Szczepienia przeciw grypie uchronią nas przed przed zakażeniem koronawirusem jesienią?

Pornpak Khunatorn/getty images

Tak przekonywali eksperci podczas konferencji prasowej online "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne", zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej. Zdaniem ekspertów te osoby, które zaszczepią się przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii.

Szczepionka przeciwko grypie uchroni przed zakażeniem koronawirusem?

Specjaliści podczas zorganizowanej konferencji zalecali jak najszybsze uzupełnienie obowiązkowych szczepień dzieci, wedle kalendarza szczepień. Eksperci doradzali też poddawanie się szczepieniom dodatkowym, w tym szczególnie seniorów, kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Za jedne z najważniejszych szczepień uznano to przeciwko grypie sezonowej. Szczepienia przeciwko tej chorobie wirusowej są szczególnie ważne w okresie pandemii Covid-19.

Nie mamy pewności czy będzie druga fala tej epidemii; trudno jednoznacznie przewidzieć. Z pewnością jednak pojawi się wzrost zapadalności na choroby infekcyjne w okresie jesienno-zimowym, w tym głównie infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa i zakażenia paragrypowe – powiedziała dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczepienie przeciwko grypie toruje drogę dla koronawirusa?

Zdaniem ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwiększenie szczepień przeciwko grypie ułatwiłoby lekarzom różnicowanie zachorowań na grupę i Covid-19. Dlaczego? Obie infekcje powodują podobne objawy, czyli gorączkę i kaszel, a także zmęczenie, bóle głowy i mięśni, bóle gardła oraz biegunki.

Chorobę Covid-19 odróżniają od grypy duszności i płytki oddech.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Co więcej, naukowcy alarmują, że wirus grypy może torować drogę dla SARS-CoV-2. A obecność obu wirusów w organizmie może skutkować o wiele cięższym przebiegiem infekcji.

Szczepienia przeciwko grypie chronią nas przed niebezpiecznymi powikłaniami, między innymi:

  • zapaleniem płuc,
  • zapaleniem oskrzeli,
  • zapaleniem mięśnia sercowego
  • niewydolnością oddechową.

W przypadku powikłań pogrypowych może również dojść do powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych.

Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku, które są najbardziej podatne na grypę jak i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Szczepieniu przeciwko grypie powinny się także poddać kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca.

Zobacz film: Czy grypa może być bez gorączki?

źródło: Dzień dobry TVN


Data aktualizacji: 01.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej