Szkliwo – co to jest? Czy szkliwo się regeneruje? Jak je odbudować?

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Szkliwo chroni zęby przed czynnikami z zewnątrz. Mimo że jest to najtwardsza tkanka organizmu, to jest podatna na ścieranie, przez co zęby stają się cienkie i kruche. Jeśli do tego dojdzie, mogą pojawiać się m.in. pęknięcia, złamania i próchnica. Symptomy zniszczonego szkliwa powinny skłonić do wizyty u stomatologa.

Szkliwo to tkanka, która bez odpowiedniego wsparcia staje się coraz cieńsza, aż w końcu powoduje szereg nieprzyjemnych objawów i pęka. Aby nie doprowadzić do tego typu ubytków, warto zadbać o zęby wcześniej. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa należy pamiętać m.in. o płukaniu zębów po spożyciu słodkich i kwaśnych napojów, używaniu do ich picia słomki (tak, aby nie stykały się z zębami), a także korzystaniu z miękkiej szczoteczki, które nie ściera dodatkowo szkliwa.

Czym jest szkliwo zęba?

Szkliwo zęba to najtwardsza tkanka organizmu ludzkiego. Jako wysoce zmineralizowana i bezkomórkowa warstwa zęba chroni go przed czynnikami z zewnątrz, które mogłyby go naruszyć. Składa się w 96% z kryształów fosforanu wapnia, w 3% z wody oraz w 1% ze związków organicznych. Szkliwo na zębach różni się zależnie od rodzaju zęba – twardość jest ta sama, jednak rozbieżność może być w jego grubości. Wytwarzane jest ono w procesie nazywanym odontogenezą i trwa kilka lat. Na początku ząb pokryty jest oszkliwem, które później się ściera i pozostaje już tylko szkliwo. Zdrowe szkliwo jest przezroczyste i bezbarwne. Do jego funkcji zalicza się ochronę przed bakteriami, czynnikami chemicznymi i termicznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, przebarwieniami i ścieraniem się zęba, np. poprzez żucie.

Zobacz film: Skąd się bierze bruksizm? Źródło: 36,6.

Czy uszkodzone szkliwo się regeneruje?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką, jednak warto podkreślić, że się nie regeneruje. Wpływ negatywnych czynników zewnętrznych sprawia, że erozja tej części zęba jest nieodwracalna. Ubytki szkliwa mogą powstawać na skutek spożywania słodkich napojów i produktów spożywczych, które zmieniając pH w jamie ustnej, tworzą warunki do rozwoju bakterii. Warto zwrócić także uwagę, aby w jamie ustnej nie było suchości, gdyż to także wzmaga erozję. Ukruszone i pęknięte szkliwo może również powstawać w wyniku refluksu żołądka i zgagi. Warto pamiętać, że kwaśne substancje (owoce, suplementy) osłabiają substancję otaczającą zębinę. Negatywny wpływ ma na nią także agresywne mycie zębów, które może skutkować ubytkami klinowymi. Zdarte i uszkodzone szkliwo może być efektem zgrzytania zębami, czyli tzw. bruksizmu. Osoba chora ściera je m.in. na powierzchniach żujących. Problem ze szkliwem może zostać zasygnalizowany przez wiele objawów. Symptomy jego erozji to np.:

  • nadwrażliwość zębów (na gorące i zimne napoje, kwaśne pokarmy itp.);
  • zły stan zębów – pęknięcia, ukruszenia, nieregularne krawędzie;
  • pożółkłe zęby i żółte plamki;
  • próchnica.

Jak odbudować szkliwo?

Starte szkliwo zęba można odbudować poprzez specjalistyczny zabieg u stomatologa – remineralizacji. Jego zadaniem jest uzupełnienie ubytków, które wypełnia się składnikami czynnymi, takimi jak: hydroksyapatyt, nanohydroksyapatyt bądź fluorki. Remineralizacja wzmacnia szkliwo, przez co zmniejsza ryzyko próchnicy, a także minimalizuje objawy takie jak nadwrażliwość. Jest to zabieg wspierający, który nie może w pełni odbudować zniszczonego szkliwa. Dlatego też, aby je chronić, należy postawić przede wszystkim na profilaktykę. Systematyczna i codzienna dbałość o nie pomoże je wzmocnić. Pomocne w tym będzie unikanie kwaśnych i słodkich napojów. Można je spożywać przez słomkę (uniemożliwia się przez to ich kontakt z zębami). Warto pamiętać o późniejszym przepłukaniu ust i umyciu zębów po upływie min. 30 minut. 

Z kolei po spożyciu posiłku zaleca się stosowanie gumy do żucia bez cukru. Zapobiega to suchości w jamie ustnej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia erozji szkliwa. Aby wspomóc produkcję śliny, warto pamiętać o regularnym piciu wody. Jest to również sposób na wyrównanie pH w jamie ustnej, a także neutralizację kwasów i skuteczne oczyszczenie zębów. Ponadto warto pamiętać, że zniszczone szkliwo wymaga specjalnej opieki. Wsparciem będzie używanie miękkiej szczoteczki, która nie będzie go ścierać. Skutecznym sposobem jest stosowanie pasty do zębów przeznaczonej dla osób mających zniszczone szkliwo. Powinna mieć ona wysoką zawartość związków fluoru. Taka dbałość o substancję otaczającą zęby zapewni jej odpowiednią ochronę i uniemożliwi jej erozję. Warto pamiętać, że w momencie, gdy szkliwo będzie cienkie, łatwiej będzie o problemy związane z zębami – szybciej pojawi się np. próchnica. Dlatego jeśli pojawiają się symptomy lub podejrzewa się, że szkliwo jest zniszczone, warto udać się do stomatologa.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Bibliografia

1. A Gębska, Uzyskiwanie wczesnych postaci próchnicy szkliwa zębów ludzkich metodami in vitro

Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 07.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

oszukany 13.09.2018r.

fluor! oglupia a uzywano te trucizne juz w obozach koncentacyjnych aby wiezniowie nie protestowali!Jest to produkt uboczny przy produkcji aluminium.Halo dentysci !
jestescie zwyklymi oszustami i tchorzami a czesto leniami! i nie tylko z tego powodu!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej