Tampony probiotyczne – działanie, skład, wskazania, dostępność

Fot. zoranm / Getty Images

Tampony probiotyczne to rodzaj probiotyku ginekologicznego. Stanowią środek higieniczny, który zapewniając skuteczną ochronę podczas menstruacji, dostarcza jednocześnie żywych szczepów bakterii Lactobacillus (kwasu mlekowego). Uzupełniają one naturalną florę bakteryjną pochwy.

Tampony łączące funkcję środka higienicznego i probiotyku to stosunkowo nowy produkt, opracowany i opatentowany przez szwedzką firmę Ellen. Powstał on z myślą o zdrowiu i komforcie kobiet, które na infekcje intymne narażone są najbardziej właśnie w czasie menstruacji. Stosowanie tamponów probiotycznych pozwala na utrzymanie bariery, jaką dla patogenów stanowi kwaśne środowisko pochwy.

Czemu służą tampony probiotyczne?

Rolą tamponów probiotycznych jest utrzymanie właściwego, czyli kwaśnego, pH (3,8–4,2) w pochwie. Kwaśny odczyn zapewnia naturalną ochronę przed infekcjami układu moczowo-płciowego, ponieważ hamuje on rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Środowisko takie powstaje dzięki namnażaniu się prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy, czyli pałeczek kwasu mlekowego. Ich niedobór spowodowany może być różnymi czynnikami, takimi jak:

  • antybiotykoterapia,
  • zmiany hormonalne,
  • irygacje dopochwowe,
  • kąpiele w basenie,
  • stosowanie środków myjących o odczynie zasadowym.

Ilość Lactobacillus w pochwie zmniejsza się także podczas menstruacji. Jednocześnie mogą namnażać się wówczas bakterie chorobotwórcze, ponieważ zyskują one pożywkę w postaci wydzieliny miesiączkowej.

W czasie menstruacji nie można stosować dopochwowych globulek o działaniu probiotycznym. Preparaty doustne zaś nie przynoszą równie szybkich efektów, jak probiotyki aplikowane miejscowo. Dlatego tampony probiotyczne to doskonałe rozwiązanie problemu intymnych dolegliwości występujących równolegle z miesiączką. Stanowią także skuteczne narzędzie w profilaktyce infekcji układu moczowo-płciowego.

Co trzeba wiedzieć o okresie? Jak walczyć z bólem menstruacyjnym? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Tampony z probiotykiem – skład

Obecnie jedyny dostępny na rynku produkt, który łączy działanie probiotyku z ochroną w czasie menstruacji, to tampony Ellen. Zawierają one opatentowaną kompozycję kultur bakterii kwasu mlekowego – Lacto Naturel® – której skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. W jej skład wchodzą szczepy Lactobacillus gasseri, Lactobacillus fermentum i Lactobacillus rhamnosus, które należą do naturalnej mikroflory pochwy. Probiotyk ten zyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Tampony probiotyczne wykonane są z czystej wiskozy, która ma bardzo silne właściwości chłonne. Warstwa wierzchnia to polipropylen. Tampon zaopatrzony jest w bawełniany sznureczek. Produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia (nie jest wybielany chlorem) i środowiska.

Tampony z probiotykiem dostępne są w trzech rozmiarach, o różnej chłonności wydzieliny menstruacyjnej. Każdy z nich zawiera taką samą ilość bakterii. Wybór produktu należy zatem uzależnić wyłącznie od obfitości krwawienia i związanej z tym potrzeby ochrony.

Jak stosować tampony probiotyczne?

Tampon probiotyczny wchłania wydzielinę miesiączkową wewnątrz pochwy. Jednocześnie, pod wpływem temperatury ciała, uwalniają się z niego bakterie Lactobacillus. W ciągu półtorej godziny są one w stanie zasiedlić błonę śluzową pochwy, gdzie podejmują produkcję kwasu mlekowego.

Probiotyk w tamponie jest łatwy i wygodny w użyciu. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Nie wymaga dodatkowej ochrony bielizny w związku z wyciekaniem pozostałości preparatu. Aplikuje się go dopochwowo, tak samo jak zwykłe tampony. Aby działał skutecznie, trzeba stosować go minimum 3 razy dziennie przez 3 kolejne dni menstruacji. Efekty odczuwalne są już przy pierwszej miesiączce, ale zaleca się powtórzenie kuracji w trzech kolejnych cyklach menstruacyjnych. Tamponów probiotycznych należy używać wyłącznie w czasie miesiączki.

Wskazania do stosowania tamponów probiotycznych

Tampony z probiotykiem przeznaczone są dla kobiet, które regularnie miesiączkują, w szczególności dla tych, które zmagają się z częstymi infekcjami intymnymi. Zaleca się stosowanie tamponów probiotycznych:

  • w przypadku dolegliwości takich, jak świąd czy pieczenie w okolicach intymnych,
  • po infekcji bakteryjnej lub grzybiczej w układzie moczowo-płciowym,
  • po kuracji antybiotykowej.

Wskazane jest także aplikowanie tamponów probiotycznych przed kąpielą w basenie.

Gdzie kupić tampony probiotyczne?

Tampony z probiotykiem dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych. Można je kupić także poprzez platformy zakupowe czy serwisy ogłoszeniowe. Jedno opakowanie kosztuje 30–40 zł. Tampony Ellen są zatem zdecydowanie droższe od zwykłych, ale ich cena jest tylko niewiele wyższa od ceny tradycyjnego probiotyku ginekologicznego w globulkach. Warto zatem sięgnąć po produkt zapewniający równowagę flory bakteryjnej pochwy podczas menstruacji.

Opublikowano: 28.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej