Szyjka macicy przed okresem: zmiana położenia, wygląd

Fot. Tharakorn / Getty Images

Szyjka macicy przed okresem i w jego trakcie znajduje się nieco niżej i jest bardziej otwarta, dzięki czemu możliwy jest lepszy przepływ krwi. Szyjka macicy w czasie cyklu menstruacyjnego ulega zmianom pod wpływem hormonów. Niewłaściwe badanie szyjki przed okresem może doprowadzić do infekcji.

Szyjka macicy przed okresem ulega otwarciu, jest stosunkowo twarda, przypomina w dotyku czubek nosa.

Szyjka macicy – położenie i funkcje

Szyjka macicy jest dolną i nieco zgrubiałą częścią mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy, zatem jest swoistym kanałem dla plemników. Ma liczne marszczenia, dzięki czemu w czasie porodu możliwe jest wydostanie się płodu na zewnątrz. Za sprawą kilkuset gruczołów obecnych w kanale szyjki, wydziela ona śluz. Produkcja śluzu szyjkowego wynosi zazwyczaj 20–60 mg na dobę, choć ilość śluzu w okolicach owulacji może zwiększyć się nawet 10 razy.

Śluz szyjkowy produkowany przez szyjkę macicy zmienia swoją lepkość w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Wpływ na śluz mają przede wszystkim żeńskie hormony płciowe – progesteron i estrogen. Zmiana stężenia obu substancji wpływa na właściwości śluzu. Zmianom w czasie trwania poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego ulega również sama szyjka macicy, przez co zachodzi możliwość samobadania szyjki macicy za sprawą badania palpacyjnego. Samobadanie szyjki macicy jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny.

Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Sprawdźcie sami:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Samobadanie szyjki macicy przed okresem – jak wykonać?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy do samobadania szyjki macicy przed okresem należy odpowiednio się przygotować, by nie narazić szyjki macicy oraz pozostałych części układu płciowego na infekcje. Badanie szyjki macicy powinno wykonywać się codziennie o określonej porze. Samobadanie szyjki macicy polega na delikatnym i ostrożnym wprowadzeniu palca do pochwy oraz wyczuciu szyjki macicy. W czasie badania należy skupić się, by nie doprowadzić do ewentualnych przypadkowych zadrapań błony śluzowej paznokciem. O miarodajnym badaniu szyjki macicy mówi się, gdy jest się w stanie określić położenie, rozwarcie, a także konsystencję szyjki macicy. Podczas samobadania warto również zwrócić uwagę na rodzaj śluzu szyjkowego.

Samobadanie szyjki macicy jest bezpieczne, pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad higieny osobistej. Przed dokonaniem badania należy dokładnie umyć dłonie, aby uniknąć zakażenia poprzez umieszczenie zabrudzonego palca wewnątrz pochwy. Zaleca się rozpoczęcie badania palpacyjnego szyjki macicy w drugiej połowie cyklu, ponieważ w tym czasie szyjka położona jest stosunkowo nisko, przez co jest łatwiej wyczuwalna. Za każdym razem przed rozpoczęciem badania warto stanąć w lekkim rozkroku, rozluźnić się, unieść lekko jedną nogę do góry, a stopę oprzeć o jakiś przedmiot, np. o krzesło.

Szyjka macicy przed okresem – położenie, wygląd

Jak wyjaśniają lekarze, przed okresem szyjka macicy zmienia położenie na nieco niższe. W czasie badania palpacyjnego powinna być twardsza, zauważalne powinno być również jej większe otwarcie. Zmiany zachodzące w szyjce macicy przed okresem wynikają z działania hormonów płciowych, a także przystosowania do potencjalnego przepływu krwi. W podobnej pozycji pozostaje również w czasie okresu (czyli na początku cyklu). Dopiero po ustaniu krwawienia szyjka macicy staje się wyraźnie twardsza oraz zamknięta. Najczęściej nie dochodzi jednak do zmiany pozycji, przez co szyjka ma nadal stosunkowo niskie położenie. Podnosi się wraz ze zbliżaniem się owulacji.

Niewłaściwe położenie szyjki macicy przed okresem

Może się zdarzyć, że w czasie badania palpacyjnego szyjka macicy będzie się znajdowała w niepożądanym miejscu lub będzie zbyt zamknięta albo otwarta. Jedną z najczęstszych przyczyn zbyt wczesnego skracania się lub rozwierania szyjki macicy jest zaburzona praca mięśni macicy. Nieprawidłowe skurcze mięśni macicy mogą być wywołane zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub przemęczeniem. Być może za niewłaściwe położenie szyjki macicy przed okresem odpowiedzialne jest osłabienie samej szyjki. W obu przypadkach należy udać się na konsultację do ginekologa, który powinien właściwie zdiagnozować ewentualne zaburzenia, a także rozpocząć leczenie, dzięki czemu szyjka macicy będzie znajdować się we właściwej pozycji.

Poznajcie metody walki z niewydolnością szyjki macicy:

Zobacz film: Metody walki z niewydolnością szyjki macicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

2. Gołąb B.K, Traczyk W.Z., Karasek M., Anatomia i fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1986.

3. Tatoń J., Czech A., Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

4. Troszyński M. (red.), Naturalne planowanie rodziny. Podręcznik dla nauczycieli naturalnego planowania rodziny, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Warszawa 2006.

Data aktualizacji: 10.07.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej