Świerzb u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

gokhanilgaz/getty images

Świerzb u dzieci podobnie jak u dorosłych wywołany jest przez pasożyta o nazwie świerzbowiec ludzki. Jego główne objawy chorobowe to świąd i wykwity skórne, które pojawiają się głównie w przestrzeniach między palcami, w dołach pachowych, pachwinach, na nadgarstkach i pośladkach.

Świerzb u dzieci znacznie częściej rozwija się w okresie jesienno-zimowym niż latem. Powinno się postawić na leczenie specjalistyczne, a domowe sposoby, jak np. kąpiel w płatkach owsianych, pełnić mogą jedynie funkcję pomocniczą. Pasożytem można zarazić się przez kontakt z chorym i zanieczyszczonymi przedmiotami codziennego użytku.

Przyczyny świerzbu u dzieci

Świerzb dziecięcy to choroba zakaźna. Za jej powstanie odpowiadają świerzbowce. Do jej rozwoju dochodzi przez złe warunki higieniczne i przebywanie w dużych skupiskach ludzi jak np. domy dziecka, szkoły, przedszkola. Dodatkowo ryzyko świerzbu u niemowlaka zwiększa niepracujący jeszcze w pełni układ odpornościowy. Zakażenie przenosi się przeważnie w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, choć ryzykowny jest także kontakt z używanymi przez nią przedmiotami, np. ubraniami, pościelą, obuwiem, ręcznikami, zabawkami. Roztocza mogą przeżyć poza skórą do 4 dni. Dzieci zarażają się najczęściej podczas zabawy.

Jak rozwija się świerzbowiec u dzieci?

Świerzbowiec bytuje w warstwie rogowej naskórka, gdzie drąży szaroczarne kanały. W wąskich na 0,3–0,4 mm norkach samica składa 2–3 jaja, z których wylęgają się larwy. W ciągu 3 tygodni osiągają dojrzałą postać. Świerzb lokalizuje się na końcu tunelu. Dostrzeżenie go gołym okiem na powierzchni skóry jest niemożliwe.

Jak wygląda świerzb u dzieci?

Świerzb u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które przybierają formę:

  • plam (wykwitów leżących w poziomie skóry, które różnią się od niej jedynie barwą),
  • grudek (różnych rozmiarów, wyraźnie odgraniczonych, wyniesionych ponad powierzchnię skóry wykwitów o spoistości innej niż otaczająca je tkanka),
  • przeczosów (powierzchniowych, linijnych ubytków w niezmienionej dotychczas skórze).

U niemowląt stosunkowo często dochodzi do powstawania pęcherzy i guzków. Wykwity skórne występują nierzadko na tle rumieniowym. Dodatkową dolegliwością jest dokuczliwy świąd, który nasila się nocą, po wysiłku fizycznym czy kąpieli. Uważa się to za konsekwencję wzmożonej aktywności świerzbu w warunkach wyższej temperatury. Pojawić się mogą dodatkowo: podrażnienie skóry, stan zapalny i wydrapania będące powikłaniem wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Gdzie lokalizują się zmiany skórne w przebiegu świerzbu u dzieci?

Skórne objawy świerzbu u dzieci mogą mieć różną lokalizację w zależności od wieku chorego. U niemowlaków skupiają się na dłoniach, grzbiecie, okolicy podeszwowej stóp, owłosionej skórze głowy i twarzy. U starszych dzieci wykwity pojawiają się w dołach pachowych, pachwinach, przestrzeniach między palcami, w okolicy kostek i narządów płciowych, na pośladkach, podbrzuszu, brodawkach sutkowych, powierzchni wyprostnej łokci i zginaczy nadgarstków oraz w szparze międzypośladkowej.

Rozpoznanie świerzbu u dziecka

Rozpoznanie świerzbu u dzieci nie stanowi większego problemu. Objawy chorobowe są dość charakterystyczne. Niekiedy w przypadku wątpliwości co do diagnozy przeprowadza się specjalistyczne badania, w tym np. dermatoskopię (oglądanie skóry w dużym powiększeniu) czy mikroskopowe badanie zeskrobin naskórka, do pobrania którego używa się skalpela o szerokim ostrzu.

Jak wyleczyć świerzb u dziecka?

Specjalistyczne leczenie świerzbu u dzieci ma miejscowy charakter. Zastosowanie mają zawiesiny, lotiony, kremy i maści zawierające zwłaszcza permetrynę w 5% stężeniu i siarkę. Dyskusyjne jest używanie preparatów benzoesanu benzylu. Środki aplikuje się bezpośrednio po kąpieli i osuszeniu skóry dziecka. Specjaliści wskazują, że leczeniu powinny zostać poddani wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. W przypadku nakładania preparatów na skórę twarzy powinno się omijać okolice oczu. Leczenie dzieci do 3 roku życia powinno mieć charakter zmianowy – najpierw środki aplikuje się na górną część ciała, a po 3 godzinach na dolną. W sytuacji bardzo nasilonego świądu możliwe jest użycie działających przeciwświądowo doustnych leków przeciwhistaminowych. W przypadku zaistnienia wtórnych infekcji bakteryjnych konieczna jest też antybiotykoterapia.

Czym leczyć świerzb u dzieci? Domowe rozwiązania

W leczeniu świerzbu pomocne okazują się domowe rozwiązania. Należy dokładnie odkurzyć podłogi i meble, wyprać w temperaturze 60ᵒC i uprasować odzież, pościel, narzuty i ręczniki, z którymi miał styczność chory. Rzeczy, których nie można wyprać, wkłada się na 12 godzin do zamrażalnika.

Mimo że w leczeniu świerzbu popularny jest także ocet, nie powinno się go stosować w przypadku dzieci. Niekonwencjonalnymi metodami leczenia mogą być okłady z ziołowych naparów (np. tymianku, kminku, babki wąskolistnej) oraz kąpiel w płatkach owsianych lub krochmalu.

Czytaj takżeŚwierzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Bibliografia:

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2006.
  2. K. Omielan, I. Babiżewska, A. Szczerkowska-Dobosz, R. Nowicki, Ocena wiedzy na temat świerzbu wśród osób związanych ze służbą zdrowia, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2014, 1, s. 19–22.
  3. A. Górkiewicz-Petkow, O. Michałowska, L. Petkow, Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2009, 4, s. 70–74.
  4. P. Traczewski, I. Bielawska, M. Różewicka-Czabańska i wsp., Świerzb – najnowsze zasady diagnostyki, leczenia i profilaktyki, [w:] „Dermatologia po dyplomie”, 2016, 3, s. 42–50.

Zobacz film: Pielęgnacja ciała - jak dbać o skórę?

źródło: Świeże kosmetyki


    Data aktualizacji: 26.06.2020,
    Opublikowano: 26.06.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej