Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

janulla/gettyImages.com

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Stulejka u dorosłego to zwężenie napletka, który zarówno w spoczynku, jak i w wzwodzie uniemożliwia ściągnięcie go w dół penisa. Powoduje ból i mocno wyczuwalny ucisk. Niemożliwe jest zsunięcie napletka również na siłę, gdyż prowadzi to do mikrourazów, a nawet zwężenia pierścienia penisa. Stulejka uniemożliwia przeprowadzenie właściwej higieny również przez dyskomfort, jaki odczuwa mężczyzna. Przez wielu panów nie jest uznawana za chorobę, a jedynie wstydliwy defekt. Tymczasem wymaga ona leczenia i konsultacji z lekarzem urologiem. Bagatelizowana stulejka prowadzi do stanów zapalnych, problemów z erekcją, infekcji dróg moczowych lub rodnych partnerki, obrzęków, a nawet problemów z płodnością.

Przyczyny powstawania stulejki u dorosłych

Stulejka jest dolegliwością najczęściej kojarzoną z wiekiem dziecięcym. Jednak może być zdiagnozowana również u dorosłego mężczyzny. Jej przyczyny są różne. Czasami stulejka może przybrać postać wrodzoną, kiedy jej leczenie nie zostało podjęte w dzieciństwie. U niektórych pacjentów ten rodzaj zmiany może powrócić jako konsekwencja nieprawidłowo leczonej stulejki dziecięcej. W pozostałych przypadkach mówimy o stulejce nabytej, która może być uwarunkowana genetycznie lub powstać w konsekwencji np. nieprawidłowej higieny. Ponadto stulejka nabyta powstaje w wyniku:

  • urazów prącia;
  • miejscowych stanów zapalnych napletka lub żołędzi;
  • stanu zapalnego cewki moczowej;
  • infekcji powstałej wskutek nieprawidłowej higieny;
  • naturalnego zwężania się napletka wynikającego z anatomii mężczyzny.

Objawy stulejki u dorosłego mężczyzny

Stulejka jest schorzeniem, które bardzo łatwo zdiagnozować, poprzez uniemożliwienie odprowadzenia napletka z żołędzia penisa. Ponadto mężczyzna odczuwa silny ból, ucisk i dyskomfort nawet podczas chodzenia, kiedy odsłonięte prącie pociera o bieliznę. W wielu przypadkach pacjenci wskazują również na problemy ze wzwodem, silny ból podczas stosunku, a nawet podczas oddawania moczu. Dodatkowo stały ucisk żołędzia powoduje obrzęk i zaczerwienienie. Przyklejony napletek uniemożliwia mężczyźnie przeprowadzenie właściwej higieny, co prowadzi do gromadzenia się w stulejce resztek nasienia, moczu, martwego naskórka. W zaawansowanym stadium mężczyzna odczuwa cuchnący zapach i zbieranie się pod napletkiem ropnej wydzieliny. Namnażające się bakterie powodują z czasem stale nawracające zakażenia cewki moczowej, a w skrajnych przypadkach prowadzą do chorób nerek mężczyzny. Ponadto bakterie wpływają na jakość nasienia i płodność. Tworzący się stan zapalny jest również zagrożeniem dla partnerki, u której może doprowadzić do infekcji dróg rodnych lub moczowych.

Leczenie stulejki u dorosłych

Stulejka jest bardzo poważnym schorzeniem, które wpływa zarówno na zdrowie, jak i jakość życia. Bagatelizowanie jej może prowadzić do szeregu poważnych komplikacji i powikłań zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Stulejkę u dorosłego mężczyzny leczy się przez obrzezanie, czyli usunięcie części napletka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Operacja stulejki u dorosłych nie upośledza doznań seksualnych, a wręcz przeciwnie, poprawia je, szczególnie u tych pacjentów, którzy wcześniej odczuwali ból. Korekcja napletka może być przeprowadzona u pacjentów w każdym wieku. Po zagojeniu się obrzezany penis niczym nie różni się od tego nieoperowanego. Ilość wyciętego napletka nie jest praktycznie zauważalna. Zabieg usunięcia stulejki przeprowadza się tradycyjną metodą chirurgiczną lub laserowo. Druga metoda wyklucza wystąpienie krwawienia, gdyż w chwili wycinania napletka światło lasera powoduje natychmiastowe zamknięcie drobnych naczyń. W rezultacie po zakończonym zabiegu nie powstaje krwiak.

Zalecenia po zabiegu usunięcia stulejki

Po zabiegu obrzezania mężczyzna wraca do pełnej aktywności po upływie 4 tygodni. Zabieg jest prosty i trwa zaledwie godzinę, dlatego nie jest konieczna hospitalizacja. Kluczowe w powrocie do zdrowia jest natomiast przestrzeganie zaleceń lekarza. Założony opatrunek powinien być zmieniany codziennie. Po upływie 2 tygodni mężczyzna może przeprowadzić delikatny masaż penisa polegający na odwodzeniu i przywodzeniu w celu uniknięcia ponownego zwężenia ujścia napletka. Przez 4 tygodnie niewskazane są kontakty seksualne i wszelka aktywność fizyczna. Ma to na celu uniknięcie blizn i powstawania mikrourazów. Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja prącia środkami antybakteryjnymi, np. naparem z rumianku i Octeniseptem. Czasami lekarz może zalecić smarowanie rany maścią z antybiotykiem.

Zobacz wideo: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego

36.6

Bibliografia:

M. Sodolska, P. Wędzikowski, D. Moczulski, Stulejka jako rzadka przyczyna przewlekłej choroby nerek, Forum Nefrologiczne 2009.

Data aktualizacji: 15.02.2022,
Opublikowano: 15.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej