Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości

Fot: stockbakers / fotolia.com

Świąd pochwy i sromu jest jedną z częstszych kobiecych dolegliwości. Przyczyną podrażnienia mogą być nieodpowiednie detergenty i kosmetyki, które wywołują niepożądaną reakcję np. proszek do prania lub płyn do higieny intymnej. Świąd pochwy może być jednak objawem poważniejszej kobiecej choroby.

Świąd, swędzenie i pieczenie okolic intymnych nie są zwykle objawami groźnej choroby, chociaż powodują dyskomfort i wymagają leczenia. Należy jednak obserwować, czy występują objawy towarzyszące charakterystyczne dla stanów chorobowych jak upławy o nieprzyjemnym zapachu, które mogą świadczyć o poważniejszym stanie zapalnym, grzybicy, a także nowotworze sromu.

Świąd sromu – jakie mogą być jego przyczyny?

Kobiece narządy płciowe są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych zawartych w kosmetykach i detergentach. Nadmierna nadwrażliwość może być przyczyną podrażnienia okolic intymnych: przedsionka pochwy, warg sromowych, łechtaczki, ale także wzgórka łonowego. Alergiczna reakcja na związki chemiczne daje tylko zewnętrzne dolegliwości, najczęściej bez objawów towarzyszących.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Substancje o silnych właściwościach drażniących zawierają kosmetyki do depilacji: kremy, pianki i płyny. Mimo że przeznaczone są do miejscowego usuwania owłosienia, zdarza się, że drażnią okolice intymne. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie kremów łagodzących podrażnienia, przeznaczonych po depilacji.

Świąd sromu najczęściej powodują kosmetyki i detergenty. Wówczas podrażnienie narządów intymnych pojawia się po zmianie proszku lub płynu do prania czy płynu do higieny intymnej lub żelu pod prysznic. W takich przypadkach konieczna jest ponowna zmiana kosmetyku, który powoduje podrażnienie np. na proszki i płyny dla alergików. Objawy łagodzi też stosowanie płynu o pH zbliżonym do odczynu miejsc intymnych – 5,2 oraz preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego.

Odczyn alergiczny może wystąpić też na skutek kontaktu skóry z wkładkami do higieny intymnej czy podpaskami, zwłaszcza jeżeli są nasączone dodatkowymi olejkami zapachowymi bądź innymi substancjami chemicznymi. Z tym problemem też można sobie poradzić, ponieważ w aptekach dostępne są podpaski dla alergików. Na komfort okolic intymnych wpływa noszona bielizna, zwłaszcza jeżeli jest mało przewiewna. Podrażnienia mogą też wywołać popularne wśród kobiet stringi.

Wulwodynia - co to za schorzenie? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wulwodynia - co to za schorzenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Świąd pochwy w ciąży

U kobiet ciężarnych świąd okolic intymnych może być następstwem zmiany odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowy. Przyszłe matki są też szczególnie narażone na infekcje grzybicze, którym sprzyja właśnie zasadowy odczyn. Przy wszelkich zmianach w obrębie okolic intymnych należy skonsultować problem z lekarzem prowadzącym ciążę, który wykluczy stan zapalny lub grzybicę. W przypadku miejscowego podrażnienia wystarczą kąpiele wyrównujące pH, np. z dodatkiem sody. Bardziej rozległe infekcje wymagają zastosowania farmakoterapii.

Świąd i pieczenie miejsc intymnych u dzieci

Małe dziewczynki narażone są na infekcje miejsc intymnych, podobnie jak dorosłe kobiety. Ponieważ mają jeszcze zmniejszoną odporność, podrażnienia często powodują płyny do kąpieli. Narządy intymne dziewczynek mogą reagować podrażnieniem na źle dobrane proszki i niewygodną, syntetyczną bieliznę. Poważniejsze stany chorobowe, których objawem jest świąd i pieczenie sromu to:

  • kandydoza – choroba wywołana przez drożdżopodobne grzyby, którą wywołują przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, a dzieci mogą zarazić się nią od matki,
  • owsica – pasożyty żyjące w jelitach mogą przenosić bakterie na krocze, które powodują nawracające stany zapalne.

Świąd warg sromowych – przy jakich chorobach występuje?

Jest wiele stanów chorobowych, których jednym z towarzyszących objawów jest świąd pochwy i sromu. Zawsze wymagają one konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia. Dolegliwości mogą wystąpić przy:

  • zanikowym zapaleniu pochwy – dotyka kobiet najczęściej przed i po menopauzie na skutek niedoboru żeńskich hormonów płciowych; proces jest nieodwracalny, a profilaktyka polega na dbaniu o higienę intymną;

Chcesz wiedzieć jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Koniecznie obejrzyj nasz film

Zobacz film: Jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  • grzybiczym zapaleniu pochwy i sromu wywołanym przez drożdżaki – towarzyszą mu białe upławy, wymaga leczenia farmakologicznego;
  • wszawicy łonowej – leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich preparatów;
  • rzęsistkowicy – infekcja przenosząca się drogą płciową z towarzyszącymi jej pienistymi, żółtawymi upławami o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
  • cukrzycy, która sprzyja namnażaniu się drożdżaków;
  • łuszczycy narządów płciowych;
  • liszaju;
  • erytroplazji Queyrata – jest to postać raka, którego wywołują wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV); zmiany skórne wymagają stosowania maści miejscowo i promieniowania rentgenowskiego;
  • nowotworze sromu, który jest rzadką chorobą i dotyka kobiet po 60 roku życia – leczenie zawsze wymaga zabiegu wycięcia zmienionych chorobowo miejsc i wprowadzenia chemioterapii;
  • przy terapii tamoksyfenem – niesteroidowym lekiem, który hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 29.06.2018,
Opublikowano: 26.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej