Tabletka zamiast ćwiczeń? Naukowcy na tropie terapii, która pomoże opóźnić starzenie się mózgu

Likoper/getty images

Czy możliwe jest opracowanie leku, który stymulowałby układ nerwowy podobnie jak codzienna porcja ruchu? Najnowszy eksperyment amerykańskich naukowców daje na to nadzieję. Dowodzi on, że jeden z enzymów wątrobowych może być czynnikiem odpowiedzialnym za korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na starzejący się mózg.

Tabletka zamiast ćwiczeń?

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco zaobserwowali, że enzym wątrobowy Gpld1 zwiększa w organizmie przepływ krwi po ćwiczeniach fizycznych, a poziom tego białka jest ściśle powiązany z rozwojem funkcji poznawczych u myszy. Zdaniem naukowców odkrycie to może doprowadzić do opracowania terapii, która -podobnie jak regularny ruch, chroniłaby układ nerwowy przed demencją, a nawet chorobą Alzheimera.

Jak ćwiczenia wpływają na mózg?

Ruch jest jednym z najlepszych sposobów ochrony mózgu przed spadkiem jego możliwości poznawczych.

Mózg czerpie energię z glukozy. Jednak by tak się stało, najpierw musi pojawić się tlen. Zapewnia on komórkom mózgowym dopływ potrzebnych związków chemicznych, by działały prawidłowo. Bez tlenu glukoza nie może być odpowiednio przetworzona. Najprostszym sposobem na dotlenianie mózgu oraz poprawę jego funkcjonowania jest ruch. Wystarczy 30-minowy spacer.  Podczas umiarkowanego wysiłku tętno i ciśnienie krwi wzrastają. Podnosi się ilość tlenu we krwi, dlatego wszystkie tkanki organizmu dostają jego zwiększoną ilość.

Aktywność fizyczna poprawia również funkcjonowanie osób narażonych na rozwój choroby Alzheimera. Nawet wówczas, kiedy istnieje większe ryzyko wystąpienia tej choroby.

Niestety wiele osób, szczególnie w starszym wieku, cierpi na schorzenia, które znacznie ograniczają ich aktywność fizyczną i tym samym pozbawiają korzyści, jakie daje ruch. To z myślą o nich naukowcy pracują nad stworzeniem preparatu, który przynajmniej częściowo mógłby rekompensować te straty.

Pojedyncze białko wspomaga starzejący się mózg podobnie jak ćwiczenia fizyczne

Alana Horowitz i doktor Xuelai Fan z laboratorium Villedy Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili poszukać we krwi myszy elementów, które mogą zapewnić mózgowi podobne korzyści jak ćwiczenia fizyczne. Ich badania wskazały na działanie wytwarzanej w wątrobie proteiny Gpld1, która wywiera dobroczynny wpływ na organizm poprzez redukcję stanu zapalnego i koagulacji krwi. To ważne, ponieważ oba te czynniki  z wiekiem się nasilają i są powiązane z demencją oraz spadkiem funkcji poznawczych.

Badania wykazały, że w momencie, kiedy starzejącej się myszy podano osocze, które zostało pozyskane od myszy regularnie ćwiczącej, jej mózg odniósł takie same korzyści jak mózg myszy aktywnej.

Po czterech tygodniach obserwacji zauważono znaczną poprawę pamięci myszy i jej zdolności poznawczych. Poprawa była podobna do tej, jaka zaszła u myszy aktywnej fizycznie.

źródło: Genetic Engineering & Biotechnology News

Zobacz film: czy powstanie lek na chorobę Alzheimera?

źródło: Discivery Life

Data aktualizacji: 16.07.2020,
Opublikowano: 16.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej