Syndrom Piotrusia Pana – jak go rozpoznać? Objawy i terapia

Fot: Alen-D / fotolia.com

Syndrom Piotrusia Pana u dorosłych mężczyzn charakteryzuje się tym, że chcą oni wieść w dorosłym życiu beztroskie życie, które wiedli jako nastolatkowie. Nie chcą stawać się mężczyznami, tylko chcą pozostać mentalnie małymi chłopcami i dobrze się w życiu bawić. Innymi słowy, nie potrafią dorosnąć.

Termin syndrom Piotrusia Pana pochodzi z powieści J. M. Barriego o chłopcu, który nie chce dorosnąć i wiedzie dzieciństwo pełne przygód w Nibylandii, gdzie ludzie nie starzeją się i nie dorastają. Syndrom Piotrusia Pana nie dotyczy tylko mężczyzn w wieku 20 i 30 lat. Może on wystąpić również u starszych panów. Taka osoba żyje na co dzień beztrosko, bez zmartwień, obaw i stresu. Jej celem nie jest zdobycie dobrze płatnej pracy, zobowiązanie się do spłacania kredytu hipotecznego czy samochodowego ani pozostanie w długoletnim związku.

Syndrom Piotrusia Pana – objawy

Najczęstsze objawy syndromu Piotrusia Pana to:

  • niechęć do pracy lub poszukiwania pracy z powodu braku odpowiedniej motywacji,
  • niekoncentrowanie się na ważnych sprawach, ale skupianie się na tych codziennych,
  • niepoświęcanie dostatecznej ilości czasu na rozwijanie głębszych relacji z ludźmi,
  • nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
  • obwinianie za niepowodzenia życiowe rodziców, małżonków lub byłych pracodawców,
  • nadmierne wybuchy emocji lub gniewu,
  • problemy z wyrażaniem uczuć (np. miłości),
  • skłonności do manipulacji.

Osoby z tym syndromem mają trudność w budowaniu silnych i prawdziwych relacji z rówieśnikami. W rezultacie czują się bardzo samotni. Nie przeszkadza im to, że wyrządzili komuś przykrość, aczkolwiek obwiniają innych za swoje słabości. Mają tendencję do niemierzenia się z prawdziwymi problemami związanymi z ich słabościami, co może powodować uzależnienia np. od narkotyków lub alkoholu. Odpowiedzialność jest dla nich słowem, które oznacza bycie dorosłym, a to jest dla nich niekomfortowa perspektywa. Żyją po to, aby codziennie dobrze się bawić i nie przepracowywać się. Planowanie przyszłości i bycie obowiązkowym ich nie interesuje. Mężczyźni z syndromem Piotrusia Pana mogą wydawać się niektórym kobietom atrakcyjni. Dlatego muszą one uważnie obserwować potencjalnego partnera i w odpowiednim momencie zdać sobie sprawę, że perspektywa związku z Piotrusiem Pan w wieku 60 lat nie będzie już tak atrakcyjna, jak w wieku 20 lat. Ponadto należy pamiętać, że w Nibylandii (fikcyjna kraina ze świata powieści pt. „Przygody Piotrusia Pana” J.M. Barriego) przygody tytułowego bohatera trwały tylko dlatego, że Piotruś Pan nie dorastał fizycznie. Był chłopcem na zawsze.

Syndrom Piotrusia Pana – psychologia zaburzenia

Syndrom Piotrusia Pana został zdefiniowany przez psychologa Dana Kiley'a w 1983 roku. Jest to zaburzenie, które może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale najczęściej występuje u płci męskiej. Człowiek z syndromem Piotrusia Pana nie jest w stanie dojrzeć do dorosłości. Rozwija się fizycznie jako osoba dorosła, ale unika odpowiedzialności za decyzje, jakie ma podjąć w dorosłym życiu i często zachowuje się w sposób dziecinny i niedojrzały.

Zdaniem psychologów syndrom Piotrusia Pana nie jest genetycznie odziedziczony, a raczej wynika z wpływu środowiska, w którym dana osoba funkcjonowała, np. w wyniku nadopiekuńczych rodziców, którzy utrudniali dziecku dojrzewanie i rozwijanie umiejętności radzenia sobie w obliczu wyzwań życiowych. Ponadto związany jest z narcyzmem i tendencją do wyobrażania sobie komfortu, który wiązał się z okresem dzieciństwa zamiast mierzenia się z rzeczywistością i trudnościami życia.

Syndrom Piotrusia Pana – diagnoza i terapia zaburzenia

Syndrom Piotrusia Pana nie jest uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za zaburzenie psychiczne. Uważa się go za psychopatologię. Ponieważ nie jest rozpoznawany jako zaburzenie psychologiczne, nie ma określonych metod leczenia. Istnieją terapie, takie jak terapia behawioralno-poznawcza, terapia oparta na rozwiązaniach, terapia rodzinna i inne sposoby leczenia. Większość z nich polega na odizolowaniu osoby od czynników uzależniających, np. oglądania telewizji, gier komputerowych, internetu, nadużywania alkoholu i narkotyków. Dzięki temu osoby podejmujące terapię skupiają się na kwestiach dotyczących ich samych. Zaczynają od podstaw – uczą się, jak stawać przed prawdziwymi problemami życia codziennego. Dowiadują się jak stać się świadomym konsekwencji swoich działań, a nie tylko skupiać się na sobie. Najważniejszym momentem terapii jest wykazanie chęci do zmiany zachowania i przyznanie się przed samym sobą do problemu. W przypadku leczenia syndromu u dziecka ważne jest uwzględnienie czynników środowiskowych jego wychowywania. Odpowiednie wartości i edukacja są ważne, a dzieci powinny być otoczone odpowiednimi wzorami zachowania w społeczeństwie.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej