ścian żył i tętnic. Wśród czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo powstania zmian w obrębie naczyń mózgowych warto wymienić przede wszystkim nadciśnienie tętnicze. 

Pośrednią przyczyną powstawania tętniaków może być także nieprawidłowy tryb życia, który przejawia się: paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, spożywaniem narkotyków, wysokokaloryczną dietą oraz namnożeniem sytuacji stresogennych. W grupie największego ryzyka znajdują się kobiety po 40. roku życia. Niekiedy tętniaki mózgu towarzyszą takim chorobom, jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana oraz neurofibromatoza.

Proces powstania i umiejscowienia zmian w obrębie naczyń mózgowych uzależniony jest od rodzaju tętniaka. Wyróżnia się:

  • tętniaka workowatego, który jest najczęstszą jego postacią. Zazwyczaj ma on kształt kulisty i mierzy kilka centymetrów. Zwykle umiejscowiony jest w okolicach koła tętniczego mózgu;
  • tętniaka wrzecionowatego, który zlokalizowany jest w obrębie tętnicy podstawnej i szyjnej wewnętrznej. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, przypominającym literę "S";
  • tętniaka prosowatego, zwanego również mikrotętniakiem. Zwykle umiejscowiony jest on na gałązkach tętnic w obrębie móżdżku;
  • tętniaka rozwarstwiającego, który powstaje na skutek urazu głowy. Jest on najrzadziej diagnozowanym typem patologicznej zmiany w obrębie mózgowych naczyń krwionośnych. 

Tętniak mózgu - objawy

W początkowej fazie wzrostu tętniak mózgu bardzo rzadko daje jakiekolwiek objawy. Wówczas często wykrywany jest podczas rutynowych badań. Dolegliwości związane z tętniakiem mózgu pojawiają się najczęściej w przypadku, gdy tętniak jest już na tyle duży, że uciska na nerwy. 

Jednakże nawet wówczas symptomy te nie są na tyle uciążliwe i alarmujące, by udać się do lekarza specjalisty. Zalicza się do nich, m.in.: opadanie powieki, powiększenie źrenicy ocznej oraz zaburzenia widzenia, w tym szczególności podwójne widzenie i pogorszenie ostrości. Stan bezpośredniego zagrożenia życia pojawia się w przypadku, gdy tętniak mózgu pęka. 

Najczęściej towarzyszą temu takie dolegliwości, jak:

  • bardzo intensywny ból głowy, 
  • wymioty i nudności, 
  • utrata przytomności, 
  • sztywność karku.

Tego typu objawów nie należy bagatelizować, ponieważ pęknięcie tętniaka mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Może to doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niedowładu kończyn, zaburzeń mowy, a w wielu przypadkach nawet do śpiączki czy śmierci.

Leczenie tętniaka mózgu - klasyczna operacja i embolizacja

Tętniaka mózgu rozpoznaje się za pomocą badania angiografii rezonansu komputerowego lub angiografii tomografii komputerowej. Jego diagnostyką zajmuje się specjalista od neurochirurgii lub neuroradiologii.

Przy leczeniu tętniaka mózgu najczęściej wykorzystuje się metodę neurochirurchicznego klipsowania lub tzw. embolizację. Pierwszy z wymienionych sposobów leczenia jest zabiegiem operacyjnym, polegającym na wycięciu tętniaka mózgu przy otwarciu czaszki. 

Z kolei embolizacja polega na usunięciu zmiany, powstałej na naczyniu krwionośnym. W tym celu stosuje się cewnik, wypełniony substancjami o działaniu rozpuszczającym. Metoda ta jest coraz to szerzej wykorzystywana w neurochirurgii, ze względu na jej stosunkowo niewielką inwazyjność. 

Rekonwalescencja po tego typu leczeniu zwykle trwa ok. tygodnia i w tym czasie często pojawia się tzw. zespół poembolizacyjny. Objawia się on przede wszystkim podwyższoną temperaturą ciała.

Dobór sposobu leczenia uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy doszło już do pęknięcia tętniaka, czy zmiana ma jeszcze zachowaną ciągłość ściany. W pierwszym przypadku bardzo dużą rolę odgrywa czas, zwykle decyzję o zastosowanej technice leczniczej należy podjąć najpóźniej 72 h po pęknięciu tętniaka. Gdy zmiana nie jest naruszona, leczenie zwykle odbywa się po dokładnej diagnostyce. 

W takim przypadku dobór metody leczenia uzależniony jest przede wszystkim od: umiejscowienia tętniaka oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz film: Tętniaki mózgu - skąd się biorą i jak można je leczyć?

źródło: 36,6


Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

bogi 18.09.2017r.

Dobry material ,ale mam pytanie jak dlugo rozwija sie tetniak, 1 rok czy dwa lub moze dluzej

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej