Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?

Fot: doroguzenda / fotolia.com

Teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka, są objawem zaburzeń krążenia żylnego. Pajączki mogą mieć czerwone lub fioletowe zabarwienie. Najczęściej występują u kobiet, ponieważ estrogeny zwiększają skłonność naczyń krwionośnych do rozszerzania się.

Teleangiektazje to poszerzone podskórne żyłki, nazywane pajączkami naczyniowymi. Nazwa ta określa żyłki, tętniczki i naczynia włosowate, które leżą bezpośrednio pod skórą, prześwitują przez nią i mają zabarwienie czerwonawe lub sinoniebieskie. Teleangiektazja może mieć postać pierwotną lub nabytą. Pierwotna związana jest z wrodzonymi zespołami dotyczącymi skóry lub narządów wewnętrznych. Nabyta jest efektem schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych, czynników zewnętrznych lub stosowanych leków.

Pękające naczynka na nogach – przyczyny

Teleangiektazje na nogach mogą być efektem wielu chorób i stanów patologicznych. Diagnostykę ułatwia ocena kształtu i układu stworzonego przez naczynka. Zasadniczo przyczyny występowania pękających naczynek na nogach można podzielić na dwie grupy – dermatologiczne i ogólnoustrojowe.

Dermatologiczne przyczyny popękanych naczynek na nogach wiążą się z chorobami skóry. Wygląd makroskopowy rozszerzonych naczyń krwionośnych wskazuje na konkretne schorzenie, np.:

  • poikilodermia (przebarwienia i odbarwienia mają charakter siateczkowaty, w miejscu zaniku naskórka skóra jest bibułkowato pomarszczona z widocznymi teleangiektazjami) – uszkodzenia promieniowaniem jonizującym lub zanik pstry naczyniasty skóry,
  • linijne teleangiektazje – ich przyczyną może być trądzik różowaty, fotostarzenie skóry, nadciśnienie żylne lub nabłoniak podstawnokomórkowy,
  • naczyniak gwiaździsty – powstaje samoistnie lub w przebiegu ciąży.

Do ogólnoustrojowych przyczyn teleangiektazji zalicza się niektóre choroby układowe.

Zobacz nasz film i poznaj nowoczesne metody zamykania naczyń

Zobacz film: Nowoczesne metody zamykania naczyń krwionośnych. Źródło: Klinika urody.

Zobacz także: Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – jakie są przeciwwskazania? Jak należy postępować po zabiegu?

Morfologia rozszerzonych naczyń krwionośnych wskazuje na konkretne schorzenie, np.:

  • teleangiektazje linijne – zespół rakowiaka, zespół ataksja-teleangiektazja, mastocytoza,
  • poikilodermia – zapalenie skórno-mięśniowe, chłoniak T-komórkowy skóry, skóra barwnikowa i pergaminowata,
  • teleangiektazje grudkowe – wrodzona naczyniakowatość krwotoczna,
  • teleangiektazje plamiste – twardzina układowa organiczna,
  • teleangiektazje okołopaznokciowe – skleroderma, zapalenie skórno-mięśniowe, choroba Rendu-Oslera-Webera, toczeń rumieniowaty układowy,
  • naczyniak gwiaździsty – marskość wątroby.

Teleangiektazje na nogach to najczęściej występujące objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Na kolejnym etapie choroby pajączki rozwijają się w żylaki kończyn dolnych.

Pajączki na nogach - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak się pozbyć pajączków na nogach? Źródło: Klinika urody.

Pękanie naczynek na nogach – czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do powstania teleangiektazji. Najważniejsze z nich to:

  • ciąża – może spowodować nie tylko teleangiektazje na nogach, ale także żylaki. Wynika to z podwyższonego stężenia żeńskich hormonów płciowych, a zwłaszcza progesteronu, który osłabia ściany naczyń żylnych. Ponadto w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej, co skutkuje rozciąganiem żył i dysfunkcjami zastawek żylnych. Pajączki powstałe podczas ciąży mogą spontanicznie, całkowicie lub częściowo zaniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie,
  • wiek – na teleangiektazje najbardziej narażone są osoby między 18. a 35. rokiem życia i 50. a 60. rokiem życia, choć zmiany mogą pojawić się w każdym wieku,
  • płeć – pękające naczynka na nogach aż czterokrotnie częściej występują u kobiet,
  • zawód lub styl życia – spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej lub siedzącej znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia teleangiektazji. Krew wywiera wówczas wysokie ciśnienie hydrostatyczne na zamknięte zastawki żylne, przez co dochodzi do ich uszkodzenia i rozdęcia ścian naczyń żylnych.

Ryzyko powstania pajączków zwiększają także inne czynniki zewnętrzne, do których zalicza się wahania temperatury, długotrwałe korzystanie z kąpieli słonecznych, silny wiatr czy dużą wilgotność powietrza.

Jak wygląda zamykanie naczyń krwionośnych? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak wygląda zamykanie naczyń krwionośnych? Źródło: Klinika urody.

Co stosować na pękające naczynka na nogach?

Leczenie teleangiektazji obejmuje głównie postępowanie przyczynowe. Wygląd skóry można też poprawić, stosując nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej, np.:

  • skleroterapię – zabieg wykonywany także w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Polega na wstrzykiwaniu specjalnego środka, który uszkadza śródbłonek naczyniowy. W wyniku tego powstaje zakrzep powodujący zapadnięcie, ścieńczenie i bliznowacenie naczynia,
  • ablację laserową – promień lasera uszczelnia naczynka krwionośne. Zaletą zabiegu jest krótka hospitalizacja i delikatne dolegliwości bólowe,
  • zabieg chirurgiczny – jest bolesny i wymaga długiej hospitalizacji. W trakcie operacji usuwane są poszerzone naczynka.

W klinikach medycyny estetycznej wykonywane są także zabiegi jonoforezy, kriochirurgii, elektrolizy, termolizy, elektrokoagulacji i galwanokaustyki.

Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby leczenia

Skórę skłonną do występowania naczynek należy smarować kremem na pękające naczynka, zawierającym substancje obkurczające naczynia krwionośne. Można też stosować tabletki na pękające naczynka na nogach, np. z diosminą, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Należy też chronić skórę przed promieniowaniem UV, a jesienią i zimą stosować kremy ochronne.

Zobacz film: Klejenie żylaków kończyn dolnych. Źródło: Życie bez wstydu

Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 01.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej