Stłuszczenie wątroby – problem nie tylko alkoholików

Fot: tashatuvango / fotolia.com

Stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne gromadzenie się związków tłuszczowych w komórkach wątroby, to choroba, której przyczyny wiązano z nadmiernym spożyciem alkoholu. Coraz częściej jednak wykrywa się stłuszczenie wątroby u osób nienadużywających alkoholu, zwłaszcza zmagających się z otyłością i przyjmujących na stałe leki.

Przyczyn stłuszczenia wątroby może być więcej i chociaż na pierwszym miejscu lekarze stawiają otyłość i nadmierne spożycie alkoholu, to w grupie ryzyka znajdują się też osoby z nadwagą, cukrzycą typu 2, dyslipidemią, spożywające posiłki bogate w tłuszcze zwierzęce i węglowodany, a także prowadzące siedzący tryb życia czy zażywające narkotyki. Stłuszczona wątroba może pojawić się również w wirusowym zapaleniu wątroby typu C oraz przy nadmiernym spożywaniu leków hormonalnych, przeciwbólowych czy uspokajających. Są one odpowiedzialne za spowolnienie metabolizmu, a co się z tym wiąże, powodują tycie i nadwyrężenie wątroby. Nie bez znaczenia przy stłuszczeniu wątroby jest też zła dieta, która niewątpliwie przyczynia się do niewłaściwej pracy wątroby.

Stłuszczenie wątroby – na czym polega zagrożenie?

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które polega na nagromadzeniu kropli tłuszczu w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Stłuszczeniu może towarzyszyć zapalenie wątroby, co często prowadzi do zwłóknienia, a w konsekwencji, jeśli w porę nie podejmiemy leczenia, do poważnej choroby, a nawet marskości wątroby.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Problem stłuszczonej wątroby do niedawna przypisywany był wyłącznie osobom nadużywającym alkoholu, głównie ze względu na zakwaszenie organizmu. Stłuszczenie wątroby najczęściej diagnozowane było u osób z silnie zakwaszoną krwią, czyli alkoholików. Jednak ze względu na fakt, że coraz częściej schorzenie to diagnozowano u osób, które nie nadużywają alkoholu, a nawet są abstynentami, wprowadzono rozróżnienie schorzenia na dwa typy:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

O ile przy pierwszym typie przyczyną jest alkohol, to w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyny są zupełnie inne. Wspomniane już problemy z nadwagą, złym trybem życia czy niewłaściwa dieta to podstawowe czynniki ryzyka. Jednak to ludzie otyli są grupą najbardziej narażoną na tę chorobę. U osób tych często diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2, a to z kolei prowadzi do zaburzeń w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.

Objawy stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone, nie jest groźne. Jeśli jednak zignorujemy objawy mogące świadczyć o nieprawidłowym działaniu wątroby, możemy doprowadzić do poważnych powikłań. Niealkoholowe i alkoholowe stłuszczenie wątroby często przebiega bezobjawowo, zwłaszcza w początkowym stadium. Jednak czasem pojawiają się symptomy, które powinny obudzić naszą czujność. Do najbardziej charakterystycznych objawów stłuszczenia wątroby zaliczamy:

  • przewlekłe zmęczenie, osłabienie, ogólne złe samopoczucie,
  • powiększenie wątroby (hepatomegalia),
  • powiększenie śledziony (splenomegalia),
  • uciski pod prawym łukiem żebrowym (przy zaawansowanym obtłuszczeniu wątroby),
  • problemy z trawieniem, nudności, zaparcia,
  • brak efektów odchudzania, mimo diety.

Leczenie stłuszczenia wątroby a dieta

Leczenie stłuszczonej wątroby jest stosunkowo proste. W większości przypadków wystarczy zastosować odpowiednią dietę, zrzucić zbędne kilogramy, a także rozpocząć aktywność fizyczną. Jest to najprostszy i najczęstszy sposób odtłuszczenia wątroby, który zwykle znacznie redukuje chorobę, ale często nie eliminuje jej całkowicie, ponieważ stłuszczenie wątroby jest w niewielkim stopniu uwarunkowane genetycznie. Leki, jakie przypisywane są przy walce ze stłuszczeniem wątroby, to głównie witaminy C i E (mają one właściwości antyoksydacyjne) oraz fosfolipidy, które regenerują i pomagają w odnowie zniszczonych komórek tego narządu. Niekonwencjonalną metodą leczenia stłuszczenia wątroby jest leczenie naturalne. Lekarze nie negują tej metody, ale zalecają aby stosować środki sprawdzone, o udowodnionym działaniu – dobrym przykładem jest ostropest plamisty, który znacznie wpływa na poprawę kondycji stłuszczonej wątroby.

Dieta w leczeniu stłuszczenia powinna być bogata w białko pełnowartościowe (białko jaja kurzego, mleko pochodzenia zwierzęcego, białko mięs, drobiu i ryb), które jest głównym budulcem komórek wątroby, a także tłuszcze pochodzenia roślinnego. Przy obtłuszczonej wątrobie powinniśmy unikać:

  • tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
  • mięsa wieprzowego,
  • serów żółtych i topionych,
  • orzechów (można je spożywać sporadycznie),
  • fruktozy (cukry pochodzące z owoców),
  • smażonych potraw.

W diecie, która ma leczyć stłuszczenie wątroby, powinny dominować węglowodany złożone, czyli skrobia, która wchłaniając się powoli, nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dieta powinna być lekkostrawna, niskotłuszczowa i bogata w pełnowartościowe produkty. Zmiana trybu życia i odpowiednie nawyki żywieniowe to podstawowe metody leczenia stłuszczenia wątroby.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej