Stenty w sercu – co to jest? Jakie są rodzaje, do czego się ich używa oraz możliwe powikłania po wszczepieniu stentu 

Fot: 7activestudio / fotolia.com

Wszczepienie stentu jest metodą leczenia choroby wieńcowej. Podstawowe rodzaje stentów to: klasyczne metalowe BMS, nasączone lekami DES-y oraz bioresorbowalne (BVS), które całkowicie rozpuszczają się po kilkunastu miesiącach. Najczęstsze powikłania angioplastyki wieńcowej to: tętniaki, krwiaki, zakrzepica oraz wahania ciśnienia. 

Pierwszy sent bioresorbowalny powstał w Japonii. Średni czas jego degradacji wynosił 24 miesiące.

Co to jest stent?

Stenty to niewielkie kawałki stali, chromu lub kobaltu, które umieszcza się wewnątrz naczyń krwionośnych. Stentgrafty wykorzystuje się do zabiegu angioplastyki – w celu rozszerzenia zwężonego miejsca lub zapobieganiu zapadnięciu się osłabionych naczyń w wyniku zmian miażdżycowych. Stenty w leczeniu chorób układu sercowo-nayczniowego zakładane są w miejscu zwężenia tętnicy wieńcowej, aby przywrócić jej właściwy i swobodny przepływ krwi. Pełnią one funkcje rusztowania dla naczynia. Podobne działanie ma angioplastyka balonowa. Stenty umożliwiają przywrócenie drożności naczyń. Umieszcza się je, w zależności od potrzeby, w obrębie aorty (do leczenia tętniaków), w zwężeniach naczyń mózgowych lub szyjnych oraz w naczyniach wieńcowych.

Stenty – rodzaje

Po jakimś czasie wokół wszczepionego stentu pojawi się tkanka nowotworzona, której narastanie może doprowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia krwionośnego. Z tego względu stworzono stent DES, czyli stenty uwalniające leki, które wydzielają substancje zabezpieczające przed zamykaniem naczynia. Wskazania do implantacji stentów lekowych DES to:

  • niestabilna i stabilna choroba niedokrwienna serca,
  • zwężenie tętnic wieńcowych (długość zwężenie wynosząca 15-30 mm, 10-28 mm, 18-40 mm),
  • zmiany miażdżycowe z dużym ryzykiem nawrotu,
  • średnica naczynia wynosząca 2,5-3,5 mm oraz 2,75-3,75 mm.

Stenty bioresorbowalne (BVS) są innowacyjnym rozwiązaniem, ponieważ po kilku lub kilkudziesięciu miesiącach od implantacji całkowicie się rozpuszczają. Pozwalają one nie tylko na przywrócenie odpowiedniej pracy naczynia krwionośnego, ale także przyspieszają jego regenerację. Tradycyjnym rodzajem stentów są metalowe BMS-y.

Stenty a kardiologia

Stenty mają zastosowanie głównie w kardiologii w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. Osłabione naczynia krwionośne w wyniku miażdżycy zabezpiecza się przed zapadnięciem specjalnym rusztowaniem ze stentu. Angioplastyka wieńcowa polega na nakłuciu tętnicy ramiennej, promieniowej lub biodrowej i wprowadzeniu do tętnicy wieńcowej cewnika ze specjalnym balonem, na którym znajduje się stent. Zabieg pozwala udrożnić tętnicę i lekko ją rozszerzyć. Kiedy stent zostanie umieszczony w docelowym miejscu, balon na jego zakończeniu rozciąga się i uwalnia płyn izotoniczny. Cewnik zostaje usuwany, a w tętnicy pozostaje tylko sam stent. Końcowym etapem zabiegu jest założenie opaski uciskowej w miejscu ukłucia, aby zmniejszyć ryzyko powstania krwiaka.

Po wszczepieniu stentu chory musi pozostać pod stałym nadzorem lekarskim a wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie. Bez względu na to jaki rodzaj stentu został wykorzystany, osoba po operacji do końca życia musi przyjmować kwas acetylosalicylowy. Takie działanie jest szczególnie ważne w początkowym etapie po zabiegu, gdyż ma na celu zminimalizować ryzyko wystąpienia wykrzepiania krwi na powierzchnię stentu i powstania zakrzepu.

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Stenty – powikłania

Wszczepienie stentów może prowadzić do powikłań. Najczęściej występujące zdarzenia niepożądane po zabiegu to krwiaki, tętniaki oraz bolesność miejsca, w którym nakłuwano tętnicę. Ból może trwać nawet do kilku tygodni. Osoby po wszczepieniu stentów mogą odczuwać również nudności, bóle głowy oraz wahania ciśnienia. Stenty w sercu, pomimo nowoczesnych modyfikacji technicznych, są ciałem obcy w naczyniu, dlatego ich obecność niesie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak:

  • zwiększone krwawienia,
  • stany zapalne,
  • zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył głębokich),
  • niewłaściwe przyleganie stentu to ścian tętnicy (nabyta malapozycja stentu),
  • pęknięcie stentu,
  • uszkodzenie tętnicy,
  • niekontrolowana hiperplazja neointimy (co powadzi do restenozy, czyli nawrócenia się zwężenia leczonej tętnicy),
  • dystalna embolizacja, która zaburza prawidłowe mikrokrążenie,
  • choroba wielonaczyniowa,
  • przewlekłe zamknięcie tętnicy wieńcowej.

Leki po wszczepieniu stentów

Po zabiegach przezskórnej interwencji wieńcowej stosuje się najczęściej kwas acetylosalicylowy. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych. Pacjentom po wszczepieniu stentów podaje się również pochodne tienopirydyny, np. klopidogrel – hamuje on agregację płytek krwi, czyli osadzanie się krwi na ścianach naczyń krwionośnych. Terapia przeciwpłytkowa stosowana jest zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy po zabiegu wszczepienia stentu. 

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej