Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Fot: David Talukdar /  gettyimages.com

Szczepionka na COVID-19 opracowana przez firmę Pfizer uznana została za skuteczną i bezpieczną. Władze Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza rozpoczęła szczepienia, poinformowały jednak o pierwszych działaniach niepożądanych. Czy to oznacza, że szczepionka bardziej szkodzi niż pomaga? Eksperci uspokajają, że tak nie jest.

Szczepionka na COVID-19 powstała w ekspresowym tempie. Dzisiejsza technologia i możliwości medycyny sprawiły, że antidotum na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się stworzyć zaledwie w kilka miesięcy. Nad jej opracowaniem pracowała niemal setka firm farmaceutycznych. Jako pierwsza na rynek trafiła szczepionka od firmy Pfizer i BioNTech. Na szczepienie swoich obywateli - jako pierwsza na świecie - zdecydowała się Wielka Brytania. Szczepienia jednak (tylko na chwilę) wstrzymano, gdy u dwóch osób wystąpiła silna reakcja alergiczna.

Zobacz także:

Szczepionka na COVID-19. Czy jest bezpieczna?

Czy przypadek Wielkiej Brytanii powinien dać nam do myślenia i skłonić do tego, aby odłożyć szczepienia i jeszcze lepiej przebadać szczepionkę na COVID-19? Zdaniem ekspertów - nie. Specjaliści podkreślają,  że nie ma leku ani szczepionki, które nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Każda terapia wiąże się z pewnym ryzykiem i u niektórych osób będą się pojawiały działania niepożądane. Przypominają również, że przy każdym leku czy szczepionce podaje się przeciwwskazania do ich zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku szczepionki na COVID-19 od Pfizer i BioNTech.

Żadna szczepionka nie jest bezpieczna i żaden lek nie jest bezpieczny. Każdy skuteczny lek wywołuje działania niepożądane

- mówi w rozmowie z BBC prof. Stephen Evans z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Trzeba pamiętać, że skuteczny lek zawsze pociąga za sobą ryzyko powikłań. Dzieje się tak w przypadku chemioterapii, która niszczy komórki nowotworowe, ale może doprowadzić do anemii, bezpłodności, problemów z pamięcią czy snem. Jednak - jak przekonują lekarze - rezygnacja z leczenia w obawie o działania niepożądane niejednokrotnie ma tragiczne skutki.

Warto pamiętać, że powikłania może wywołać także łatwo dostępny i powszechnie stosowany ibuprofen. Lek może doprowadzić do wrzodów żołądka czy uszkodzenia nerek.

Szczepionka na COVID-19. Jakie działania niepożądane zaobserwowano i ?

Po rozpoczęciu w Wielkiej Brytanii we wtorek (8.12.) szczepień okazało się, że u dwóch zaszczepionych pracowników służby zdrowia wystąpiła silna reakcja alergiczną. Osoby te są alergikami i zawsze noszą przy sobie ampułkosrzykawkę z adrenaliną na wypadek wstrząsu anafilaktycznego. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia czują się dobrze. Który składnik szczepionki wywoła taką reakcję? Tego jeszcze nie wiadomo.

Szczepionka na COVID-19 - kto nie powinien się szczepić?

Choć na tę chwilę reakcje alergiczne po szczepieniu na COVID-19 to pojedyncze przypadki,  Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) natychmiast wydała ostrzeżenie, aby nie podawać preparatu osobom, które mają tendencję do tego typu reakcji.

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na szczepionkę, lekarstwa lub żywność, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech. Drugiej dawki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła anafilaksja po podaniu pierwszej dawki tej szczepionki

- ostrzegła w wydanym oświadczeniu szefowa MHRA June Raine.

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że silna reakcja alergiczna może wystąpić po podaniu praktycznie każdej szczepionki.

Szczepionka na COVID-19. Czy warto się szczepić?

Każdy lek czy szczepionka - zanim trafią na rynek - muszą przejść serię badań i testów. Choć bierze w nich udziała kilkadziesiąt tysięcy osób, to wychwycenie wszystkich działań niepożądanych nie jest możliwe. W przypadku szczepionki Pfizera i BioNtech do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą:

  • bóle głowy;
  • ból w miejscu wkłucia.
  • dreszcze;
  • bóle mięśni.

Ale to prawdopodobnie nie wszystkie. Niektóre z nich występują bardzo rzadko i może się zdarzyć, że nie pojawiają się w grupie testującej.

Warto także podkreślić, że badania kliniczne nie kończą się wraz w wypuszczeniem leku czy szczepionki na rynek. Po zarejestrowania i rozpoczęciu masowej produkcji rozpoczyna się IV faza badań klinicznych. To właśnie ona skupia się "na wyłapywaniu" ewentualnych działań niepożądanych i ich neutralizowaniu.

Szczepionka Pfizera i BioNtech będzie podawana tylko i wyłącznie osobom powyżej 16 roku z wyłączeniem kobiet w ciąży.

Zobacz film i dowiedz się więcej o szczepionce na COVID-19:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o szczepionce na COVID-19?  Źródło: x-news

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej