Swędzenie uszu w środku i na zewnątrz. Czy to objaw choroby?

Fot.: olly / stock.adobe.com

Swędzenie uszu zarówno w środku, jak i na zewnątrz może być bardzo dokuczliwe. Bywa, że jest skutkiem nieprawidłowego czyszczenia uszu, ale może być też objawem alergii lub chorób, dlatego zawsze powinno się je diagnozować.

Swędzenie uszu często jest bagatelizowane. Może być ono wczesnym objawem infekcji, na przykład grzybiczej, która nieleczona potrafi doprowadzić do groźnych powikłań, łącznie z upośledzeniem słuchu.

Swędzenie uszu na zewnątrz – najczęstsze przyczyny i leczenie

Swędzenie uszu na zewnątrz najczęściej wywołują przyczyny związane z dolegliwościami skórnymi. Może do niego dojść na skutek podrażnienia skóry uszu przez:

  • wystawienie na nadmierne promieniowanie słoneczne – oparzenia uszu są najczęstsze u osób z krótkimi włosami, dlatego należy pamiętać o smarowaniu ich maściami UV i noszeniu czapki przy długiej ekspozycji na słońce; w takim przypadku z pomocą przyjdą maści łagodzące oparzenia słoneczne, na przykład z alantoiną;
  • wystawienie uszu na niekorzystne warunki atmosferyczne – nienoszenie czapki w złych warunkach pogodowych, takich jak mróz lub silny wiatr, może podrażnić skórę uszu, przesuszyć ją i tym samym doprowadzić do swędzenia; zaleca się wówczas natłuszczanie ich na przykład za pomocą tłustych maści czy maści z witaminami, które przyspieszają regenerację naskórka;
  • alergia – najczęściej kontaktowa odmiana alergii, którą wywołują kosmetyki, środki do prania, materiał z którego wykonane są czapki lub pierze zawarte w poduszkach; konieczne jest wyeliminowanie alergenów;
  • grzybica – zmiany grzybicze mogą się również rozwinąć na zewnętrznej stronie ucha, powinien zdiagnozować je lekarz, który przepisze odpowiednie maści;
  • choroby skóry – swędząca i łuszcząca się skóra na uszach może pojawić się na przykład w przebiegu łuszczycy.

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6

Swędzenie uszu w środku – jak dbać o uszy, aby go uniknąć?

Swędzenie uszu w środku może być spowodowane zaniedbaniami higienicznymi. Aby mu zapobiec, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Zaleca się regularne oczyszczanie ich z wydzieliny przy użyciu specjalnych preparatów. Obecnie rezygnuje się z usuwania wydzieliny za pomocą patyczków kosmetycznych, gdyż może to doprowadzić do podrażnień ucha zewnętrznego, a nawet uszkodzenia błony śluzowej. Często też zamiast wyciągnąć nagromadzoną wydzielinę, wpycha się ją do środka, nieumiejętnie używając patyczków.

Istotna jest także ochrona ucha przed szkodliwym działaniem niektórych czynników, na przykład poprzez zakładanie czapki w trakcie zimnych i wietrznych dni, po wyjściu z basenu czy w trakcie zapaleń górnych dróg oddechowych.

Swędzenie uszu wewnątrz – alergia

Alergia może się objawić nie tylko swędzeniem widocznych części uszu, ale również wewnątrz. Najczęstsze przyczyny alergii występującej wewnątrz uszu to:

  • kosmetyki mające styczność z uszami – szampony, żele do kąpieli lub kremy,
  • niektóre płyny do czyszczenia uszu,
  • krople do uszu,
  • noszone przedmioty – kolczyki, słuchawki do uszu,
  • pierze w poduszkach,
  • wełna.

Niekiedy swędzenie ucha wewnątrz może towarzyszyć reakcji alergicznej w obrębie układu oddechowego.

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6.

Swędzenie uszu w środku przy przeziębieniu

Swędzenie uszu w środku często pojawia się też przy przeziębieniu. Czasami związane jest tylko z podrażnieniem ucha zewnętrznego, ale może być pierwszy objawem zapalenia ucha wewnętrznego, dlatego warto skonsultować to z lekarzem. Dolegliwość ta potrafi być bardzo bolesna i prowadzić do powikłań, takich jak perforacja błony bębenkowej czy uszkodzenia słuchu.

Swędzenie uszu w środku – inne przyczyny

Swędzenie uszu w środku może mieć także inne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest zapalenie ucha zewnętrznego. Tak zwane ucho pływaka występuje u osób często kąpiących się w morzach i jeziorach, w wyniku czego do uszu wlewa się woda, wywołując ich nadmierną wilgotność. Dodatkowo mogą się w niej znajdować patogeny wywołujące stan zapalny.

Zapalenie ucha zewnętrznego może być też wywołane przez urazy, na przykład nieprawidłowe czyszczenie ucha czy uderzenia oraz przez nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Częstą przyczyną swędzenia wewnątrz ucha są choroby grzybicze. Do zachorowania na nie dochodzi często w wyniku zbyt długiej lub intensywnej antybiotykoterapii. Nieleczona grzybica prowadzi do poważnych konsekwencji, ponieważ się rozprzestrzenia i może doprowadzić do ubytków słuchu. Jej objawami są najczęściej: ból, swędzenie i łuszczenie się skóry. W celu skutecznego leczenia wykonuje się mykogram, a następnie podaje leki najskuteczniej działające na dany rodzaj grzyba.

Jeżeli swędzeniu w uchu towarzyszy jego ból, pieczenie i podniesiona temperatura, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż prawdopodobnie rozpoczyna się zapalenie ucha wewnętrznego. Jest to dolegliwość często pojawiająca się u dzieci, nie tylko wiążąca się z groźnymi powikłaniami, ale również wyjątkowo bolesna. W takim wypadku stosuje się antybiotykoterapię, która najczęściej szybko przynosi poprawę.

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.04.2018,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anna 15.02.2020r.

Witam. Swedzace problemy z uchem 15 lat! Wszystkie kuleczki (krem kortyzonowy, olejki eteryczne, antybiotyki, ...) wszystkie wypróbowane na prózno! A takze próbowali wielu lekarzy laryngologów! Nie udalo sie. Ale w koncu znalazl niedawno rozwiazanie: naturalna roslina oplantamednaturo. Dziala swietnie dla mnie. Wyleczony w 2 dni. Znalazlem z powrotem moje normalne zycie. Wiec polecam. Znalezione w aptece. Te bardzo swedzace kryzysy uszne byly kalwaryjskim... koszmarem! Miejmy nadzieje, ze zniknal na zawsze!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej