Terapia Simontonowska – czyli jak „lepiej“ sobie radzić w trakcie leczenia onkologicznego

Fot: NoSystem images / gettyimages.com

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do samopoczucia psychicznego w trakcie leczenia choroby onkologicznej. Pacjenci oraz ich bliscy często szukają pomocy oraz wskazówek, co robić, by lepiej sobie radzić w tym czasie. Terapia Simontonowska jest jedną z metod psychologicznych, które wychodzą na przeciw osobom chcącym zadbać o siebie w sposób całościowy – nie tylko fizycznie, ale też psychicznie i duchowo. Co to zatem jest terapia Simontonowska i czemu służy?

Metoda ta została stworzona przez Carla Simontona, amerykańskiego onkologa-radiologa, pioniera psychoonkologii. W swojej pracy medycznej zauważył on duży związek między samopoczuciem fizycznym i psychicznym pacjentów i na bazie tych doświadczeń stworzył program terapii poznawczo-behawioralnej, zwanej terapią Simontonowską. Jest ona stosowana jako jeden z rodzajów pomocy psychologicznej w Stanach Zjednoczonych, Japonii, niektórych krajach Ameryki Południowej i Europy (m.in. w Polsce).

Zobacz także: Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Co daje terapia Simontonowska?

Metoda ta daje pacjentom i ich bliskim dużo nadziei na wyzdrowienie – Simonton twierdził, że pracą z wyobraźnią czy relaksacją można znacząco wpłynąć na swój stan zdrowia. Należy zaznaczyć jednak, że program Simontonowski nie leczy osób chorujących onkologicznie. Służy on poprawie jakości życia psychicznego i duchowego w trakcie leczenia konwencjonalnego, jest wyłącznie jego uzupełnieniem.

W programie tym podstawowym założeniem jest podejście holistyczne do choroby – łączące ciało, umysł oraz emocje. Simonton uważał, że tylko dobrze radząc sobie z każdym z tych trzech wymiarów, pacjenci są w stanie dobrze funkcjonować. Terapia Simontonowska bazuje więc na pracy z przekonaniami, czyli myślami (np. na temat choroby i leczenia), ćwiczeniach relaksacyjnych oraz wizualizacjach. Ważnym założeniem w tej metodzie jest również myśl, że każdy z nas jest inny i wobec tego, inaczej będzie radził sobie z leczeniem i być może w inny sposób powracał do zdrowia. Co ciekawe, dużo mówi się też o roli i znaczeniu osób wspierających w tym sposobie pracy. Warsztaty Simontonowskie organizowane są więc wspólnie dla osoby w trakcie leczenia, wraz z osobą bliską.

Zobacz także: Pomoc psychoonkologiczna w chorobie. Dlaczego warto i gdzie takiej pomocy szukać?

Czego można się nauczyć wspierając się terapią Simontonowską?

  • Pracy z przekonaniami. Maxie Clarence Maultsby Jr. stworzył Racjonalną Terapię Zachowania mówiącą o tym, że to myśli i przekonania dotyczące różnych faktów z życia wywołują nasze emocje. Wobec tego należy się przyjrzeć naszym przekonaniom i zastanowić się, czy to nie one powodują nasze cierpienie. A jeśli tak, trzeba pracować by te przekonania zmienić. Dokonuje się tego z pomocą Pięciu Zasad Zdrowego Myślenia.
  • Wewnętrznej mądrości i duchowości opartej na nadziei, wierze i poczuciu sensu.
  • Roli wyobraźni w trakcie leczenia – Simonton twierdził, że duże znaczenie ma wyobrażanie sobie pożądanego rezultatu. Może do tego służyć praca wizualizacyjna – wprowadzanie ciała w stan relaksu i myślenie o tym, czego chcemy dla siebie w obszarze zdrowia i choroby (np. wizualizowanie, jak chemioterapia niszczy komórki nowotworowe). Do ćwiczenia wyobraźni używa się też pracy z rysunkiem, popularnej w tej metodzie.
  • Odkrywania korzyści wtórnych oraz znaczenia choroby – co choroba nam daje dobrego, jakkolwiek trudno jest czasami uwierzyć w realność takiego stwierdzenia.
  • Robienia Dwuletniego Planu Zdrowienia – czyli wskazówek, co możemy robić każdego dnia, by wyzdrowieć. W planie tym przyglądamy się takim kategoriom, jak: sens życia, zabawa, ćwiczenia fizyczne, wsparcie społeczne, odżywianie oraz medytacja.

Carl Simonton jest twórcą kilku książek na temat psychoonkologii, m.in. “Triumf życia. Możesz mieć przewagę nad rakiem”, czy “Jak żyć z rakiem i go pokonać”.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Gdzie szukać pomocy?

Praca według tej metody może odbywać się warsztatowo, w grupach lub w trakcie indywidualnych spotkań z psychoonkologiem. Warto szukać fundacji, stowarzyszeń i ośrodków w Polsce, które oferują okresowo bezpłatną terapię Simontonowską, m.in.:

  • Fundacja Ogród Nadziei – prowadzi warsztaty simontonowskie - http://www.ogrodnadziei.org.pl,
  • Stowarszyszenie Unicorn– organizują wsparcie indywidualne, warsztaty, wykłady - http://unicorn.org.pl,

Terapia Simontonowska ma swoich zwolenników i przeciwników. Onkolog krytykowany jest za głoszenie twierdzeń, że pacjenci mogą się samouzdrowić dzięki jego metodom. Warto jednak podejść do tej metody jak do źródła różnych narzędzi, pozwalających poczuć się lepiej psychicznie. Trzeba też nieprzerwanie pamiętać, że terapia Simontonowska i stosowanie jej założeń nie zagwarantują nam pozytywnego zakończenia leczenia onkologicznego. Może mieć ona wpływ na to, jak sobie radzimy na co dzień, jak funkcjonujemy emocjonalnie, jednak nie ma wpływu na wynik leczenia medycznego.

Zobacz także: Oncoindex – nowa broń dla pacjentów onkologicznych

Fundacja Alivia wspiera pacjentów onkologicznych – sprawdź, jak możesz pomóc!

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 29.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej