Test potrójny jako jedna z metod badania przesiewowego w ciąży

Fot: Topalov / gettyimages.com

Test potrójny w ciąży może być wykonany właściwie przez każdą ciężarną, ponieważ nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań. Jednym z badań wchodzących w skład testu jest poziom alfa-fetoproteiny (AFP).

Test potrójny jest jednym z nieinwazyjnych badań przesiewowych w ciąży. Kobiety jednak powinny zdawać sobie sprawę, że nie jest to metoda ściśle diagnostyczne. Ma na celu jedynie oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wady wrodzonej. Test potrójny najczęściej wykonywany jest pomiędzy 14. a 20. tygodniem ciąży.

Na czym polega test potrójny?

Po samej nazwie można się spodziewać skomplikowanych procedur diagnostycznych. Tymczasem test potrójny polega po prostu na pobraniu niewielkiej ilości krwi żylnej. Jest zupełnie bezpieczny dla matki i dziecka, nie niesie za sobą żadnych powikłań. Krew do testu potrójnego może być pobrana jednocześnie z krwią badaną pod kątem np. morfologii. Ze względu na nieinwazyjność badania, może je wykonać każda kobieta w ciąży bez względu na wskazania medyczne. Oczywiście jest grupa kobiet, którym w szczególności jest to badanie polecane, a mianowicie kobiety znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Test potrójny nie wymaga od kobiety żadnego przygotowania, a ponadto nie musi być wykonywany na czczo. Pozwala stwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego, jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie, a także wad genetycznych w postaci zespołu Edwardsa czy Downa. Test potrójny bazuje na sprawdzeniu stężenia trzech substancji, a mianowicie:

  • alfa-fetoproteiny (AFP),

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy warto wykonywać test potrójny?

Niestety, szanse na wykrycie wady w przypadku testu potrójnego wynoszą około 60%. Nie należy on do testów czułych, dlatego też jest coraz rzadziej wykorzystywany w praktyce klinicznej. Wynik testu potrójnego jest uzależniony od wieku ciążowego, dlatego nie można go wykonywać zbyt szybko lub zbyt późno, gdyż jest wtedy niewiarygodny. Ponadto test potrójny niestety nie wykrywa trzeciej wady genetycznej, jaką jest zespół Patau. Najczęściej poleca się go matkom, które po prostu nie zdążyły wykonać badań w pierwszym trymestrze. Stanowi on także tańszą alternatywę dla innych badań.

W związku z małą czułością testu potrójnego zaleca się wykonywanie testu zintegrowanego. Wykonywany jest pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, wykrywa prawdopodobieństwo wystąpienia głównych wad genetycznych. Obejmuje badania biochemiczne i ultrasonograficzne. W porównaniu z testem potrójnym, skuteczność badania jest wyższa i wynosi nawet 90%. Zamiast testu potrójnego można również wykonać badanie detekcji płodowego DNA w krwi matki, choć jest to droga alternatywa dla testu potrójnego.

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty.

Wynik testu potrójnego

Wynik testu potrójnego zawsze powinien być omówiony z lekarzem specjalizującym się w tego typu badaniach, by interpretacja wyniku była właściwa. Lekarz powinien również poinformować pacjentkę o możliwych sposobach postępowania. Ostateczne rozpoznanie dla dalszych decyzji terapeutycznych wymaga wykonania ultrasonografii bądź inwazyjnych badań prenatalnych w postaci np. amniopunkcji. Możliwe wyniki testu potrójnego:

  • niski poziom AFP, niski poziom estriolu, wysoki poziom beta-hCG – zwiększone prawdopodobieństwo zespołu Downa;
  • niskie stężenie beta-hCG, niski poziom estriolu, wysoki poziom AFP – zwiększone prawdopodobieństwo zespołu Edwardsa;
  • wysoki poziom AFP świadczyć może też o wadach ośrodkowego układu nerwowego.

Należy pamiętać, że nie u każdej kobiety z wysokim poziomem AFP występuje wada cewy nerwowej u dziecka czy zaburzenia genetyczne. Ponadto określenie ryzyka zespołu Downa czy Edwardsa w ciąży mnogiej jest zdecydowanie trudniejsze. W ciążach mnogich innych niż bliźniacze test potrójny nie jest wykonywany.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 18.06.2018,
Opublikowano: 18.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej