Streptococcus viridans - paciorkowiec zieleniejący. Leczenie i objawy

Fot: malkovkosta / fotolia.com

Streptococcus viridans to łacińska nazwa paciorkowców zieleniejących. Część z nich stale zasiedla jamę ustną i gardło człowieka. W niektórych przypadkach są przyczyną różnych schorzeń. Zakażenia paciorkowcami leczy się przy pomocy antybiotyków.

Do grupy paciorkowców zieleniejących zalicza się takie m.in. bakterie, jak streptococcus mitis, streptococcus salivarius, streptococcus sanguis, streptococcus mutans. Część z nich (S. mitis, S. salivarius, S. mutans) prawie zawsze występują w jamie ustnej lub nosowej, pełniąc rolę flory fizjologicznej. W sprzyjających warunkach mogą one jednak być przyczyną poważnych schorzeń.

Streptococcus viridans w jamie ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej i gardła zostaje zasiedlona bakteriami już w chwili porodu. Jednymi z pierwszych są właśnie paciorkowce zieleniejące. U dorosłych jest ona już środowiskiem dla wielu gatunków drobnoustrojów. Gdy nie występują żadne stany chorobowe, ich ilość jest utrzymywana w równowadze. Jej zaburzenia powodują osiedlanie się drobnoustrojów pochodzących z zewnątrz, lub zwiększonej ekspansji któregoś z już obecnych. Do zachwiań tych przyczyniać się mogą antybiotyki, nieodpowiednia dieta i niedostateczna higiena jamy ustnej.

Paciorkowiec zieleniejący (streptococcus viridans) – objawy

Paciorkowce streptococcus viridans przebywające naturalnie w jamie ustnej lub nosowej w pewnych sytuacjach mogą powodować zapalenie wsierdzia. Prawdopodobnie dochodzi do niego, kiedy bakterie przedostają się do krwi, np. przy stanach zapalnych migdałków lub dziąseł. Zwykle zakażenie krwi jest tymczasowe, ale u osób z nabytymi lub wrodzonymi wadami serca mogą osadzać się na uszkodzonych zastawkach, przyczyniając się do zapalenia wsierdzia. Spośród wymienionych gatunków schorzenie powodują S. mitis, S. salivarius i S. mutans. Paciorkowce zieleniejące mogą również wywoływać próchnicę, powstawanie płytki nazębnej i stany zapalne tkanek okołozębowych. Za ich rozrost odpowiada skład pokarmu i brak higieny.

Oprócz tego w bardzo rzadkich przypadkach S. salivarius może przyczyniać się do zapalenia opon mózgowych.

Streptococcus viridans – diagnoza i leczenie

Przy podejrzeniu zaburzonej równowagi mikroflory jamy ustnej lub zakażenia bakteryjnego, wykonuje się wymaz. Polega on na pobraniu materiału z błony śluzowej za pomocą specjalnej pałeczki lub wacika. Jeżeli schorzenie dotyczy przyzębia, wymaz wykonuje lekarz stomatolog. Pobraną próbkę wysiewa się następnie na specjalnym podłożu. Jeżeli występuje przypuszczenie, że schorzenie może być spowodowane zakażeniem krwi, również wykonuje się jej posiew.

Zakażenie paciorkowcem zieleniejącym leczy się penicyliną. Kiedy badanie wykaże, że bakterie są na nią odporne, penicylinę łączy się za aminoglikozydami. Osobom, które są na nie wrażliwe, podaje się antybiotyki makrolidowe. Ostateczną decyzję o sposobie leczenia zakażenia podejmuje lekarz.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.01.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej