Świnia z ludzką trzustką - czy nastąpi przełom w transplantologii? 

Fot. borevina / Getty Images

Naukowcy pracują nad tym, by móc hodować ludzkie organy w ciałach świń. Jest to skomplikowany proces, ale możliwy. Dzięki temu chorzy oczekujący na przeszczep mieliby większe szanse na powrót do zdrowia. Jednak etycy mają spore wątpliwości, czy takie postępowanie jest moralne.

Brzmi to bardzo nieprawdopodobnie, ale jednak jest możliwe. Nad hodowaniem ludzkich organów w ciele zwierząt pracowali już Amerykanie. To oni ustalili, że organizm świń jest idealny pod względem wykształcania ludzkich organów.

Polecamy: Pierwszy przeszczep dłoni w Polsce

Teraz jednak naukowcy z Japonii zamierzają znieść zakaz hodowania ludzkich narządów w zwierzętach i dojść do tego, że za 10 do 12 lat będzie to powszechna metoda pozyskiwania organów do przeszczepów. 

Zobacz film: Życie po przeszczepie serca. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda takie hodowanie? Z DNA zarodka świni naukowcy usuwają geny odpowiedzialne na przykład za rozwój danego organu. Puste miejsce wypełniają ludzkimi komórkami macierzystymi zmodyfikowanymi tak, by wykształciły konkretny organ. Zarodek przez niecałe cztery miesiące rozwija się w ciele maciory, a świnia, która przyjdzie na świat rodzi się z ludzkim organem. Metoda nie jest nowa. Jak mówi profesor Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy w rozmowie z TVN24.pl:

Jest to tak naprawdę chimera. Metoda jest już znana i w przypadku hodowania narządów jest bardzo obiecująca. Świnie są w sensie biologicznym i fizjologicznym podobne do człowieka. Wyhodowany tam narząd będzie miał cechy narządu ludzkiego.

Czy mamy prawo ingerować tak bardzo w naturę? Już i tak hodujemy zwierzęta na rzeź, prowadzimy na nich doświadczenia, a teraz jeszcze będziemy modyfikować ich DNA by pozyskać organy? ksiądz profesor Andrzej Muszala, bioetyk, ma wątpliwości, czy takie postępowanie jest słuszne, niemniej pozyskiwanie organów od świń nazywane jest świętym Graalem transplantologii.

Człowiek nie ma prawa tak głęboko ingerować w naturę. To instrumentalne wykorzystywanie zwierząt.

Więcej na ten temat: "Święty Graal transplantologii". Lekarze zacierają ręce, etycy mają wątpliwości

Zobacz film: Przeszczep wątroby u dziecka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.05.2018,
Opublikowano: 24.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej