Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?

Fot: fotolia.com

Suchość w gardle jest kłopotliwym i często bolesnym problemem zdrowotnym. Jest nierzadko związana z oddychaniem i chrapaniem w nocy, a czasami jest to wczesny objaw grypy. Źródłem problemu mogą być także inne poważniejsze choroby, takie jak astma lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Każdy może czuć dyskomfort z powodu suchego gardła, który może być wywoływany przez zmiany pogody lub wiatr, ale przewlekły stan suchości gardła jest zwykle spowodowany obecnością choroby, która może prowadzić do wystąpienia różnych objawów, takich jak trudności z połykaniem, kaszel czy wymioty.

Zobacz także: Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Suchość w gardle – najczęstsze przyczyny dyskomfortu

Najczęstszą przyczyną suchego gardła jest podrażnienie błon śluzowych gardła (spowodowane narażeniem na dym tytoniowy, kurz i inne zanieczyszczenia powietrza) i wyschnięcie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, często w wyniku spania z otwartymi ustami, oddychania przez usta (np. w wyniku alergii, zapalenia zatok, palenia papierosów), wymiotów, nadmiernego kaszlu, zapalenia gardła, funkcjonowania w suchym i zimnym środowisku lub po prostu picia niewystarczającej ilości płynów. W rzadkich przypadkach może dotyczyć nowotworów gardła, gruczołów ślinowych i przełyku czy problemów z migdałkami. Ponadto ważne jest to, co spożywamy i pijemy w przebiegu dolegliwości.

Zobacz także: Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki

Suchemu gardło jest często spowodowane przez spożycie substancji moczopędnych, takich jak kofeina i alkohol. Powodują one utratę większej ilości wody przez zwiększenie oddawania moczu i w konsekwencji wysuszenie gardła. Suchość w jamie ustnej zwykle powoduje podrażnienie w obszarze poza tylną częścią języka zwaną gardłem. Mogą pojawić się ból i łagodne trudności z połykaniem. Ponieważ suchość w gardle może być spowodowana poważnymi chorobami lub urazami, brak leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak skutecznie pozbyć się problemów z gardłem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Domowe sposoby na suchość w gardle

Wśród domowych sposobów na złagodzenia suchości w gardle można wymienić między innymi:

  • Płukanie gardła solą morską

Sól morska hamuje wzrost niektórych chorobotwórczych bakterii, dlatego płukanie gardła słoną wodą może złagodzić suchość i podrażnienie gardła. Warto wypróbować płukania z ciepłą wodą morską do 3 lub 4 razy dziennie przez 30–60 sekund. Alternatywnie można wymieszać łyżkę octu jabłkowego ze szklanką wody i wypłukać gardło.

  • Picie ziołowych herbat

Niektóre herbaty zawierające w składzie rumianek, szałwię, korzeń lukrecji, korzeń mniszka lekarskiego czy eukaliptus mogą złagodzić zapalenie i podrażnienie błon śluzowych gardła. Dodanie miodu, który również ma właściwości antybakteryjne oraz łagodzące, może dodatkowo złagodzić dyskomfort suchości gardła.

  • Picie dużej ilości płynów

Kiedy gardło jest suche, popijanie płynów może złagodzić dyskomfort, zapewniając mu odpowiednią wilgotność. Zwiększenie spożycia płynów może również pomóc w zapobieganiu odwodnieniu, które może przyczynić się do suchości gardła. Niektórzy uważają gorące płyny za najbardziej kojące, a inni wolą zimniejsze, szczególnie jeśli w gardle jest stan zapalny.

  • Unikanie kofeiny i podrażnień

Żeby zapobiec wysuszeniu gardła, należy unikać napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ mogą one powodować odwodnienie i pogorszyć stan suchości gardła. Ponadto należy unikać narażenia na działanie drażniące, takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia i opary chemiczne.

  • Nawilżenie powietrza

Wysoko ustawiona moc grzewcza grzejnika w chłodnych miesiącach roku często powoduje małą wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Może to doprowadzić do wyschnięcia i podrażnienia gardła. Użycie nawilżacza domowego lub odparowywacza pokojowego w celu zwiększenia wilgoci powietrza może złagodzić i nawilżyć suche gardło, zwłaszcza podczas snu. Można też wziąć ciepły prysznic lub oddychać oparami z miski napełnionej ciepłą wodą.

  • Pastylki do ssania na gardło

Pastylki lub twarde cukierki łagodzą suchość gardła poprzez bezpośrednie nawilżenie tkanek i stymulowanie produkcji śliny. Warto wybrać cukierki lub pastylki bez cukru, aby uniknąć narażenia zębów na próchnicę. Guma do żucia bez cukru może również zapewnić ulgę, ponieważ pobudza produkcję śliny, która następnie nawilża gardło.

  • Techniki prawidłowego oddychania

Suchość gardła może często rozwijać się u osób, które oddychają ustami podczas snu. Zastosowanie prawidłowych technik oddechowych po konsultacji z lekarzem może okazać się istotne w złagodzeniu objawów suchego gardła.

Suchość gardła jest często niewielkim, przejściowym objawem, który zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak wskazuje czasami na problem medyczny, który może wymagać leczenia. Należy udać się do lekarza, jeśli objawy suchego gardła nasilają się i pojawia się ból gardła, gorączka lub dreszcze, trudności w połykaniu, chrypka lub utrata głosu trwające dłużej niż 2 tygodnie.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej