Szpotawość kolan u dzieci i dorosłych. Przyczyny i ćwiczenia korekcyjne

Fot: fotolia.com

Szpotawość kolan to wada odwrotna do koślawości – stawy wygięte są na zewnątrz. By zahamować jej rozwój, należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. Rzadziej, niż u dzieci, występuje u dorosłych. W uzasadnionych przypadkach szpotawość kolan leczy się operacyjnie, wykonując osteotomię.

Szpotawość kolan to choroba kości, która zazwyczaj pojawia się już w wieku dziecięcym. Polega ona na wygięciu trzonów kości udowej i piszczelowej na zewnątrz. Krzywizna jest najbardziej widoczna w stawie kolanowym. Chory, stojąc prosto ze złączonymi stopami, nie jest w stanie złączyć kolan – zostaje między nimi odstęp szeroki na 4–5 cm. Łagodna szpotawość występuje u wszystkich noworodków i zazwyczaj koryguje się samoistnie do 2. roku życia. Powodem do niepokoju jest wada utrzymująca się po osiągnięciu przez dziecko wieku 3 lat. Szpotawość kolan u dorosłych może powodować późniejsze zmiany zwyrodnieniowe. Jej zaawansowanie można określać na dwa sposoby: obliczając kąt szpotawości lub szerokość przerwy między kolanami.

Zobacz także: Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk. Objawy i metody leczenia 

Przyczyny i objawy szpotawych kolan

Szpotawość kolan mogą powodować:

  • krzywica spowodowana niedoborem witaminy D,
  • nadwaga przy słabym jeszcze układzie ruchowym,
  • zbyt wczesna nauka chodzenia, kiedy ciężar ciała jest jeszcze zbyt dużym obciążeniem dla kości dziecka,
  • choroba Blounta,
  • częste siedzenie dziecka ze skrzyżowanymi nogami.

Oprócz wygięcia kości szpotawości towarzyszy przykurcz:
  • mięśnia półbłoniastego,
  • mięśnia półścięgnistego
  • głowy przyśrodkowej mięśnia czworobocznego uda,
  • mięśnia krawieckiego.

Rozciągnięte i osłabione są:

  • mięsień dwugłowy uda,
  • powięź biodrowo piszczelowa,
  • mięśnie strzałkowe.

Jak zapobiec szpotawości kolan?

Nie ma konkretnego protokołu co do tego, jak zapobiec szpotawości kolan. Warto jednak przypilnować, by dziecko nie uczyło się chodzić zbyt szybko, a stopniowo zdobywało tę umiejętność. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej wagi ciała dziecka – gdy jest zbyt duża, należy ją zredukować. Pomóc powinna również suplementacja witaminy D, nie należy jednak podawać nadmiernych dawek – może to zaszkodzić nerkom i wątrobie. Dziecko nie powinno też podejmować nadmiernego wysiłku ani znosić zbyt dużych obciążeń – szczególnie w pozycji stojącej. Niewskazane jest siedzenie ze skrzyżowanymi nogami.

Zobacz także: Stopa końsko-szpotawa u dorosłych i noworodków – ćwiczenia, leczenie, rehabilitacja

Kolana szpotawe – ćwiczenia korekcyjne

U dzieci w wieku przedszkolnym całkowita korekcja szpotawości kolan nie jest już możliwa. Zalecane leczenie jest zależne od przyczyn i zaawansowania wady. Stosuje się w nim gimnastykę korekcyjną, masaż klasyczny i terapię manualną.

Ćwiczenia korekcyjne pomagają wzmocnić rozciągnięte mięśnie, rozluźnić mięśnie przykurczone i nauczyć prawidłowego ustawiania kończyn podczas stania i chodzenia.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Artroskopia kolana – rehabilitacja, rekonwalescencja, ćwiczenia, powikłania, opuchlizna

Przykładowe ćwiczenia na szpotawe kolana:

  • Siad ugięty podparty, stopy rozstawione. Naprzemienne skręty ugiętych nóg do wewnątrz, zakończone równoczesnym dotknięciem kolanami podłoża.
  • Siad ugięty podparty, między nogami gumowa piłka. Zgniatanie piłki kolanami.
  • Leżenie przodem na ławeczce, ramiona wyciągnięte, chwyt za obrzeże ławki, nogi poza nią. Nożyce przy pełnym wyproście w stawach biodrowych i kolanowych.
  • Siedzenie na ławeczce, między kolanami woreczek. Próba wyprostowania nóg.
  • Leżenie w rozkroku. Złączenie kolan przez ugięcie ich do wewnątrz, stopy na zewnątrz.
  • Leżenie tyłem, między nogami woreczek. Rysowanie kółek w lewą i w prawą stronę.
  • Stanie w lekkim rozkroku, kolana ugięte. Zbliżenie kolan do siebie przez naciskanie dłońmi na boczne okolice stawów.
  • Siad skulony, ręce w bok zgięte w stawie łokciowym, woreczek między kolanami. Opad tułowia w tył, tak by nie upuścić woreczka.
  • Stanie tyłem do ściany. Unoszenie nogi zgiętej w kolanie w górę, na skos przez nogę przeciwną.
  • Oparcie rąk o skrzynię, nogi na materacu, kolana związane, woreczek między kostkami. Podskoki, tak by nie upuścić woreczka,
  • Siad prosty, między nogami piłka ściśnięta kostkami nad podłożem, tułów odchylony od pionu. Skręty w lewo i w prawo.

Oprócz tego pomocne jest także stosowanie niektórych pozycji. Jest to siad płotkarski, stanie w rozkroku oraz pozycja, w której stopy są skręcone na zewnątrz. Niewskazane jest natomiast stanie ze skrzyżowanymi nogami, wspomniany wcześniej siad skrzyżny, siad ugięty z szeroko ustawionymi kolanami i pozycja, w której stopy są skręcone do wewnątrz.

Szpotawe kolana operacja

W cięższych przypadkach, gdy gimnastyka i masaże nie dają pożądanych skutków, konieczna może być terapia z wykorzystaniem aparatów ortopedycznych. Jeżeli i to nie pomoże, a dolegliwości bardzo utrudniają choremu funkcjonowanie, wykonuje się zabieg chirurgiczny – osteotomię kolana szpotawego. Polega ona na przecięciu kości piszczelowej, tak by przywrócić prawidłową oś kończyny. Przeciętą kość zespalana jest tytanową płytką.

Bibliografia:

  • Teresa Całka-Lizis, Repetytorium z postępowania korekcyjnego, Kraków, AWF Kraków
Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej