Suche dłonie – domowe sposoby. Kremy, maseczki, środki pielęgnacyjne

Fot. Iurii Maksymiv / Getty Images

Dłonie są najczęściej używanymi częściami ciała i jednocześnie wizytówką. Suche, popękane dłonie wyglądają bardzo nieestetycznie, a samo uczucie suchości jest bardzo niekomfortowe. Suche dłonie można jednak w łatwy sposób pielęgnować.

Zapobiegać suchym dłoniom można na wiele prostych sposobów. Z domowych składników można przyrządzić nawilżająco-odżywiającą maseczkę. Warto również zrobić co jakiś czas peeling, aby pozbyć się złuszczonego naskórka. Bardzo suche dłonie mogą wymagać wizyty u dermatologa, szczególnie wtedy, gdy żadne tłuste kremu nie pomagają. Nadmierne wysuszenie, zaczerwienienie i swędzenie mogą być objawami uczulenia lub chorób skóry, a wtedy nie pomogą nawet najlepsze kremy.

Czy problem wysuszonych dłoni dotyczy właśnie Ciebie?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Suche dłonie – przyczyny

Przyczyn suchej skóry na dłoniach jest wiele. Pierwszą z nich jest wysuszanie przez częste mycie. Mycie rąk jest bardzo ważną czynnością higieniczną, ponieważ to właśnie na dłoniach przenoszą się bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Stosowane do mycia rąk mydła wywołują wysuszenie skóry. Często po myciu rąk istnieje potrzeba nałożenia kremu ze względu na pojawiającą się szorstkość i uczucie napiętej i suchej skóry. Skóra na rękach nie ma gruczołów łojowych i jest praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, przez co nie jest chroniona przed środowiskiem zewnętrznym. Na dłoniach za to znajduje się dużo gruczołów potowych, przez co skóra szybko się odwadnia – dłonie stają się suche, zaczerwienione, mogą nawet pękać. Dłonie ulegają wysuszeniu również na skutek używania kosmetyków z konserwantami i substancjami zapachowymi. Niekorzystnie działają wszelkie środki zawierające alkohol i detergenty. Suche dłonie mogą być wynikiem spożywania zbyt małej ilości płynów, używania zbyt ciepłej lub twardej wody do ich mycia, a nawet niewłaściwej diety.

Suche, popękane dłonie mogą być wywołane chorobami, takimi jak: egzema, łuszczyca dłoni, grzybica i alergie. Również choroby wewnętrzne mogą powodować suche dłonie. Tarczyca, niedoczynność czy choroba Hashimoto, dają czasem objawy w postaci suchej skóry, również na dłoniach. Problem występuje także wśród przyszłych mam – suche dłonie w ciąży zdarzają się niezwykle często.

Zobaczcie także, jak wykonać ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni:

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody 

Domowe sposoby na suche dłonie

Z suchymi dłońmi można walczyć wieloma domowymi sposobami. Najprostszym z nich są maseczki do samodzielnego przygotowania. Oto kilka pomysłów na maseczki nawilżające i odżywiające.

Maseczka na suche dłonie z oliwą z oliwek

Mieszamy 3 łyżki lekko podgrzanej oliwy z oliwek z żółtkiem. Otrzymaną miksturę nakładamy na dłonie na ok. 20 minut. Warto poprosić kogoś o zawinięcie rąk folią aluminiową i ręcznikiem, dzięki temu składniki odżywcze z oliwy szybciej się wchłoną.

Odżywiająca maseczka owsiana

Jeśli ręce są bardzo suche i popękane, warto do maseczki dodać łyżkę miodu. Szklankę płatków owsianych zalewamy szklanką gorącego mleka i przykrywamy na kilka minut, aby nasiąkły. Całość zostawiamy do lekkiego przestygnięcia. Maseczkę nakłada się na ręce i trzyma 30 minut. Zmywamy całość ciepłą wodą. Na koniec dobrze jest użyć kremu do rąk z wyciągiem z nagietka.

Maseczka z jogurtu naturalnego

Kubek jogurtu naturalnego mieszamy z łyżką oliwy z oliwek. Powstałą masę nakładamy na dłonie i pozostawiamy na 10 minut. Mikstura ta jest szczególnie skuteczna dla szorstkiej skóry.

Maseczka z nagietka

Do 2 łyżek suszu z nagietka dodajemy łyżkę zaparzonej herbaty nagietkowej, 2 łyżki zmielonych płatków owsianych, 1 łyżkę oleju z awokado, 1 łyżeczkę soku z cytryny. Doskonale nada się też łyżeczka gliceryny. Całość mieszamy do uzyskania gładkiej pasty. Taki zabieg na suche dłonie robimy przez tydzień, codziennie przed snem. Po tym czasie ręce znacznie poprawią wygląd. Skóra będzie mocno nawilżona i odżywiona.

Zobaczcie na filmie, w jaki sposób przygotować maseczkę z ziemniaka właśnie na suchą skórę dłoni:

Zobacz film: Ziemniaczana maseczka na dłonie krok po kroku. Źródło: Klinika urody

Co na suche dłonie? Inne sposoby pielęgnacji

Należy jak najczęściej stosować krem na suche dłonie, jeśli to możliwe, warto nałożyć odrobinę kremu po każdym umyciu rąk. Dobrym pomysłem w pielęgnacji suchych dłoni jest wykonywanie peelingu 1–2 razy w tygodniu. Taki peeling to przy okazji świetny masaż pobudzający krążenie. Wcale nie trzeba kupować specjalnego kosmetyków – można zrobić go w domu.

Przepis na peeling do rąk

Składniki:

  • łyżeczka cukru,
  • łyżka kawy,
  • duża łyżka oleju kokosowego,
  • łyżeczka oliwy z oliwek.

Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na wewnętrzną część rąk. Peeling rozsmarowujemy na rękach w taki sposób, jakbyśmy je myli. Spłukujemy ciepłą wodą. Reszta peelingu może być użyta za 3 dni. Przed nałożeniem peelingu dobrze zmoczyć dłonie ciepłą wodą – odżywcze składniki szybciej się wchłoną.

Olej kokosowy na suche dłonie działa odżywiająco i nawilżająco, a ziarenka kawy i cukru złuszczają martwy naskórek.

Suche dłonie można regenerować za pomocą maseczek do kupienia w drogeriach. Zazwyczaj mają one formę rękawiczek. Takie rękawiczki na suche dłonie zawierają mnóstwo substancji odżywiających, złuszczających i nawilżających. Dobrym pomysłem jest wizyta u kosmetyczki i wykonanie zabiegu parafinowego.

Zobaczcie, jak wybrać film dla siebie na filmie:

Zobacz film: Peelingi - jak je dobrać w zależności od miejsca? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej