Test Manninga, czyli profil biofizyczny płodu – zasady oceny

Fot: ariel skelley / gettyimages.com

Test Manninga łączy ocenę zapisu KTG z obrazem ultrasonograficznym, co pozwala ocenić rytm serca dziecka, aktywność ruchową, oddechową, napięcie mięśniowe, jak również ilość płynu owodniowego.

Test Manninga to inne określenie na biofizyczny profil płodu. Ma na celu wczesne wykrycie ciąży z podwyższonym ryzykiem zgonu wewnątrzmacicznego czy po prostu wczesne stwierdzenie pogorszenia dobrostanu płodu. Im wcześniej wykryje się jakiekolwiek zaburzenia, tym wcześniej można podjąć odpowiednie działania, ograniczając powikłania u dziecka.

Na czym polega test Manninga?

Test Manninga to metoda łącząca przedłużone badanie ultrasonograficzne (USG) oraz kardiotokografię (KTG). Trwa około 30 minut i w tym czasie analizuje się kilka parametrów, w tym:

  • akcję serca płodu,
  • aktywność ruchową płodu,
  • aktywność oddechową płodu,
  • ilość płynu owodniowego,
  • napięcie mięśni płodu.

Celem wykonania testu Manninga jest przede wszystkim wychwycenie jak najwcześniej zagrożenia obumarcia wewnątrzmacicznego płodu. Jeśli stwierdzi się jakiekolwiek zaburzenia dobrostanu płodu na wczesnym etapie, zmniejsza się ryzyko niepomyślnego wyniku rozwiązania ciąży.

Początkowo wykonuje się test niestresowy, tzn. podłącza się ciężarną do monitora kardiotokograficznego. Dzięki temu można ocenić czynność serca płodu. Jednocześnie pacjentka wciska odpowiedni guzik, kiedy czuje ruch dziecka. Test niestresowy jest najpowszechniejszą metodą określania dobrostanu płodu. Po nim wykonuje się badanie USG, w którym uwidacznia się płód, jego aktywność, przepływy w naczyniach mózgowych czy pępowinowych. Następnie lekarz przyznaje punkty za każdy parametr podlegający ocenie.

Parametry oceniane w teście Manninga

Pierwszym parametrem oceny dobrostanu płodu jest ocena czynności serca. Bierze się pod uwagę przede wszystkim reaktywny zapis częstości rytmu serca dziecka w badaniu KTG. Prawidłowo podczas 20 minut zapis KTG powinien odnotować 2 akceleracje, czyli przyspieszenia akcji serca dziecka, wraz z pojawieniem się aktywności ruchowej. Powinny to być przyspieszenia o co najmniej 15 uderzeń na minutę, trwające co najmniej 15 sekund. Mniej niż 2 akceleracje bądź akceleracje niespełniające określonych warunków w zapisie KTG są wynikiem nieprawidłowym.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Kolejnym ocenianym parametrem jest napięcie mięśniowe. Na obrazie USG lekarz powinien uwidocznić co najmniej 2 aktywne odgięcia i przygięcia części ciała dziecka. Może to być nawet zamknięcie i otwarcie dłoni. To świadczy o prawidłowym napięciu mięśniowym. Jeśli ruchy te są obecne, jednak są bardzo leniwe, mogą być oznaką pewnych nieprawidłowości. Dziecko powinno się również ruszać. W czasie 30 min obserwacji, zarówno podczas zapisu KTG, jak i USG, dziecko powinno wykonać co najmniej 3 ruchy. Dotyczy to również epizodu dłuższej aktywności, który jest liczony jako jeden ruch. Podczas obserwacji USG dziecko powinno wykonywać ruchy oddechowe.

Celem utrzymania dobrostanu płodu konieczna jest obecność właściwej ilości płynu owodniowego. Lekarz ocenia płyn w badaniu USG poprzez pomiar „kieszonek” z płynem. Co najmniej 2 uchwycone kieszonki (a mierzy się 4) powinny w osi pionowej mieć więcej niż 2 cm.

Wynik testu Manninga

Za każdy oceniany parametr lekarz przyznaje od 0 do 2 pkt, czyli łącznie ciężarna, a właściwie płód, może otrzymać 10 pkt. Prawidłowy wynik mieści się pomiędzy 8 a 10 pkt. Wynik nieprawidłowy, który bezwzględnie świadczy o zaburzeniu dobrostanu płodu, to wynik mieszczący się w przedziale 0–4. Wynik pośredni wymaga najczęściej powtórzenia, jest to wynik niejednoznaczny. Na podstawie wyniku testu Manninga lekarz ustala dalsze postępowanie. Oczywiście lekarz, analizując wyniki testu, powinien brać pod uwagę również inne parametry, które potencjalnie zwiększają ryzyko zaburzeń dobrostanu płodu, a tym samym zwiększają ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego. Należą tu m.in.: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, otyłość, ciąża wielopłodowa czy obciążony wywiad położniczy.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej