Test: Najzdrowszy dodatek do obiadu: kasza, ryż, ziemniaki czy makaron? Odpowiedź w programie 36,6°C w sobotę o 18.00

Zobacz film: 36,6°C | Sezon 3 | Odc 8. Źródło: 36,6°C

W programie 36,6°C w sobotę o 18.00 na antenie TVN dowiemy się, jaki dodatek do obiadu jest najzdrowszy. Co zwykle wybieracie - kaszę, ryż, makaron czy ziemniaki? Po emisji odcinka możecie zmienić zdanie! Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek wprowadzą was w tajniki operacji nowotworów kręgosłupa oraz przepukliny, a także podpowiedzą, jak prawidłowo czyścić uszy. Zapraszamy na program 36,6°C w najbliższą sobotę, 14 kwietnia 2018.

Na początek obiad

Który dodatek do obiadu jest najzdrowszy? Prowadzący program Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek postanowili zgłębić temat i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Co jest najzdrowszym dodatkiem do obiadu - kasza, ryż, makaron czy ziemniaki? Odpowiedź w programie 36,6°C w sobotę 14 kwietnia.

Pierwsza pomoc

Co robić, gdy ktoś się zadławi? W 1974 roku amerykański lekarz Henry Heimlich wymyślił technikę udzielania pierwszej pomocy, nazwaną od jego nazwiska rękoczynem Heimlicha. Profesor Krzysztof Łabuzek krok po kroku pokaże wam, jak pomóc dławiącej się osobie oraz dziecku. To istotna wiedza, dlatego oglądajcie program.

Polecamy: Program 36,6 °C nagrodzony w kategorii Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – media i PR

Jak prawidłowo czyścic uszy ?

Kiedy zapytaliśmy Polaków, czym i jak czyszczą uszy, większość przyznała, że używają patyczków. Tymczasem laryngolodzy alarmują, że jest to bardzo niebezpieczne! Po pierwsze możemy sobie uszkodzić przewód słuchowy, a po drugie, zamiast pozbyć się woskowiny, wpychamy ją w głąb ucha. Jak więc czyścić uszy, żeby sobie nie zaszkodzić?

Zobacz film: 36,6°C | Sezon 3 | Odc 8. Źródło: 36,6°C

Jak prosto i bezpiecznie zoperować przepuklinę?

Wnętrzności w naszej jamie brzusznej ułożone są w odpowiednim porządku dzięki temu, że są przytrzymywane powłokami brzusznymi, mięśniami, więzadłami czy błoną z tkanki łącznej, którą każdy nas ma pod skórą. Czasem podczas dużego wysiłku ciśnienie w naszej jamie brzusznej rośnie i gdzieś musi znaleźć ujście. Słabsze powłoki pękają i tak powstaje przepuklina. W programie pokażemy wam prostą i bezpieczną metodę operowania przepukliny. 

Nowotwory kręgosłupa

Nowotwory kręgosłupa są bardzo ciężkimi przypadkami. Teraz jednak można je leczyć z dużym powodzeniem. Jak? Dowiecie się oglądając program 36,6°C w sobotę 14 kwietnia.


Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 10.04.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

B. 16.07.2018r.

Mam wrażenie, że ten program służy do ogłupiania ludzi :D Jeżeli porównujemy ze sobą kaszę, ryż, ziemniaki oraz makaron, powinno to porównanie być szczegółowe - brać pod uwagę wszystkie składniki odżywcze, przeciwwskazania np.(kasza jaglana hasimioto), zalety każdego rozwiązania etc. Ps. Aby ziemniaki zachowały swoje wartości odżywcze przede wszystkim wit. C (w porównaniu np. z kaszą gryczaną 10 razy mniej magnezu !!!) najlepiej gotować je w mundurkach na parze.

A. 14.05.2018r.

W programie o wyborze mA Karina czy ziemniaki, pan profesor powiedział, że makaron robi się tylko z wody i mąki, a p. Drzyzga nie sprostowała. Otóż makaron robi się również z jajek i to im więcej tym lepiej.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej