Terapia Tomatisa – na czym polega i jakie przynosi efekty? 

Fot. Image Source / Getty Images

Terapia Tomatisa to wymyślona przez francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa metoda stymulacji za pomocą indywidualnie dobranych bodźców słuchowych – mowy i dźwięków. Jej celem jest terapia osób z zaburzeniami tzw. uwagi słuchowej. 

Alfred Tomatis opracował swoją metodę w latach 50. XX w. Od tego czasu została ona opatentowana i unowocześniona. Aby zachować spójność konceptu i metodyki, praca terapeutów, wszystkie działania i użytkowany sprzęt są licencjonowane i certyfikowane przez firmę rodziny Tomatis.

Trening słuchowy – dla kogo jest przeznaczony?

Zgodnie z założeniem Tomatisa metoda przeznaczona jest dla osób (głównie dzieci) z zaburzeniami przetwarzania bodźców sensorycznych (zmysłowych). Do tej grupy zalicza się ludzi dotkniętych autyzmem, chorobą Aspergera, zaburzeniami mowy (dysleksja, jąkanie, wady wymowy) i koncentracji. Zwolennicy metody twierdzą, że można za jej pomocą wpływać na stopień kontroli stresu, lęków, ograniczenie objawów depresji i nerwic o różnym podłożu. Działania takie mają poprawiać samopoczucie, aktywizować korę mózgową do intensywniejszego działania i pomagać kontrolować emocje. Niektóre doniesienia mówią nawet o tym, że trening słuchowy Tomatisa pozwala na przebycie porodu i okresu okołoporodowego szybciej i w lepszym stanie psychicznym. Autor metody i jej zwolennicy poświęcili wiele uwagi analizie ewentualnych korzyści uzyskiwanych w terapii autyzmu. Trening słuchowy ma zwiększać chęć do komunikacji, interakcji z ludźmi, obserwacji otoczenia i zdarzeń rozgrywających się w pewnej odległości. Chory ma stawać się bardziej samodzielny i niezależny, a jednocześnie pozbyć się nadmiernej reaktywności na bodźce zewnętrzne.

Trening metodą Tomatisa

Metoda Tomatisa opiera się na założeniu, że jeśli dziecku nie dostarczy się określonych bodźców słuchowych i nie nauczy się go na nich koncentrować, to nie ma szansy na rozwój mowy, zdolności komunikacyjnych, kreatywności i umiejętności. Dlatego A. Tomatis swoją metodę oparł na przekazywaniu pacjentowi odpowiednio dobranych dźwięków. Mają one pobudzać reakcje małego pacjenta, m.in. w sferach komunikacji werbalnej, twórczej aktywności i koncentracji.

Cykl leczenia składa się z 60–120 sesji, każda po 30 minut. Dziecko w trakcie terapii korzysta ze specjalnych słuchawek, które dostarczają mu dźwięki zarówno drogą powietrzną (czyli przez ucho zewnętrzne i środkowe do ślimaka), jak i drogą przewodnictwa kostnego. Celem jest wzmocnienie odbioru dźwięków i szybsze skupienie uwagi pacjenta na ich strumieniu.

Materiał dźwiękowy, puszczany w słuchawkach w trakcie terapii, początkowo składa się z próbki podawanych na przemian wysokich i niskich dźwięków, które mają służyć ocenie wrażliwości dziecka. Następnie terapeuta dobiera odpowiednią dla wieku i stanu dziecka sekwencję dźwięków. Cały układ może zawierać elementy mowy, inne głosy, fragmenty muzyki dawnej i współczesnej. Dodatkowym zabiegiem jest zastosowanie filtra dolnoprzepustowego, który przepuszcza dźwięki wyłącznie w niezbędnym do terapii paśmie przenoszenia. W trakcie sesji terapeutycznych materiał dźwiękowy może być modyfikowany w zależności od natężenia i czasu trwania reakcji na wcześniejsze części zapisu.

Zastosowanie i rozpowszechnienie metody

Metoda jest stosowana od połowy lat 50. XX wieku. Całość szkoleń, certyfikacji i zaopatrzenia terapeutów w sprzęt jest (wbrew pierwotnym intencjom autora, który liczył na szeroko rozpowszechnienie metody) pod kontrolą firmy reprezentującej rodzinę A. Tomatisa. Pozytywnym aspektem takiego rozwiązania jest ujednolicenie standardów pracy i możliwość zebrania dużego materiału badawczego, służącego ocenie rezultatów. Z metody korzysta obecnie ponad 2000 ośrodków na całym świecie.

Efekty i kontrowersje

Choć metoda Tomatisa jest szeroko stosowana, ocena jej wyników nie jest jednoznacznie dobra. Niektóre ośrodki badawcze uznały, że uzyskane wyniki nie potwierdzają skuteczności terapii (szczególnie w obszarze autyzmu). Uzyskiwaną poprawę przypisuje się bezpośredniemu wpływowi bodźców dźwiękowych na organizm pacjenta. Tym samym metodę Tomatisa traktuje się jak jedną z odmian muzykoterapii.

Polecamy: Muzykoterapia – na czym polega i jakie są jej cele?

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowane ucho: 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6 

Niepodważalne są oczywiście wyniki związane z aktywizacją pacjenta podczas seansów terapeutycznych. Chory, często niechętny kontaktowi z rzeczywistością lub depresyjny, zyskuje sposobność do wyjścia z domu, musi odbyć podróż do ośrodka terapeutycznego, spotkać się tam z innymi osobami. Cenna jest też na pewno wymuszona przez sesję komunikacją, do której pacjent zmuszony jest w kontakcie z terapeutą.

Mimo pewnych kontrowersji grupa osób pracujących metodą Tomatisa nadal się powiększa, co świadczy o tym, że chorzy i ich rodziny subiektywnie odczuwają poprawę i widzą wartość wynikającą z jej stosowania. 

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 06.12.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mama Asa 12.09.2019r.

Co ja czytam:"chorobą Aspergera," czemu w tych czasach powielany jest ten błąd!!! Zespół Aspergera to NIE JEST CHOROBA.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej