Terapia behawioralna i logopedyczna osób z zespołem Aspergera – założenia i efekty

Fot. selimaksan / Getty Images

Dzieci i dorośli z zespołem Aspergera powinni zostać przeszkoleni w aspekcie komunikacji z otoczeniem. Program logopedyczny uczy ich prawidłowych wzorców porozumiewania się, a terapia behawioralna – pożądanych i zdrowych zachowań. 

Zespół Aspergera jest spektrum autyzmu, a więc łagodną formą choroby. Obejmuje zaburzenia w funkcjonowaniu i komunikacji z otoczeniem. Zachowania zaburzonych osób utrudniają im podjęcie i utrzymanie zdrowych relacji.

Czym jest zespół Aspergera?

Osoby z zespołem Aspergera charakteryzują m.in. uboga komunikacja niewerbalna i pedantyczna mowa. Obserwuje się u nich brak empatii, a także kłopoty z odczytywaniem ekspresji innych osób. Mogą wydawać się naiwni i mają problemy z nawiązywaniem bliskich relacji. Nie potrafią też utrzymać relacji oraz reagują nieadekwatnie. Występuje u nich problem ze zrozumieniem sytuacji społecznych i rozumieją skierowane do nich komunikaty dosłownie. Nie zauważają żartów, ironii oraz metafor. Mają specyficzne, nasilone zainteresowania w wąskim obszarze. Niekiedy występuje u nich nieskoordynowane i niezdarne zachowanie.

Zespół Aspergera, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Polecamy: Test na zespół Aspergera u dzieci i dorosłych. Czy jest wiarygodny?

Zespół Aspergera – terapia

Terapia w zespole Aspergera jest niezwykle istotnym elementem socjalizacji i rozwoju. Dzieci, które pracują nad rozwojem umiejętności społecznych lepiej odnajdują się w grupie i uczą się, w jaki sposób nawiązywać znajomości. Zajęcia terapeutyczne pokazują, w jaki sposób zainicjować kontakt i prowadzić dialog. Pomagają zrozumieć, jak można się zaadaptować oraz jak rozwiązuje się konflikty. Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych cierpiących na zespół Aspergera może składać się z zajęć indywidualnych, grupowych oraz rehabilitacji. Ma na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i poznawczych. Pomaga w aspekcie emocjonalnym, umiejętności społecznych, percepcji słuchowej i wzrokowej. Wspiera ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-ruchowo-słuchowej. Rozwija także motorykę małą i dużą oraz świadomość ciała i orientację w przestrzeni. Poprawia zdolność koncentracji uwagi oraz mówienia.

Program terapii logopedycznej dziecka z zespołem Aspergera

Elementy terapii dzieci z zespołem Aspergera w aspekcie logopedycznym mogą być stosowane zarówno w czasie oddzielnych zajęć, jak i przez nauczycieli w szkole. Polegają na niwelowaniu presji czasu, zadawaniu dodatkowych pytań w trakcie ustnych wypowiedzi i zachęcaniu do samodzielnej pracy. Pedagog powinien pozytywnie wzmacniać dziecko, np. za pomocą pochwał i nagradzania za dobrze wykonane zadania. Może też poświęcać mu dodatkową uwagę i pomagać w samodzielnych działaniach. W trakcie terapii należy używać jasnych, zrozumiałych komunikatów i dostosowywać tempo wykonywania zadań do możliwości dziecka. Przed rozpoczęciem rozmowy trzeba zdobyć uwagę osoby z zespołem Aspergera. 

Warto też dopasować język do poziomu dziecka i dołączyć gesty. Najlepiej unikać metafor i mówienia nadmiernej ilości rzeczy. Trzeba komunikować wprost, co dziecko powinno zrobić, a czego nie powinno. Dobrze jest parafrazować wypowiedzi dziecka. Nauka komunikacji w trakcie programu logopedycznego polega m.in. na pokazaniu nowych sposobów proszenia o pomoc bądź wyjaśnienie. Warto pamiętać o tym, jak istotny jest oddech, mimika i wyraz oczu, a także układ ciała i odgłosy nieartykułowane. Bardzo ważne jest też nauczenie dziecka z zespołem Aspergera obserwacji innych dzieci, by wiedziało, co może zrobić w danej sytuacji. Dobrze jest pokazywać mu przykłady wyrażania emocji. Pomocne są zabawy polegające na współpracy oraz zachęcanie do podejmowania znajomości i przyjaźni. W trakcie przerwy dziecko powinno mieć zorganizowaną aktywność. Ważna jest też nauka koncepcji czasu i uprzedzania o nadchodzącym końcu konkretnego zadania.

Zespół Aspergera – terapia behawioralna

Terapia behawioralna to niezwykle efektywna forma terapii skierowana do dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Oznacza oddziaływanie zorientowane na nauczenie nowych akceptowanych społecznie zachowań. Twórcy metody twierdzą, że część zachowań ma przyczyny biologiczne, jednak większości z nich można się po prostu nauczyć. Osoby z zaburzeniami rozwoju przechodzą ten proces inaczej niż ci, którzy znajdują się w tzw. normie rozwojowej. Terapia behawioralna rozpoczyna się od uczenia podstaw, a więc prawidłowej komunikacji i czynności samoobsługowych. Dziecko dowiaduje się, w jaki sposób nawiązać i utrzymać kontakt wzrokowy, a także jak wykonywać proste polecenia wyrażone słownie. Po zajęciach powinno potrafić jeść w prawidłowy sposób, a także przynosić i wskazywać konkretne przedmioty. Bardzo ważnym aspektem terapii behawioralnej w zespole Aspergera jest rozwój zachowań mających na celu integrowanie się z rówieśnikami. Dziecko uczy się, w jaki sposób zdobywać przyjaciół i jak się z nimi komunikować, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Jaki jest stan psychiczny dzisiejszych nastolatków? Przekonacie się oglądając film:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Terapia behawioralna w prostych słowach
  2. Zespół Aspergera jest jednym z całościowych zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu
  3. Terapia dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera
  4. Zespół Aspergera
Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej