Stokrotka pospolita – właściwości zdrowotne, przepisy

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Stokrotka pospolita ma liczne właściwości zdrowotne. Działa korzystnie na funkcje ochronne układu oddechowego, na metabolizm czy układ krążenia. Jest to kwiat rosnący właściwie wszędzie – w ogrodzie, na łące, a nawet na miejskim trawniku.

Stokrotka pospolita jest bardzo popularną rośliną, szczególnie w Polsce. Występuje właściwie wszędzie w postaci drobnych, białych kwiatków. Ze względu na rozpowszechnienie lekceważy się jej właściwości prozdrowotne. Tymczasem jest ona wykorzystywana w naturalnych terapiach od wieków.

Stokrotka pospolita – charakterystyka

Stokrotka pospolita, określana inaczej jako stokrotka trwała czy łąkowa, należy do rodziny astrowatych. Jest to bylina, czyli roślina wieloletnia, choć może występować także jako roślina jednoroczna. Rośnie w klimacie ciepłym bądź umiarkowanym. W Polsce jest dość często spotykana niemal w każdym otoczeniu. Nie jest wymagająca, dlatego rośnie nawet na miejskich trawnikach. Nie przekracza 20 cm wysokości.

Stokrotka pospolita w smaku przypomina miętę. Jest w całości jadalna, choć główne właściwości lecznicze przypisuje się jej kwiatom. Kwiaty można pozyskiwać przez całe lato, aż do końca września. Po zabraniu należy je suszyć w przewiewnym miejscu, jednak niezbyt mocno nasłonecznionym.

Czy medycyna naturalna naprawdę działa? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu.

Stokrotka pospolita – właściwości lecznicze

Kwiaty stokrotki pospolitej są bogatym źródłem garbników, soli mineralnych, olejków eterycznych czy saponin. Te ostatnie sprawdzają się doskonale w uzupełniającej terapii chorób układu oddechowego. Saponiny działają wspomagająco na naturalne bariery ochronne układu oddechowego, pobudzając ruch nabłonka rzęskowego, co z kolei ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie drzewa oskrzelowego. Stokrotka pospolita wykazuje korzystne działanie również w terapii nadciśnienia tętniczego i profilaktyce miażdżycy.

W medycynie naturalnej stokrotka pospolita od wieków wykorzystywana jest jako środek przeciwgorączkowy. Uszczelnia naczynia krwionośne, a także wspomaga terapię obrzęków i urazów.

Napary ze stokrotki pospolitej są doskonałym środkiem moczopędnym i przyspieszającym metabolizm. Stokrotka uznawana jest za preparat oczyszczający, ponieważ ułatwia eliminację toksyn. Wpływ na metabolizm wiąże się z pobudzeniem czynności wątroby i innych gruczołów trawiennych. Poprzez pobudzający wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego sprawdza się w leczeniu nieżytu żołądka czy chorobach jelit. Pobudza również apetyt.

Stokrotka pospolita znajduje zastosowanie w kosmetyce dzięki właściwościom regenerującym, ściągającym, przeciwzapalnym. Dlatego też kosmetyki z wyciągiem z jej kwiatów mogą być doskonałym wyborem przy trądziku czy innych typach zapalenia skóry.

W jaki sposób przygotować stokrotkę pospolitą?

Stokrotkę pospolitą spożywa się w formie naparu. Kwiaty stokrotki lub gotowe zioła zalewa się wrzątkiem i parzy 10–20 min. Następnie napar przecedza się. Aby organizm odczuł korzyści ze spożywania stokrotki pospolitej, należy pić nawet 4 napary dziennie, z czego każdy powinien być złożony z 2 łyżek ziół czy kwiatów i ok. 200 ml wody.

Stokrotka pospolita może być stosowana na obrzęki czy rany w formie okładów pomagających na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęków. W tym celu przygotowuje się nieco mocniejszy napar niż opisany powyżej i nasącza się nim materiał opatrunkowy.

Wyciąg ze stokrotki pospolitej stosuje się często do przygotowania wszelkiego rodzaju kosmetyków w formie kremów, a także olejków do kąpieli.

Przepis na syrop ze stokrotki pospolitej

Przy przeziębieniu czy uporczywym kaszlu może doskonale sprawdzić się syrop ze stokrotki pospolitej. By go przygotować, około pół kilograma kwiatów stokrotki pospolitej umieszcza się w pojemniku i zalewa litrem wody. Dodaje się również wyparzoną cytrynę (należy ją oczyścić z pestek). Po pięciu godzinach należy zawartość pojemnika gotować przez 30 minut. Uzyskany wywar odcedza się przez gazę, dodaje się do niego około 750 g cukru, a następnie ponownie gotuje się go na niewielkim ogniu, aż do uzyskania gęstej konsystencji przypominającej syrop. Przygotowany roztwór należy przelać do małych słoiczków, by się zawekowały. Syrop można spożywać podczas kaszlu 3–4 razy na dobę po 1 łyżeczce.

Zobacz film i dowiedz się przy jakich schorzeniach warto sięgnąć po zioła

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.


Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 18.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej