Szmer oddechowy fizjologiczny i patologiczne zjawiska osłuchowe

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Szmery pęcherzykowe to istotna wskazówka diagnostyczna podczas badania fizykalnego zarówno dziecka, jak i dorosłego. Zmiany charakteru szmeru i dodatkowe zjawiska osłuchowe mogą nasuwać podejrzenie zapalenia, nowotworu czy innych zmian chorobowych w płucach i oskrzelach.

Podczas każdego badania fizykalnego pacjenta lekarz ocenia za pomocą stetoskopu szmery oddechowe nad polami płucnymi. Powietrze z górnych dróg oddechowych, poprzez krtań i  tchawicę dostaje się do oskrzeli i dalej przez całe drzewo oskrzelowe równomiernie wypełnia pęcherzyki płucne. Dlatego też nad całymi płucami w czasie wdechu i w początkowej fazie wydechu lekarz słyszy przepływ powietrza w płucach. W różnych stanach klinicznych może się zdarzyć, że szmer będzie wzmożony, ściszony bądź nierównomierny nad całymi płucami.

Mogą pojawić się również patologiczne zmiany typu trzeszczenia, świsty i inne zjawiska osłuchowe, określane mianem szmerów oddechowych dodatkowych, czyli patologicznych.

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Szmery oddechowe fizjologiczne

Fizjologiczne szmery oddechowe to szmer oddechowy pęcherzykowy i szmer oddechowy oskrzelowy. Szmer pęcherzykowy słyszalny jest nad całymi płucami w czasie wdechu i w początkowej fazie wydechu. Wynika z turbulentnego przepływu powietrza przez oskrzela płatowe i segmentowe. Drugim rodzajem szmeru fizjologicznego jest szmer oddechowy oskrzelowy. Prawidłowo powinien być słyszalny, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie nad dużymi oskrzelami i tchawicą.

Nieprawidłowości fizjologicznych szmerów oddechowych

W zakresie podstawowych szmerów oddechowych można spotkać się ze ściszeniem szmeru oddechowego pęcherzykowego. Może to wynikać z następujących stanów:

  • spłycenie oddechu;
  • deformacja klatki piersiowej;
  • obecność płynu lub powietrza w jamie opłucnej.

Nieprawidłowością jest również pojawienie się szmeru oskrzelowego w obwodowych częściach płuc. Najczęściej wynika z nacieku zapalnego w obrębie płuca bądź krwotoku.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Szmery oddechowe patologiczne

Wyróżnia się kilka dodatkowych zjawisk osłuchowych, które mogą być pomocne w diagnostyce chorób układu oddechowego:

  • rzężenia to krótkie szmery oddechowe, które powstają przy otwarciu małych dróg oddechowych, które wcześniej były zamknięte. Są skutkiem nagłego wyrównania ciśnień pomiędzy dwoma obszarami gazowymi w płucach. Rzężenia drobnobańkowe, inaczej trzeszczenia, mają wysoką częstotliwość i wywołane są zapaleniem płuc, włóknieniem płuc czy ich obrzękiem. Rzężenia grubobańkowe, o niższej częstotliwości, mogą być wynikiem np. rozstrzenia oskrzeli;
  • furczenia to szmery o niskiej częstotliwości, wynikające najczęściej z obecności wydzieliny w drogach oddechowych;
  • świsty to szmery o wysokiej częstotliwości, wynikają z turbulentnego przepływu powietrza przez zwężone odcinki dróg oddechowych. Jeśli występują przy wdechu, ich przyczyną jest zwężenie dróg oddechowych poza klatką piersiową, czyli krtani czy tchawicy. Do przyczyn świstów wdechowych można zaliczyć np. zapalenie krtani czy tchawicy, w tym zapalenie strun głosowych. Świst wydechowy wynika ze zwężenia dróg oddechowych w obrębie klatki piersiowej. Świadczy o astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, zapaleniu oskrzeli, a także może pojawić się po zachłyśnięciu, w przebiegu niewydolności krążenia czy zatorowości płucnej;
  • trzeszczenia, jak sama nazwa wskazuje, przypominają trzaski, które wynikają z rozklejania się pęcherzyków płucnych. Mogą więc świadczyć np. o zapaleniu płuc;
  • tarcie opłucnowe wynika z pocierania o siebie blaszek opłucnej. Dochodzi do tego na skutek ich włóknienia w przebiegu różnych chorób, jak zapalenie czy choroba  nowotworowa.

Diagnostyka szmerów oddechowych

Kompletna diagnostyka chorób układu oddechowego składa się z kilku elementów. Ocena szmerów oddechowych jest jednym z głównych, jednak nie jedynym elementem diagnostyki patologii w obrębie układu oddechowego. Konieczne jest uzupełnienie osłuchiwania klatki piersiowej oceną ruchów klatki piersiowej, wypuku, drżenia głosowego i wykonania badań dodatkowych w postaci zdjęcia rentgenowskiego (RTG) i ewentualnie tomografii komputerowej (TK). Do badań czynnościowych płuc zalicza się spirometrię.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 26.04.2018,
Opublikowano: 26.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej