Stretching – ćwiczenia poprawiające sylwetkę. Rodzaje, wskazania, efekty

Getty Images/Luis Alvarez

Ćwiczenia typu stretching to rodzaj aktywności ruchowej ukierunkowanej na rozciąganie struktur kurczliwych, np. mięśni i powięzi. Jej celem jest poprawa zdolności motorycznych układu ruchu. Efekty zdrowotne uzyskuje się poprzez naprzemienny stretching dynamiczny i statyczny.

Stretching nóg, ramion czy grzbietu to forma treningu fizycznego polecana dla osób w każdym przedziale wiekowym wykonujących wszelkie rodzaje pracy zawodowej oraz będących w różnej kondycji zdrowotnej. Tego typu wysiłek warto wykonać przed każdym treningiem sportowym (by odpowiednio przygotować organizm) i po nim (w celu wyciszenia ustroju).

Przeczytaj też: Jak oddychać w czasie aktywności fizycznej?

Co to jest stretching?

Stretching to rodzaj aktywności ruchowej ukierunkowanej na rozciąganie struktur kurczliwych, takich jak mięśnie, ścięgna czy powięzi w celu wydłużenia i uelastycznienia ich miofibryli oraz włókien kolagenowych, zniesienia podwyższonego napięcia tkankowego oraz ogólnej poprawy zdolności motorycznych układu ruchu.

Zarówno stretching dla początkujących, jak i dla zaawansowanych amatorów sportu łączy elementy gimnastyki i kulturystyki o różnej intensywności. Ćwiczenia stretching polecane są dla osób w każdym wieku, bez względu na rodzaj pracy zawodowej czy tryb życia. Powszechnie polecany jest również stretching w ciąży, szczególnie paniom zmagającym się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa lędźwiowego lub pragnącym zapobiec ewentualnym powikłaniom tego typu. Ćwiczenia rozciągające nierzadko stanowią również element rehabilitacji ruchowej z zakresu chorób na tle ortopedycznym, neurologicznym czy reumatologicznym.

Efekty stretchingu

Ćwiczenia typu stretching wpływają na poprawę elastyczności, długości oraz ogólnej jakości funkcjonowania włókien mięśniowych i innych struktur kurczliwych biorących udział w pracy motorycznej danego obszaru układu ruchu. Efektem zjawiska jest większa gibkość ciała oraz zwiększone zakresy ruchomości w stawach, a ponadto:

  • wyrównanie dysharmonii mięśniowej,
  • profilaktyka kontuzji, poprawa funkcjonowania narządu ruchu, łagodzenie i zapobieganie dolegliwościom bólowym,
  • kształtowanie zdolności równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • relaksacja, obniżenie poziomu stresu,
  • budowanie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz zapobieganie przeciążeniom,
  • poprawa miejscowego ukrwienia, nawodnienia oraz wsparcie wydalania kwasu mlekowego.

Stretching przed treningiem i po nim

Aby bezpiecznie uprawiać rozciąganie, należy dostosować rodzaj stretchingu do kondycji fizycznej, prowadzonego trybu życia czy aktualnego etapu treningu. Dla osób trenujących wskazane są dwie formy stretchingu:

  • dynamiczny – wykonywany przed główną częścią treningu w celu przygotowania organizmu do zwiększenia intensywności wysiłku fizycznego poprzez rozgrzanie i uelastycznienie struktur układu ruchu oraz zwiększenie wydajności systemu mięśniowo-więzadłowego. Stretching dynamiczny charakteryzuje się brakiem fazy statycznej w trakcie rozciągania;
  • statyczny – polecany po sesji treningowej. Ma na celu uspokojenie organizmu. Stopniowe obniżanie intensywności ćwiczeń pozwala uniknąć szoku wysiłkowego spowodowanego nagłym zaprzestaniem aktywności ruchowej po wyczerpującej pracy i bezpiecznie zakończyć trening. Istotą ćwiczeń rozciągających statycznych jest wykonanie pracy danej grupy mięśni w możliwie maksymalnym, ale bezbolesnym wychyleniu, utrzymanie pozycji i zakończenie cyklu powolnym powrotem do pozycji wyjściowej. Stretching statyczny, tzw. stretching po treningu charakteryzuje się płynnymi i powolnymi ruchami ciała.

Stretching – przykłady ćwiczeń

Uzupełnieniem ćwiczeń rozciągających przed treningiem i po nim może być m.in.:

  • stretching powięziowy, czyli rozciąganie tkanki łącznej pod całą powierzchnią skóry. Powstałe punkty spustowe okolic karku można rozbijać poprzez automasaż z użyciem wałka. Należy oprzeć się o ścianę tyłem z wałkiem umieszczonym pod szyją, nogami lekko ugiętymi, stopami ustawionymi na szerokość bioder, barkami swobodnie wiszącymi. Ruch stretchingu powięziowego polega na dociśnięciu wałka do ściany oraz prostowaniu i uginaniu nóg;
  • stretching izometryczny, czyli forma statyczna z dodatkowym silnym napięciem rozciąganych mięśni. Tego typu ćwiczeniami można urozmaicić i podbijać efekty niemal każdego ćwiczenia rozciągającego. Powszechnie stosuje się go jako stretching do szpagatu;
  • stretching balistyczny, czyli rozciąganie wykorzystujące dynamikę ciała powstałą przy kołysaniu się, ruchach wahadłowych i gwałtownych ruchach rozciągających. Tego typu ćwiczenia ze względu na wysokie ryzyko kontuzji nie są polecane dla początkujących.

Przeczytaj też: Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących

Bibliografia:

  • 1. J. P. Clemenceau, Stretching. Ilustrowany przewodnik, PZWL, Warszawa 2011.
  • 2. A. Nelson, Anatomia stretchingu, Studio astropsychologii, Białystok 2010.

    Zobacz przykładowy zestaw ćwiczeń.

    Źródło: x-news

    Data aktualizacji: 24.08.2020,
    Opublikowano: 24.08.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

    Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

    Czytaj więcej
    Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

    Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

    Czytaj więcej
    Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

    Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

    Czytaj więcej
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

    Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej