Testy płatkowe: zastosowanie, przygotowanie, przebieg, interpretacja wyników i cena

Fot: Romario Ien / stock.adobe.com

Testy płatkowe można wykonać u alergologa lub w laboratorium oferującym to badanie. Cena testów płatkowych waha się od 130 do 400 złotych. Testy płatkowe u dzieci wykonuje się od 3. roku życia i bez ograniczeń u dorosłych. Odczyt wyników możliwy jest po 72 godzinach od rozpoczęcia badania.

Alergie wziewne, skórne (kontaktowe) i pokarmowe to trzy typy uczulenia występujące u ludzi. Mogą wywoływać je różne alergeny, zwykle konkretne grupy dla danego rodzaju, np. substancje chemiczne czy metale przeważnie są sprawcami alergii kontaktowych. Aby wiedzieć, co wywołuje reakcję alergiczną, należy przeprowadzić testy alergiczne. Do wykrywania alergii kontaktowych stosuje się testy płatkowe. Alergie pokarmowe i wziewne można zbadać w testach śródskórnych (z nakłuciem skóry) lub testach z krwi.

Testy płatkowe: jakie alergeny wykrywają, zastosowanie, u kogo można wykonać

Testy płatkowe wykonuje się u dzieci powyżej 4. roku życia i u dorosłych. Dzieci poniżej 4. lat nie powinny być badane w ten sposób, ponieważ mogą zakłócić przebieg testu, np. odrywając płatki od skóry. Zaaplikowany na skórę alergen u dzieci młodszych może być przyczyną płaczu dziecka, drażliwości czy problemów ze snem w ciągu dwóch dni badania.

Zobaczcie, jakie testy wykonuje się przy diagnozowaniu alergii:

Zobacz film: Testy na alergię

Panel podstawowy testów płatkowych kontaktowych uwzględnia takie alergeny, jak:

  • nikiel – zawarty m.in. metalowych elementach odzieży, biżuterii i środkach piorących,
  • chrom – zawarty m.in. w farbach antykorozyjnych, impregnatach do drewna, środkach piorących, barwinkach do tekstyliów, gipsie czy tuszu do długopisów,
  • kobalt – zawarty m.in. w stopach metali, gumach, cemencie i glinie,
  • olejki eteryczne i sztuczne substancje zapachowe – zawarte w perfumach, kosmetykach, środkach piorących i produktach z innych grup,
  • leki,
  • barwniki – używane m.in. w przemyśle tekstylnym i kosmetycznym,
  • konserwanty – zawarte m.in. w kosmetykach.

Jeśli wystąpi reakcja alergiczna na którąś grupę alergenów, przeprowadza się badania szczegółowe pozwalające uściślić, co z danego panelu uczula.

Naskórkowe testy płatkowe można wykonać również z uwzględnieniem używanych środków piorących czy kosmetyków, jeśli dostarczy się próbki tych substancji. Możliwe jest to tylko w gabinetach alergologicznych, ponieważ laboratoria stosują zazwyczaj gotowe panele, wymagające jedynie odpowiedniego zaaplikowania ich na skórę.

Cena testów płatkowych i ich dostępność

Testy płatkowe można wykonać u alergologa i w laboratoriach, które oferują taką usługę. Cena testów płatkowych zależy od liczby alergenów użytych podczas badania. Jeden panel może kosztować od 150 do 200 złotych, a pojedyncze alergeny (zwykle stosowane w uściślaniu, na które substancje z danej grupy występuje uczulenie) od około 20 złotych za sztukę.

W zależności od wybranego pakietu i cennika oraz promocji w poszczególnych placówkach i gabinetach cena testów płatkowych waha się od około 130 do 400 złotych.

Testy płatkowe – jak się przygotować? Leki i higiena przed badaniem

Przygotowanie do testów płatkowych należy zacząć nawet 6 tygodni wcześniej. Na 6 tygodni przed planowanymi badaniami nie należy wystawiać skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Lepiej zrezygnować z kąpieli słonecznych i wizyt w solarium w tym czasie. Na 2 tygodnie przed wykonaniem testów płatkowych należy odstawić leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przynajmniej 2 tygodnie powinny upłynąć od zakończenia antybiotykoterapii do testów alergicznych. Skóra przed badaniem powinna być umyta i osuszona.

Zobaczcie także, co uczula nas najczęściej:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Przebieg testów płatkowych: odczyt i wyniki

Po aplikacji płatków z alergenami na skórę badany powinien przestrzegać kilku zasad, by test powiódł się i był wiarygodny. Podczas noszenia płatków nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego, który mógłby powodować wystąpienie potu lub przemieszczenie płatków. Powinno się unikać zmoczenia płatków (plastra), a najlepiej podczas wykonywania testu w ogóle nie moczyć pleców.

Po 48 godzinach od zaaplikowania alergenów wykonuje się pierwszy odczyt – testy płatkowe po dwóch dobach powinny dać pierwsze rezultaty. To jednak nie koniec badania. Alergeny przymocowane do skóry zostają na kolejną dobę. Po 72 godzinach od rozpoczęcia testów płatkowych wyniki można odczytać i zinterpretować.

Wynik ujemny testów płatkowych oznacza, że organizm nie jest uczulony na dany alergen. W miejscu zaaplikowania alergenu skóra powinna być niezmieniona. Wynik dodatni jest wtedy, gdy w miejscu kontaktu alergenu ze skórą wystąpią przynajmniej dwa z trzech objawów:

Jeśli wynik jest dodatni, przeprowadza się kolejne testy, by określić, który konkretny alergen z danej grupy wywołał reakcję uczuleniową.

Przeciwwskazania do testów płatkowych

Testy płatkowe alergiczne nie mogą być wykonane, gdy skóra w miejscu aplikacji alergenów – na plecach – jest podrażniona, opalona lub chorobowo zmieniona. Tego rodzaju testu na alergie nie wykonuje się również podczas infekcji przebiegających z gorączką. Przeciwwskazaniami do testów płatkowych są też choroby autoimmunologiczne, nowotworowe oraz ciąża.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej