Test Spurlinga w diagnostyce chorób narządu ruchu. Na czym polega badanie?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Test Spurlinga to badanie, które wykorzystuje się w diagnostyce radikulopatii szyjnej. Wynik dodatni oznacza pojawienie się dolegliwości bólowych po wykonaniu sekwencji ruchów. Jest on charakterystyczny dla podrażnienia i ucisku korzeni nerwów rdzeniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Test Spurlinga jest też określany jako objaw Spurlinga. Ta nazwa jest bardziej adekwatna, ponieważ ból podczas wykonywania pewnych ruchów szyją jest charakterystyczną dolegliwością, która występuje w uszkodzeniu korzeni nerwów rdzeniowych, czyli radikulopatii. Przyczyną jego pojawienia się są zmiany w kręgosłupie związane dyskopatią, zwyrodnieniem, osłabieniem i zapaleniem kości.

Czym jest test Spurlinga?

Test Spurlinga (inaczej objaw Spurlinga) to badanie, które pozwala stwierdzić, czy podczas wykonywania pewnej sekwencji ruchów dochodzi do podrażnienia korzeni nerwów rdzeniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, co objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi, które promieniują do ramienia. Dzieje się tak, ponieważ światła otworów międzykręgowych ulegają zwężeniu, co w warunkach patologicznych powoduje pojawienie nieprzyjemnych doznań. Dodatni objaw Spurlinga jest charakterystyczny dla radikulopatii.

Radikulopatia, czyli korzeniowe zapalenie nerwu, to stan chorobowy, który charakteryzuje się podrażnieniem lub uszkodzeniem korzenia nerwowego. Przyczyną są zmiany w obrębie kręgosłupa powstające w wyniku choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii oraz zapalenia lub osłabienia kości. Schorzenie objawia się zaburzeniami czucia oraz bólami w okolicy szyi i ramienia. Poza testem Spurlinga w diagnostyce radikulopatii wykorzystuje się również zdjęcie rentgenowskie (RTG) odcinka szyjnego kręgosłupa, rezonans magnetyczny oraz badanie czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych (EMG).

Objaw Spurlinga swoją nazwę zawdzięcza amerykańskiemu neurochirurgowi Royowi Spurlingowi, który opisał go jako pierwszy. Jest to objaw swoisty, czyli taki, który występuje tylko w jednej jednostce chorobowej i jednoznacznie na nią wskazuje. Niestety jest on również mało czuły, dlatego niekiedy konieczne jest wykonanie innych badań diagnostycznych.

Jakie są rodzaje dziecięcych wad postawy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dziecięce wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6

Na czym polega test Spurlinga?

Test Spurlinga jest wykonywany przez lekarza lub fizjoterapeutę. To proste, nieinwazyjne badanie, które nie wymaga użycia żadnych przyrządów pomocniczych. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Osoba badająca staje za nim, jedną rękę kładzie na głowie chorego, a drugą stabilizuje jego bark. Jeżeli pacjent zgłasza dolegliwości bólowe z lewej strony, diagnosta powoli odchyla jego głowę i obraca w lewą stronę, jednocześnie ją uciskając (przy występowaniu bólu z prawej strony postępuje się analogicznie).

Taka sekwencja ruchów powoduje, że światła otworów krążków międzykręgowych ulegają fizjologicznemu zwężeniu. Przy występowaniu procesów patologicznych w obrębie kręgosłupa podczas poruszania głową dochodzi do podrażnienia nerwów, co objawia się pojawieniem silnego bólu promieniującego do ramienia. Jest to wynik dodatni testu Spurlinga. Świadczy on o występowaniu radikulopatii w odcinku szyjnym. U niektórych osób nieprzyjemne doznania występują już w momencie odchylania głowy (prostowania szyi).

Czy pilnujesz wizyt u dziecięcego ortopedy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Badania rozszerzające test Spurlinga

Dodatni objaw Spurlinga świadczy o występowaniu procesu chorobowego w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Aby dokładnie zlokalizować segment, którego drażnienie powoduje pojawienie się dolegliwości bólowych, należy wykonać test prowokujący i redukujący.

Test prowokujący objawy bólowe powinno wykonać się zaraz po pojawieniu się dolegliwości podczas testu Spurlinga. Diagnosta cofa ruch, który wywołał ból, przytrzymuje głowę nieruchomo i kolejno naciska wyrostki kolczyste kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa od ostatniego do pierwszego. Kręg, po którego ucisku ponownie pojawi się ból, jest odpowiedzialny za proces chorobowy.

Test redukujący objawy bólowe także wykonuje się podczas testu Spurlinga. Po wystąpieniu bólu osoba badająca zatrzymuje głowę pacjenta w pozycji, która wywołała dolegliwości. Następnie naciska na wyrostki kolczyste kręgów szyjnych od ostatniego do pierwszego. Jeżeli po ucisku danego kręgu ból ustąpi, oznacza to, że jest on objęty procesem chorobowym.

Co zrobić, kiedy objaw Spurlinga jest dodatni?

Dodatni objaw Spurlinga oznacza korzeniowe zapalenie nerwu (radikulopatię). Jest to schorzenie, które powoduje silny ból, zaburzenia czucia i ograniczenie ruchomości stawów, dlatego konieczne jest jego leczenie. Składa się ono z kilku etapów. W pierwszej kolejności należy zredukować dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. W tym celu pacjent powinien przyjmować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz środki farmakologiczne zmniejszające napięcie w mięśniach. Następnie zalecana jest fizjoterapia, która obejmuje gimnastykę, ciepłe okłady i masaże rozluźniające. Efekty przynosi także akupunktura. W zaawansowanych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Bibliografia:

1. Litak J., Grochowski C., Kulesza B., Ból kręgosłupa szyjnego w przebiegu radikulopatii, Journal of Education, Health and Sport, 2016;6(11):500-510.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej